Saç Gürleştiren Şampuan

Günümüzde saç dökülme problemi çevresel faktörler nedeni ile sıkça yaşamaktadır. Tüketilen gıdaların hormonlu olması, şehir yaşamının stresi ve yaşadığımız üzüntüler saç dökülmesinin başlıca sebeplerindendir. Bu sebepler insanların iç hormon dengesini bozup saç köklerinin zayıflamasını sağlamaktadır.

İnsanlar bu dökülmelere çare aramak için cildiye doktorlarına başvurmaktadır. Saç dökülmesinin önlenmesi adına birçok ürün bulunmaktadır ancak en verimlileri saç gürleştirici şampuan ürünleridir. Saç bakımı adına şampuan çok önemlidir.

Saç Gürleştiren Şampuan

Çünkü yazın her gün kışın ise iki günde bir şampuan saçımız ile temas etmektedir. Saçımız ile bu kadar sık iletişim halinde olan bir kimyasalın içeriğinin incelenmesi elzem bir durumdur. En iyi saç gürleştirici şampuan saça zarar veren kimyasallardan uzak doğal olan ürünlerdir. Doğal olmayan ürünler her ne kadar en iyi saç gürleştiren şampuan olarak tanıtılsa da oluşan kimyasal kalıntılar saç köklerine zarar vermektedir.

Saç köklerinde, kökü besleyen kılcal damarlar bulunmaktadır. Bu damarlar zamanla tıkanıp kökü besleyemez duruma gelmektedir. İşte bu durumda saç zayıflar ve incelir. Zayıflayan saç önlemi alınmaz ise daha sonra dökülmektedir.

Saç gürleşmesin de saçı yıkamanın da önemi büyüktür. Bazı bireyler saçlarını bir günde birden fazla yıkamaktadır. Saç derisinde mikroorganizmaların yaşadığı bir florası bulunmaktadır. Florada bakteriler yaşamaktadır. Halk arasında bakterilerin genellikle hastalık yaptığı düşünülmektedir. Ancak iki tip bakteri bulunmaktadır. Patojen bakteriler hastalık yaparak insan vücuduna zarar veren bakterilerdir.

Saç Gürleştiren Şampuan 1

Diğer bakteriler ise zarar vermezler ve vücuda kısmen faydalı organizmalardır. Saç florasında yer alan bakteriler, faydalı bakterilerdir. Normal sıklıkta yıkanan saçta bu bakteriler diğer yıkamaya kadar kendilerini tamamlamaktadır. Ancak sık yıkanan saçlarda yararlı bakterilerde yıkanmaktadır.

Dolayısı ile flora bozulur ve bakterilerin saç köklerine faydası engellenmiş olur. Faydalı bakteriler saç köklerine çeşitli mineral maddelerin taşınmasını sağlamaktadır. Mineraller kılcal damarların çevresindeki hücrelerin beslenmesini sağlamaktadır. Mineral maddeler hücresel işleyişte kilit rol oynamaktadır. Bilimsel anlamda bu maddelere eser elementler denmektedir.

Aynı nedendir ki nisan saçının gürleşmesini isteyen kişilerin nisan yağmurlarında dışarı çıkması istenmektedir. Bu yağmurlarda yoğun bir mineral rezervi bulunmaktadır. Minerallere maruz kalan saç kökleri beslenmektedir. En iyi saç gürleştirici şampuan seçerken mineral oranı zengin bir ürünü seçmek faydalı olanı olacaktır.

Saç Gürleştiren Şampuan 2

Saç gürleştirici şampuan ürünlerinden bazıları sarımsak özlü olarak tasarlanmışlardır. Sarımsak yüzyıllardır birçok faydası bulunan bir bitkidir. Kanserden mide hastalıklarına saç dökülmesine kadar birçok alanda şifa vermektedir. Eski zamanlarda saç kıran hastalığında saçları dökülen kişiye sarımsak sürerlermiş. Saçkıran; saçların tamamen hızlıca döküldüğü bir hastalıktır. Genel sebebi üzüntü ve strestir. Ne tesadüftür ki günümüzde de saç dökülmesi ve zayıflamasının sebebi aynıdır.

Sarımsak saçlı deride uyarmalar yapmaktadır. Köklerin canlanmasını sağlayan sarımsak saçlara sağlık, direnç ve canlılık sağlamaktadır. Sarımsak özlü şampuanlar da aynı mantık düşünülerek uyarlanmıştır. Sarımsak kullanımı genellikle kokusu yüzünden insanlara kötü gelmektedir. Ancak şampuanlarda çeşitli işlemler ile bu kokunun temizlenmesi sağlanmaktadır.

Kokunun olmaması kullanım açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Çünkü ne kadar yıkanırsa yıkansın şampuan kalıntıları gün boyu saç diplerinde kalmaktadır. Oluşabilecek herhangi bir kötü koku insanları sosyal yaşamda zor durumda bırakabilmektedir.

Saç Gürleştiren Şampuan 4

Sarımsağın bir diğer özelliği de saçtaki yağ ve sıvı dengesini ayarlamasıdır. Saç incelmelerinin bir nedeni de kılcal damarların yağ ile tıkanmasından kaynaklıdır. Sarımsaklı şampuan bu bölgedeki yağı temizlemektedir. Ayrıca saç köklerinin tam olarak kuruması da yanlış bir durumdur. Çünkü kuru saç saç köklerinin aşınması için sebep oluşturmaktadır. Sarımsak nem dengesini sağlayarak köke gerektiği kadar bir nem haznesi yaratmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sac-gurlestiren-sampuan/