Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi nedenleri
Yapılan araştırmalara göre uzmanlar, günde ortalama 50 ila 100 arasında saç telinin dökülmesinin normal olduğunu söylüyorlar; ancak bu saç telinini dökülmesinin fazla olması ve saç telinin incelmesi durumunda kesinlikle doktora başvurulmasını öneriyoruz. 

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir?
Vücuttaki demir eksikliği saç dökülmesine neden olur. Yüksek ateş ve enfeksiyon hastalıkları sonucu saç dökülmesi görülebilir. Tiroit hastalıklarında yapılan tedaviler sonucunda saç dökülmesi oluşur. Dengesiz beslenme ve stres saç oluşumundaki döngünün vitamin ve mineral yapısında bozukluklar oluşturacağından zayıflama ve dökülme gerçekleşecektir. Stres önemli düzeyde saç dökülmesini tetikler. Ayrıca kullanılan kimyasal maddeler uygunsuz saç bakım ürünleri, kremler, boya ve benzeri saça uygulanan tüm işlemler saçın doğal sağlıklı büyümesini olumsuz yönde etkiler ve saç dökülmesine yol açar.

Kadınlarda saç dökülmesi:
Kadınlarda görülen saç dökülmesinin önemli nedenlerinden birisi, hormon dengesizlikleridir. Hormon dengesini sağlamak için kullanılan birtakım ilaçlar yan etki olarak saç dökülmesine yol açmaktadır. Doğum süresinde saç döngüsünün bozulacağından, doğumdan sonra 1 ile 6 ay süre zarfında saçlar tekrar uzamaya başlayacaktır. 

kadınlarda-saç-dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesi:
Erkeklerde saç dökülmesi genelde babadan oğla geçmektedir. Kadınlara oranla daha fazla saç dökülmesi görülür. Erkeklerde ön kısımlarda başlar ve arkalara doğru saçlarda azalma ve hacim olarak incelme görülür.

erkeklerde-saç-dökülmesi

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

  • En önemlisi iyi beslenmekten geçiyor. Düzenli beslendiğimiz takdirde saçlarınız doğal, gür ve sağlıklı olacaktır.
  • Düzenli olarak saçlarını kestiriniz, saçlarda olan kırıklar olumsuz etkileyecektir.
  • Saç bakımında aşırıya kaçmayınız.
  • Islak olarak saçlarınızı taramayınız.
  • Saç kurutma makinesini 5 dakikadan fazla tutmayınız, havada kurumasına önem gösteriniz.
  • Olabildiğince az işlem yaptırınız.

İbrahim Saraçoğlu saç dökülmesi kürü
Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun saç dökülmesini önleyici, saç yapısının güçlenmesinde etki olan doğal bitkisel lavanta kürünü hem saç yıkamasında hem de içme kürü olarak kullanabilirsiniz.

Sogan-kürü-ve-sogan-kürünün-faydaları

Lavanta kürü tarifi ve saça uygulaması
Bir tencere içerisinde 3 bardak suyu kaynatıp, bir tatlı kaşığı lavanta içine atılır, 5 dakika demlendikten sonra ocaktan alınız, süzüp ılıması için bekletiniz, banyo yaptıktan sonra saçarını bu kür ile ıslatıp yarım saat bekleyip durulayınız.

Lavanta çayı tarifi:
Bir tatlı kaşığı lavantayı 1,5 bardak su içerisine koyup 6 – 8 dk arası demleyiniz, demleme süresi tamamlandıktan sonra soğumadan süzünüz, gün aşırı akşamları yemekten sonra bir çay bardağı içebilirsiniz. Her seferinde taze yapmanız şarttır.

ibrahim-saraçoğlu-.saç-dökülmesi-kürü-çayı

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sac-dokulmesi-nedenleri/