Saç Neden Dökülür

Saç Neden Dökülür?
Saç dökülmesi efsanelere konu olmuş, milyonlarca kişiyi komik duruma düşürecek yöntemler kullanmaya itmiş, protez, implant gibi cerrahi yöntemlerle çözülmeye çalışılmış, belki de erkek neslinin en büyük sorunlarından birisidir. Saç dökülmesine çözüm ararken ciddi maliyetlere katlanmak zorunda kalan, dolandırılan buna rağmen hiçbir sonuç alamayan kişileri de gülümseyerek medyada görmekteyiz. Elbette bahsimiz erkeklerde görülen saç dökülmeleri için geçerlidir. Kadınlarda görülen dökülmeler ise normal kabul edilmeyen, başka rahatsızlıkların belirtecidir. Daha doğrusu büyük oranda böyledir.

Saçlar neden dökülür araştırma yaptığınızda bir çok farklı teori ile karşı karşıya geliriz. Zira özellikle erkek tipi saç dökülmesini önlemek gizemli bir hastalığı tedavi etmek kadar karmaşık bir iştir. Öyle ki, erkek tipi saç dökülmesinin nedenleri arasında, beyindeki elektrik sinyallerinin frekansından, hormonlara kadar uzanan geniş bir skala ortaya çıkmaktadır. Ayrıca dermatolojik rahatsızlıklar işin içine girdiğinde kanser tedavisi kadar karmaşık bir sistematik ortaya çıkar.

Saç dökülmesinin harici ve/veya dahili nedenleri olabilir. Erkek ve kadınlarda ortaya çıkan ortak dahili nedenler, Troid hastalığı, Demir Eksikliği, Hatalı beslenme, Saça uygulanan yanlış harici kozmetikler, Psikolojik faktörler, Dermoatolojik hastalıklar ve başka hastalıklar alınan tedavilerdir.

Erkekler için bunların dışında sebebi henüz tam olarak belirlenememiş genetik saç dökülmesi söz konusudur ki, çoğunlukla engellenmesi mümkün olamamaktadır.

Kadınlarda saç dökülmesi ise, hemen hemen her zaman başka bir rahatsızlığın sonucu veya semptomudur. Örneğin saç derisindeki rahatsızlıkla, troid vb.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Yukarıda da değindiğimiz gibi, saç dökülmesi çok sayıda faktöre bağlı olabilir. Saç dökülmesinin sebepleri Erkek ve kadınlarda ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

Erkeklerin %90’ında saç dökülmesi genetik ve herhangi bir hastalıkla ilişkilendirilmeyen saç dökülmesi tipine girerken, kadınlarda durum oldukça farklıdır. Kadınlarda bir hastalık yoksa, saç dökülmesi çok düşük oranda görülmektedir.

Saç Neden Dökülür 1

Saç dökülmesi nedenleri Bu ayrım yapıldıktan sonra, kendi içinde de 2 ana gruba ayrılır,

  • Hastalıklara Bağlı Saç Dökülmeleri:  Hastalıklara bağlı saç dökülmeleri, Başta, Dermatolojik rahatsızlıklar olmak üzere, Hormonal bozukluklar, mineral ve vitamin yetmezliği, Psikolojik sorunlar ve stres, ayrıca başka hastalıklar için uygulanan tedavilerin yan etkileri şeklinde sayılabilmektedir
  • Genetik Saç Dökülmesi: Genetik saç dökülmesi ise, henüz tam olarak tedavi edilemeyen ancak harici yöntemlerle tesiri azaltılabilen bir durumdur. Dermatologlar tarafından hastalık olarak tanımlanmamaktadır. Ve fakat bilim çevrelerinin bu konuda yoğun çalışma ve tartışmaları bulunmaktadır.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesine karşı elimizdeki en kuvvetli yöntem saç bakımı dır. Saç derisi ve tellerine haricen uygulayacağımız doğru tedavi – bakım, saçımızın dış faktörlere karşı kuvvetlenmesini ve dökülmesinin azalmasını sağlayacaktır. Bakımın birinci safhası saç dökülmesine karşı şampuan olarak kabul edilebilir. Alternatif tıbbın mucizeleri kimi vakalarda olumlu sonuçlar vermektedir. Çoğunlukla medikal değil, kozmetik ve organik yöntemler olan saç bakımı uygulamaları en azından haricen bakımı sağlamış olacaktır.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesinin bir hastalık olduğu tanısı kesin olarak koyulabilmişse medikal tedaviler zaten doktorunuz tarafından yapılacaktır. Burada hastalığın ne olduğu tespit edilmeli ve gerekli tedaviler başlatılmalıdır. Elbette dediğimiz gibi, saçınız belirli bir hastalık sebebi ile değil, genetik faktörlere bağlı olarak dökülüyor olabilir ki, tıbbi tedaviler bu noktada etkisiz kalmaktadır, kozmetik veya bitkisel yöntemlere başvurmanız gerekecektir.

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Saç-Dökülmesine-Bitkisel-Çözümler1

Pekiyi bir hastalığın sebep olmadığı saç dökülmesi nasıl önlenir? Veya haricen müdahale gerektiren dökülmeler nasıl sona erdirilir?

Son yıllarda ilaç yerine kullanılan alternatif yöntemlerin başında bitkisel çözümler zaman zaman farmokolojik ilaçların önüne dahi geçmektedir. Üreticiler, ecza biliminin de temellerini oluşturan bitkisel formülleri geliştirerek kuvvetli formüller geliştirmeye başlamıştır.

Ticari ambalaja bürünen bitkiler modern zamanlarda pek çok ihtiyacımızda olduğu gibi, saç dökülmelerinde de imdadımıza yetişmiştir.

Saç dökülmesine Bitkisel Çözüm yazımızda önerilerimizi okuyabilirsiniz..

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sac-neden-dokulur/