Saç Dökülmesi

Muhtemelen hepimiz, hayatımız boyunca 18 yaşımızda ki gibi gürbüz saçları ile yaşamayı isterdi. Fakat maalesef, bu (henüz) biz insanlar için mevcut değil. Peki, saç dökülmesini engellemek mümkün değil mi? Tabii ki mümkün. Artık saç dökülmesine neden olan her şeyi detaylı olarak biliyoruz ve bunlar için nasıl önlemler alacağımızı da biliyoruz. Fakat önemli bir kriter var;

Erken teşhis!

Öncelikle şöyle bir ayrımın farkında varalım, saç dökülmesi ile kellik farklı konular. Eğer kafanızda hala saçlarınız varsa ama sadece çok hızlı saçlarınızın döküldüğünü fark ediyorsanız ya da saçlarınızın dökülmekten seyrelmeye başladığını fark ediyorsanız saç dökülmesi ile karşı karşıyasınız demektir. Çünkü en önemli fark kafanızda ki ciddi saç açıklıkları olmasıdır. Eğer, kafa deriniz görünmeye başlamışsa kellik aşamasına doğru geçmeye başlamışsınız demektir.

Bu yüzden erken teşhis çok önemlidir. Saçlarınızın, (sebebi her ne olursa olsun) seyrelmeye, güçsüzleşmeye, incelmeye başladığını farkettiğiniz an hemen bir uzmana giderek en hızlı çareyi aramanızda fayda vardır. Çünkü erken teşhis hayat kurtarır sözü burada, “erken teşhis saçlarımızı kurtarır” şeklinde olacaktır.

Madem teşhisten bahsettik, o zaman sorunun kaynaklarından bahsedelim ve saç dökülmesi neden olur sorusu ile başlayalım.

Ülkemizde her 4 erkekten 1’i kellik ve saç dökülmesi sorunu yaşamaktadır. Genel olarakta bu hastalığı umursamamakta, oluruna bırakmaktadırlar. Halbuki saç dökülmesi tedavisi olan bir hastalıktır. Genetik faktörler ve çevresel faktörler gibi sebebi her ne olursa olsun hepsi için bir çare mevcuttur. Başa gelen çekilir diye düşünmek yerine hemen ama hemen tedavi yöntemlerine koyulmak gerekmektedir.

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesi hastalığından en çok muzdarip olan kesim muhtemelen erkeklerdir. Erkek saç dökülmesi kadınlara nazaran çok çok daha fazla görülmektedir. Her 10 erkeğin 9’unda saç dökülmesi görülmektedir. Yaklaşık %95 gibi bir rakama tekabül ediyor. Buna sebep olan ise erkeklerin genetik kodlarında ki baskın bir genin, nesilden nesile geçerek saç dökülmesine sebep olmasıdır. Fakat enseyi karartmaya gerek yok. Her şeyin çözümü var. Ama biz burada öncelikle, saç dökülmesi neden olur  konusuna değineceğiz.

Eğer sorunumuz genetik faktörler ise bununda çaresi var. Hatta bunu çok daha önceden anlayabiliriz. Dediğimiz gibi erken teşhis çok önemli. Erkeklerin saçları 15-20’li yaşlardan itibaren zayıflamaya başlar. Özellikle 20’li yaşların sonuna doğru artık şekil almama, matlaşma, seyrelme ve incelme görülmektedir.

Saç Dökülmesi 2

Saç dökülmesi ile ilgili genetik faktör olarak başımızın belası ise DHT isimli hormondur. Bir testosteron hormonu türevi olan DiHidroTestosteron (DHT) erkeğin, anne karnında cinsel organlarının oluşumunu, cinsel kimliğinin oluşumunu sağlayan beyin üzerinde ki en önemli hormonlardan birisidir. Fakat zamanla androjenik etkiler göstererek (Vücutta kılların ve sakalların artması ama saçların dökülmesi) saçlarda dökülmeye sebep olur ve buna Androjenik Alopesi denir. Bu DHT hormonu saç köklerinde ki yağ bezlerine yerleşerek saçları zayıf kılar ve kıl köklerini işe yaramaz hale getirir.

Kadınlarda saç dökülmesi ise erkeklerden çok daha farklı sebeplere dayanmaktadır. Polikistik Over Sendromu, Tiroid eksikliği, hamilelik, doğum kontrol hapları, menopoz, yoğun stres, kansızlık, yanlış kullanılan saç bakım ürünleri, aşırı kilo kayıpları ve yanlış uygulanan diyetler kadınların saç dökülmesi konusunda en çok başını ağrıtan sebeplerdir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Şimdi gelelim saç dökülmesini engellemek için bu işin çözümüne. Öncelikle belirtelim, 20’li yaşlarda H ve B7 vitaminlerine çok çok önem vermek gerekmektedir. Doğal besinlerle alabildiğiniz kadar alın, eğer yeterli gelmiyorsa dışardan takviye ilaçlar ile bunu temin edebilirsiniz.

Saç Dökülmesi 1

Bu işin çözümünde ki asıl etken madde ise Biotin’dir. 1 mg – 2mg – 5mg – 10mg -20mg’lık paketlerde satılan Biotin, 5 mg’da dahil olmak üzere 10 ve 20 mg.lar için doktor kontrolünde olmalıdır. Eğer sorunumuz genetik ise DHT hormonu baskılayıcılar kullanmamız gerekmektedir. Bunu sağlayan bir çok etkin madde vardır. Bunlardan bazıları: Procapil, Minoxidil, Finasterid’dir.

  • Bunların yanında unutmamanız gereken en önemli kurallar ise;
  • Bol bol D vitamini almanızdır.
  • Beslenmenize dikkat etmenizdir.
  • Başınızın hava almasını engelleyecek aksesuarları çok kullanmamanızdır.
  • Bakır, Çinko ve Protein almayı, kesinlikle eksik etmemeniz gerekmektedir.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sac-dokulmesi/