Saç Dökülmesine Çözüm

Saç dökülmesi erken yaşlarda başlayan ve farkedildiği takdirde çözümü olan bir hastalıktır. Genetik faktörler, stres, çeşitli hastalıklar, yoğun hormonal değişiklikler, yetersiz beslenme ve kötü alışkanlıklar gibi bir çok faktör saç dökülmesini tetikleyen ve ilerleten sebeplerdir.

Saç dökülmesi konusundan her ne kadar erkekler muzdarip olsa da kadınlar da bir çok sebepten dolayı bu sorunu yaşamaktadırlar.

Bu yazımızda da amacımız yoğun saç dökülmesine çözüm olacak tıbbi ve bitkisel çözümlerdir.
Erkekler arasında saç dökülmesi, %95 gibi bir oranda görülmesine rağmen, buna sebep, sadece bir genetik faktör olmaktadır.

Erkekler için saç dökülmesine sebep olan testosteron hormonunun bir türevi olan DHT hormonudur.

Kadınlar için, maalesef durum daha karışık ve çok sebepli. Bu sebeplerden bazıları; Polikistik Over Sendromu, Tiroid eksikliği, menopoz, doğum kontrol hapları, menopoz, yoğun stres, yanlış kullanılan saç bakım ürünleri, aşırı kilo kayıpları ve yanlış uygulanan diyetler olmaktadır

Saç dökülmesine karşı hem tıbbi tedaviler hem de bitkisel çözümler mevcuttur. Bu yazımızda sizlere, saç dökülmesine karşı çözüm önerileri vereceğiz.

Saç dökülmesine karşı tıbben kesin çözümler mevcuttur.

Saçlarınızın döküldüğünü, cansızlaştığını farkettiğiniz zaman müdahale ettiğinizde bu durumdan kurtulma imkanınız çok yüksektir. Saç dökülmesine kesin çözüm olacak tıbben en etkin madde Biotin’dir. Çeşitli miligramlarda satılmakta ve saçların dökülme şiddetine göre doktor kontrolünde ayarlanması gereken bir maddedir. Özellikle saç dökülmesine karşı alınacak vitaminler ise H vitamini ve B7 vitaminidir. Bu vitaminleri 20’li yaşlardan itibaren almak gerekmektedir. Çünkü, saçlarımızın yıpranmaya ve dökülmeye başlaması 20’li yaşların başında başlamaktadır.

Erkekler için durum hormonal olduğundan, çözüm için hormon baskılayıcı ilaçlar kullanmak gerekir. Etkin maddeleri Procapil, Minoxidil, Finasterid olan ilaçlarla DHT hormonunu baskılayabilir ve saç köklerinizde ki yağ keselerine yerleşmelerini engelleyebilirler.

Saç Dökülmesine Çözüm 1

Kadınlar için saç dökülmesine sebep olan sebeplerde genellikler hormonal değişikliklerdir. Mesela bazı sebepler; Polikistik Over Sendromu, tiroid eksikliği, hamilelik, doğum kontrol hapları, menopoz, yoğun stres, kansızlık, yanlış kullanılan saç bakım ürünleri, aşırı kilo kayıpları ve yanlış uygulanan diyetlerdir.

Kadınlarda da genetik faktörlerle dökülmeye karşı hormon baskılayıcılar kullanılabilir. Ayrıca bolca B7 ve H vitamini almak gerekir. Menopoz döneminde hormonal değişiklikler de saç dökülmesine sebep olabilir. Östrojen hormonu seviyesi düşmesi ile saç dökülmesi görülebilir. Bunun için en etkili çözüm ise İsoflavon maddesi almaktır. Bu sayede tekrar östrojen hormonunu yükseltebilirsiniz.

Saç dökülmesine çözüm ahmet maranki’den bitkisel çözümlerle gelmiştir.

Ahmet Maranki Saç Dökülmesine Karşı Kür:

  • 5 gr. sarımsak yağı
  • 5 gr. ısırgan yağı
  • 5 gr. çam yağı
  • 5 gr. biberiye yağı
  • 5 gr. badem yağı
  • 5gr. zeytin yağ

Tüm yağları bir kapta biraraya getirin ve iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı parmak uçlarınızla saç diplerinize doğru masaj yapar gibi sürün. Saçlarınızın ve saç köklerinizin bu karışımı emdiğini farkettiğinizde saçlarınızı durulayabilirsiniz. Fakat mümkünse saçlarınızı yıkamayın. Bu karışımın saçlarınıza iyice nüfuz etmesi ve biraz kalması gerekir. Eğer kendinizi rahatsız hissederseniz, saçlarınızı yıkayacağınız suyun içine bir miktar sirke dökerek yıkayabilirsiniz.

Bu uygulamayı en az 3 hafta uygulamanız gerekmektedir. İlk hafta yoğun bir şekilde hemen hemen her gün yapabilirsiniz. Fakat daha sonraki haftalar 2-3 günde 1 olmak üzere azaltarak devam etmelisiniz. 3 hafta sonra saç dökülmenizin durduğunu farkedeceksiniz.

Saç Dökülmesine Çözüm 2

Doğum Sonrası Saç Dökülmesine Çözüm

Hamilelik dönemi ve sonrası hormonal değişikliklerin tavan yaptığı dönemlerdir östrojen hormonu seviyelerinin inip çıktığı bu dönemde kadınlarda saç dökülmeleri görülebilir.

Bu dönemde biotin ve diğer tıbbi ilaçlar kullanmamak gerekir. Bu dönemde yukarıda verdiğimiz gibi saç dökülmesine bitkisel çözümler  aranabilir.  Veya B7 ve H vitaminlerini bolca almak gerekebilir. D vitamini, bakır, çinko ve protein alımı ile bu süreci durdurabilirsiniz. Hamilelik sonrası hormon seviyelerinizin normale dönmesi ile saçlarınızda ki dökülmede sona erecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sac-dokulmesine-cozum/