Saç Egzaması

Deride kaşıntı, pul pul olma durumu, kızarıklık ve iltihap gibi belirtilerle karakterize olan egzama hastalığının en sık rastlandığı yerlerden birisi de saç derisidir. Saçlı deride meydana gelen egzamanın da en sık rastlanan türü kepeğe neden olan seboreik dermatit’tir. Saç derinizde kuruluk, kaşıntı, iltihaplanma, kepek gibi şikayetler yaşıyorsanız bir hekime başvurarak şikayetlerin sebeplerini öğrenmeli ve tedavi desteği almalısınız.

Saç Derisinde Egzama

Saç derisinde egzama olup olmadığını saptamak için, vücudun başka yerlerinde de bazı semptomlar olup olmadığına dikkat edin. Egzama sadece saçlı deride değil, vücudunuzun diğer bölümlerinde de tahriş meydana getirmiş olabilir. Deride kepek oluşup oluşmadığına ve derinin pul pul olup olmadığına dikkat edin. Eğer deride döküntü, kaşınma,  pullanma, saç kaybı, yağlanma gibi durumlar varsa saçta egzamadan şüphe etmek için geç kalmamalısınız.

Saçta Egzama Belirtileri

Kısaca deri iltihabı olarak adlandırılan egzama, saçlı deride ortaya çıktığında saç egzaması olarak adlandırılır. Saç egzaması, diğer egzama türlerinden herhangi bir karakteristik özellikle ayrılmaz.

Saç egzamasında ilk belirtilerin kızarıklık ve kaşıntı olduğu söylenebilir. Sonrasında ise; kepeklenme, döküntü, kabuklanma ve yağlanma problemi, saç derisinde pullanma, saçlarda dökülme görülür.

  • İkinci belirtiler olaraksa;
  • Deride sertleşme ve kalınlaşma
  • Su toplama
  • Yaraların oluşumu
  • Ve egzamanın vücudun diğer bölgelerine ilerlemesi söz konusudur.

Saçtaki Egzama Nasıl Geçer?

Nedenler ve belirtilerden sonra, merak edilen ve aydınlanma bekleyen bir hususu daha vardır ki hayli önem taşır, o da şudur:  : saçta egzama nasıl geçer ?

Saçtaki Egzama Nasıl Geçer?

Saçta egzama tedavisi için iyi gelen bazı tedavi yöntemleri vardır. Sözgelimi bazı şampuan ve kremlerin saç egzamasına iyi geldiği belirtilir; zira içlerindeki etken maddeler ve bileşenler sayesinde egzamalı bölgede yatışma sağlarlar.

Oksijen, çinko, sülfür, azot, selenyum, salisilik asit, ketokonazol içeren şampuanlar, saç derisindeki iltihabı azaltarak saç egzaması belirtilerini hafifletirler.

Saç derisi egzama ilaçları olarak bazı kömür katranı ve kortikosteroid içeren içeren kremler de saç diplerine uygulandığında yine kaşıntı ve tahrişi azaltacaktır.

Saçta egzama ilaçlarının yapacağı etkiye ek olarak zencefil, çay ağacı bitkilerinin yağları ve zeytinyağı içeriği olan uygulamalar da saçlı derideki egzamaya iyi gelen çözümlerdir.

B7 de denilen biotin vitamini de saç derisinin ve saç tellerinin ihtiyaç duyduğu vitaminlerdendir. Biotin, saç egzamasının da içinde olduğu saç derisi problemlerine karşı savaşır. Biotin de denilen B7 vitamini yumurta ve ciğer, ekmek mayası, kuruyemiş, kurutulmuş maydanoz, kurutulmuş zencefil gibi besinlerde bolca bulunur.

Saçtaki Egzama Nasıl Geçer? 1

  • Saç derisi bakımı da saç egzaması belirtilerini hafifletir.
  • Açık parfümler, duman gibi uyaranlardan uzak durun.
  • Çok sıcak su ile duş almak ve saç derisini kurutan şampuanlar kullanmayın.
  • Çok fazla terlediğinizde saç derisinin rahat nefes alabilmesi için duş alın.
  • Stresi kontrol altında tutun.

Saç egzamasını tedavi etmek kolaydır ama tekrar etme olasılığı da yüksektir. Sedef hastalığı ve diğer deri hastalıkları ile de karışabilir. Bu sebeple bir dermatoloğa görünmek iyi bir çözüm olacaktır.

Saçta egzama bitkisel çözümlerle de teskin edilebilecek ve belirtileri azaltılabilecek bir seyir izler. Zeytinyağı, zencefil, karakafes, çay ağacı yağı da faydalanılabilecek natürel ürünler olarak sıralanabilir.

Saçta egzama şampuan ile de baskılanıp kontrol altında tutulabilecek bir deri rahatsızlığı ve bu konu ile ilgilin olarak hazırlanan şampuanların kullanımı genel tedavi içinde destek sağlayıcı bir kol olarak düşünülebilir. Bu konuda Seboderm şampuan, Konazol şampuan, Prozinc, Ketoral, Garlex gibi isimler saç egzaması konusunda rahatlama sağlarlar.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sac-egzamasi/