Saçkıran Nedir, Neden Olur?

Saçlarımız kafatasımızın en özel giysisidir. Asal vazifesi kafatasını ve beyni aşırı sıcaktan ve aşırı soğuktan korumak olan saçlar, dış görüntümüzü de tamamlayan en önemli unsurlardan ve en doğal aksesuarlardan birisi.. Ama bazen bazı sebeplerle mevcudiyetleri ve sağlıkları sekteye uğrar, işler yolunda gitmez ve saçlarda problemler yaşanır. Ya büyük kısmı dökülür, ya da belirli bölgelerde kısmi kellikler oluşur. Tıp dilinde alopesi areata olarak tanımlanan saçkıran da işte bu saç rahatsızlıklarından birisidir. Saç kaybı ister kalıcı ve büyük çaplı, ister geçici ve kısmi olsun çoğu kişide psikolojiyi dahi olumsuz etkileyebilecek bir şikayettir. Saçkıran, saç derisindeki saçlı bölgenin çoğunlukla bozuk para büyüklüğünde yuvarlak boşluklar halinde dökülmesidir. Saçkıran rahatsızlığı hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilmektedir. Çocuk yaştakilerde de oldukça fazla görülür. Saçkıran adı üzerinde, saçları tehdit eden bir rahatsızlık olarak bilinse de, kirpikler, kaşlar ve sakallar üzerinde de etkili olabilmektedir. Saçkıran, hemen hemen herkesi tehdit edebilen bir rahatsızlık olsa da, ailesinde saçkıran görülen kimselerde görülme sıklığı daha fazladır.  Saçkıran için kalıtsal bir hastalık denebilir ama bulaşıcı bar hastalık olduğu söylenemez.

Saçkıran rahatsızlığının farklı türleri vardır ve genellikle bölgesel dökülme şeklinde ortaya çıkar. Nadir de olsa tüm saçın döküldüğü de görülür. Saçkıran nedenleri arasında ilk sırada bağışıklık sistemindeki bozukluklar gösteriliyor. Bağışıklık sistem normalde dışarıdan gelen ve gelmesi olası tehlikelere karşı vücudu savunmaya alan ve koruyan bir sistemdir. Ancak bazen bağışıklık sistemi vücudun kendisine  karşı da saldırıya geçer. İşte, bağışıklık sisteminin kendi evine yaptığı saldırılar sonucu ortaya çıkan hastalıklara otoimmün hastalıklar adı verilir. İşte saçkıran hastalığı da bu tür bir otoimmün hastalıktır.

Saçkıran Nedenleri

Saçkıran nedenleri denildiğinde kalıtımsal özellikleri ve otoimmün faktörünü çıkardığımızda bakalım geriye neler kalıyor? Aile hikayesinde diyabet, tiroid romatoid artrit gibi otoimmün rahatsızlıklar olan kişilerde saçkıran rahatsızlığın bir yatkınlık söz konusu olabilir.

Pek çok hastalığın tetikleyicisi olan stres ve üzüntü de saçkıran nedenleri arasında gösterilebilir. Bağışıklık sisteminin bir numaralı düşmanı olan stres ve üzüntü gibi faktörler birer tetikleyici olarak görev yapar ve saçkıran oluşumuna sebep olabilirler. Sınav dönemlerinde çocuklarda ve gençlerde; büyük kayıplar, boşanma, ölüm gibi sarsıcı deneyimler yaşayan kişilerde saçkıran görülme sebebi bu yüzdendir.

Bunların dışında saman nezlesi, egzama, kansızlık, astım gibi rahatsızlıkları yaşayan kişilerde saçkıranın daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Ayrıca saman nezlesi, astım, kansızlık, egzama hastalarında saçkıran daha fazla görülür. Saçkıran nedenleri en belirgin hatlarıyla böyledir.

Saçkıran sonrası yeni saçların çıkıp çıkmayacağı kişinin kendi bünyesi ile alakalıdır. Bazı saçkıran vakalarında yeni saçlar çıkarken, bazı vakalarda ise yeni saç oluşumu meydana gelmez.

Saçkıran nedir neden olur

Uzun süren saçkıran rahatsızlıklarında kortizon tedavisi öneriliyor. UV kabin uygulamaları da yine yeni teknikler arasında yer alıyor. Saçkıran hastalığı boyunca herhangi bir ağrı ve sızı yaşanmaz. Kişiden kişiye de bulaşmaz. Ancak psikolojiyi olumsuz etkileyen bir durum olduğu için, kişiye psikolojik destek gerekebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sackiran-nedir-neden-olur/