Saçkıran Belirtileri Nelerdir?

Kafatasımızı örten, onu dış koşullardan koruyup esirgeyen saçlarımızda zaman zaman sorunlar hasıl olur. Bunlardan birisi de bazen yıllarca sürebilen ve saç kayıplarına sebep olabilen, ancak bulaşıcı karakteristiği olmayan saçkıran hastalığıdır. Yuvarlak formda, demir para büyüklüğünde, kısmı veya yaygın olarak geniş bir bölgede seyredebilen bu rahatsızlık genellikle saç ve sakal bölgesini hedef alır. Etkilediği bölgede deri pürüzsüz bir hal alır. Mantar hastalığı olarak bilinen saçkıran aslında bir bağışıklık sistemi hastalığıdır.

Peki saçkıran nasıl anlaşılır, belirti verir mi, saçkıran hastalığının belirtileri nelerdir derseniz, işte yanıtları…

Saçkıran Hastalığının Belirtileri

Saçkıran hastalığı genellikle belirti vermeksizin aniden başlar. Değişik büyüklüklerde ve yuvarlak şekillerdeki döküntülerden anlaşılır. Saçkıran olan bölgede yuvarlak para büyüklüğü ve formunda saç kayıpları meydana gelir. Saçkıranın varlığı o zaman ortaya çıkar. Hastalığın ilk aşamalarında nadir de olsa saç ve kıl kaybına eşlik eden kaşıntılar görülebilmektedir. Yani saçkıran hastalığı aslında görsel belirtiler verir.

Saçkıran hastalığının belirtileri bariz belirtiler değildir. Tıbbi adı alopesi areata olan saçkıran, bariz bir sancı, ağrı, şişlik gibi fiziksel ızdırap vermediğinden ancak görsel anlamda varlığı anlaşılabilmektedir. Bu hastalıkta saçların uzaması durur ve saçlar tutamlar halinde deriden ayrılır.

  • Saçkıran genellikle üç evreden oluşur.
  • Birinci evrede saçlar küçük bir alanda ya da bazen birden fazla alanda ve birdenbire dökülür.
  • İkinci evrede saçların döküldüğü alanda genişleme olur.
  • Son yani üçüncü evrede saçlar çok açık renkte çıkmaya başlar.

Saçların yeniden çıkması aylar hatta yıllar sürebilmektedir. Bazı saçkıran vakalarında kortizon tedavisi uygulandığında, çıkan saçların yeniden döküldüğü görülebilmektedir. Sarımsak tedavisi uygulandığında da çıkan saçların yeniden çıktığı görülebilmektedir.

Saçkıran Belirtileri Nelerdir 1

Tam nedeni belirlenemediğinden saçkıranın kesin bir tıbbi tedavisi de olamamaktadır.
Saçkıranın alopasi üniversalis dene türünde de vücut kılları da tamamen dökülür.
Görüldüğü gibi saçkıran hastalığının belirtileri sadece dökülme sonrasında oluşan kılsız bölgelerdir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sackiran-belirtileri-nelerdir/