Saç Neden Beyazlar

Saç neden beyazlar, saçlar sadece ileri yaşlarda mı beyazlar? Elbette hayır. Yaşı hayli genç olmasına rağmen saçları beyazlamaya başlamış, hatta çoktan beyazlamış kişiler de yok değildir. Orta yaşlılarda, ergenlerde hatta çocuklarda bile saç beyazlaması problemi ile karşılaşılabilmektedir. Peki saç beyazlaması neden olur, saç beyazlaması nete bağlı olarak gelişir bir bakalım.

Saç Neden Beyazlar 1

Ani şoklar, travmalar, çok üzücü olaylar saç beyazlaması nedenleri arasında sayılabilir. Fiziken sağlıklı olabilmek için ruhen de sağlıklı olabilmek şarttır. Aniden alınan şok edici haberler ve yaşanan travmatik durumlar saç beyazlamalarına sebep olabilmektedir. Hatta üzüntüden saçları bir gecede beyazlayan kişiler de vardır.

Hipotiroid rahatsızlığı ve hipofiz bezi bozuklukları da saçlarda beyazlamaya sebep olabilmektedir. Tiroid bezlerinin fonksiyonu hipofiz bezi kontrolü altındadır.

Eğer bir kişinin tiroid bezi normalden az yahut çok çalışıyorsa erken saç beyazlaması sorunuyla karşılaşabilir. Bu durum halsizlik ve saç dökülmesi de yapabilir. Bunun sebebi T3 ve T4 hormonlarının saç kimyasında oldukça önemli bir yere sahip olması ve saçtaki melanin sentezini fazlaca uyarmasıdır.

Genetik de saç beyazlaması nedenleri arasında sayılabilir. Anne, baba, büyükanneler, dedeler de erken yaşta saç beyazlama sorunuyla karşı karşıya kalmışsa bu durum büyük olasılıkla kişiyi de etkileyebilir.

Pernisiyöz anemi denilen bir rahatsızlık da erken saç beyazlamasına sebep olabilir. Pernisiyöz anemi denilen hastalık B12 vitamininin eksik olduğu bir kansızlık türüdür ve saçlarda beyazlama yapabilmektedir.

Saç Neden Beyazlar 2

Erken yaşlanma hastalığı da denilen Werner sendromu, erken yaşta saç beyazlaması nedenleri arasında sayılabilir.

Poliosis de erken saç beyazlaması nedenlerindendir. Saçlarda bölgesel beyazlamaların adı tıp dilinde poliosis olarak adlandırılır. Bu da çoğunlukla kalıtsak bir durumdur.

Bunların dışında stres, B12 eksikliği, sigara tiryakiliği, hormonal bozukluklar, kalsiyum, bakır, ferritin gibi maddelerin eksikliği, HIV enfeksiyonu, hava kirliliği, güneşten gelen UV ışınları, yetersiz beslenme ve alkol kullanma ve en yaygı sebeplerden birisi olan yaşlanma saç beyazlaması neden olur sorularına verilecek yanıtlar olarak sıralanabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sac-neden-beyazlar/