Saç Dökülmesine Bıttım Sabunu

Bıttım Sabunu Nedir?

Saç dökülmesi modern zamanın en büyük şikayetlerinden biri. Kadın erkek demeden pek çok kişiyi etkileyen ve sıkıntı veren bir durum olan saç dökülmesinin, çağın getirisi olan stres, hava kirliliği, katkı maddeli yiyeceklerin fazlalığı ve kirlenen hava, su; kalabalıklaşan şehir hayatıyla artan araçlardan salınan egzoz dumanı, organik ve doğal besine ulaşmanın zorluğu gibi faktörlere bağlı olduğu düşünülürse, saç dökülmesinin  de o oranda artıyor olması kimseye şaşırtıcı gelmez sanırız.

Başta kozmetik ve tıp sanayisinde, saç dökülmesini durduran, önleyen, yeni saç çıkarılmasını sağlayan formüllerin üretilip geliştirilmesi yüz güldüren sonuçlar sağlasa da, özellikle modern ve kalabalık şehir sakinlerinin doğal olan ürünlerin kullanımına duydukları özle ve ihtiyaç, girişimcileri organik ve doğal çözümlerle fayda sağlama işine yöneltmiştir. Esasen sıhhat ve güzellik konularında ihtiyaç duyduğumuz tüm materyal tabiatın kucağında gizlidir zaten. Otlar, bitkiler, çiçekler, yapraklar ve gözün gördüğü tüm doğal malzeme ve içerik bize şifa saçmak için  hazır olda beklemektedir. Özellikle saç bakımı ve varlığının korunmasında etkili olan etler ve bitkiler, kozmetik sanayiinde üretilen ürünlerin hammaddesi olarak kullanıldığı gibi, evde de üretilebilmektedir. Konu saçtan açılmışken saç sağlığı üzerinde çok olumlu tesirleri olan bir doğal sabun olan Bıttım sabunundan söz edebiliriz.

Bıttım, aslında Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişen bir meyvedir. Doğal bıttım sabunu bir çeşit yabani fıstık olan bıttımdan,  ya da bilinen diğer adıyla  menengiç yağından elde edilmektedir. Bıttım, Siirt fıstığının aşılanmamış şeklidir ve doğal olarak da Siirt’e özgüdür. Bıttımdan doğal sabun yapımında istifade ediliyor ve bakalım ortaya ne gibi faydalar çıkıyor? 

Sac-Dokulmesine-Bittim-Sabunu2

Bıttım Sabunu Faydaları

Doğal bıttım sabununun düzenli kullanımı sayesinde saçlarınızdaki birtakım sorunları giderebilir, daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.  Özellikle saç dökülmesi ve saç derisinde oluşan şikayetleri gidermede bıttım sabunu önemli rol oynamaktadır. İşte doğal bıttım sabunu faydaları:

 • Saç dökülmesini büyük oranda durdurur ve kepek oluşumunu tamamen önler ve de yok eder. Bu nedenle saç dökülmesine bıttım sabunu oldukça tercih ediliyor.
 • Bıttım sabunu, mikrop öldürücü (antiseptik) özelliği sayesinde, mantar, sedef, egzama, ergenlik sivilceleri, saç diplerindeki tahriş ve yaralara çok iyi gelir. Egzamanın ellerde yol açtığı kızarıklık, kaşıntı  ve kanama, bıttım sabunu ile yıkama sayesinde giderilebilir.
 • Bıttım sabununun beyazlaşmış saçlara eski rengini verdiği de söylenmektedir.
 • Deri kaşıntılarına iyi gelir.
 • Gözenekleri açarak vücudu rahatlatır.
 • Varislere iyi gelir.
 • Saçları besler ve yumuşacık yapar.
 • Kurumuş saçları nemlendirir.
 • Bıttım sabununun ciltte doğal kabak lifiyle kullanılması daha etkili sonuçlar verir.
 • Bıttım, tamamen doğal sabun sınıfındadır. Natural maddelerle üretildiğinden hiçbir yan etkisi yoktur.
 • İnce, cılızlaşmış ve matlaşmış saçlara canlılık kazandırır.
 • Saç diplerinde bakteri oluşumunu önler.
 • Bıttım sabununu sadece saç dökülmesi sorunu için değil, saçlarınızın var olan sağlığını muhafaza etmek için de kullanabilirsiniz.
 • Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

  Bıttım sabununu bolca köpürttükten sonra saç diplerinize masajla uygulayın. Bıttım sabunu haricinde başka bir kimyasal ürün kullanmanıza gerek yoktur. Doğal bıttım sabununu düzenli kullanmanız gerekir. Bir gün bıttım sabunu kullanıp, öbür gün şampuan kullanmayın. Bıttım sabunu kullandığınızda  saçlarınızı her gün yıkamanıza gerek yoktur. Saçlarınızı 2 gün arayla yıkamanız daha doğru olacaktır; zira bıttım sabununun içindeki yağlar saçlarınızda ne kadar kalırsa onları o kadar besleyecektir. Fakat eğer her gün yıkamanız gerekiyorsa bunu her seferinde doğal bıttım sabunu ile yapın.

  Sac-Dokulmesine-Bittim-Sabunu1

  Bıttım Sabunu Yan Etkileri Var mıdır?

  Bıttım sabununun yapımında menengiç yağı kullanıldığı için son derece saf ve doğal bileşenler içerir. Yapımında fabrikasyon öğeler olmayıp, el yapımı olan bıttım sabununun tam anlamıyla bir doğal sabun oluşu nedeniyle, bilinen  herhangi bir yan etkisi yoktur.

  Bıttım Sabun Fiyatı: Siirt iline has bir doğal sabun olan Bıttım sabununun fiyatı ve kalitesi değişkenlik gösterir. Yapımında hiçbir katkı maddesi kullanılmayan ve tamamen el işi yapılan bıttım sabununun ortalama fiyatı 19 TL’dir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sac-dokulmesine-bittim-sabunu/