Safra Kesesi Çamuru

Safra kesesi çamuru, safra kesesi içinde bulunan sıvının giderek akışkanlığını yitirmesi ile meydana gelen bir oluşumdur ve ileri safhada safra kesesinde taş oluşumuna neden olur. Karaciğerden safra kesesine giden yol zaman içerisinde çamurlaşabilir ve bu çamur safra yolunu tıkayarak taş oluşumuna sebep olarak safra akışını engelleyebilir. Taşların varlığı ise kişide sancılı bir sürecin başlamasına neden olur. Yaşam kalitesi düşer, işler zorlaşır.

Safrada meydana gelen çamur çoğu kez belirti vermediğinden sinsice gelişir, büyür ve bulunduğu alanı tıkar. Bu da ileride ciddi sağlık sıkıntılarının temelinin atılması demektir. Bu sıkıntıları ağrı, bulantı, kusma olarak özetleyebiliriz.

Safra kesesinde meydana gelen çamuru gidermek için illa ki ameliyat gerekmez. Düzenli ve öğün atlamadan yemek yeme prensibine dayalı bir beslenme disiplini sayesinde çamurların vücuttan atılması sağlanabilir.

Safra Kesesi Çamuru Belirtileri

Safra kesesinde çamur oluşumu geğirme, titreme, üşüme, bulantı ve kusma hissi gibi belirtilerle kendini belli edebilir. Bu belirtileri sık yaşıyorsanız gastroskopi yaptırarak şüphelerinizi doğrulayabilirsiniz.

Safra Kesesi Çamuru Tedavisi

Gündelik yaşamı olumsuz anlamda etkileyen, sıkıntı veren safra çamurunun tedavisi oldukça mühimdir. Zira çamur zamanla pıhtılaşır, sertleşir ve safra kesesi taşına dönüşür. Safra çamuru bazı kişilerde kendiliğinden yok olabildiği gibi, kimilerinde de sinsice ilerler ve müdahale gerektirir.

Safra Kesesi Çamuru Tedavisi

Safra kesesi çamuru çoklukla ameliyat gerekmeden tedavi edilir ve ilaç tedavisi ile hal yoluna koyulur. Bu ilaçlar safra çamurunun temizlenmesinde oldukça etkilidir. Bunların yanı sıra evde uygulanacak bitkisel tedaviler ve doğal kürlerle safra çamurundan kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Safra kesesi çamuru için uygulanabilecek doğal yöntemlerin sözünü etmişken birkaç tanesinin reçetesini de verelim dilerseniz.

Eşit miktarlardaki saf zeytinyağı ile 1 adet limonu suyunu karıştırıp günde 3 kez yemeklerden evvel 1 fincan içmek safra çamurunun giderilmesinde hayli etkili olabilmektedir.

Kereviz, maydanoz, ıhlamur, papatya, ısırgan gibi bitkileri kaynatarak suyunu içmek de safra çamurunun oluşumunu engelleyen çözümlerden birisi olduğu gibi safra çamurunun temizlenmesini de sağlar.

Safra Kesesi Çamuru Tedavisi 1

250 gram kadar demirhindi otu 1 litre suda kaynatılarak lapa hele getirilir ve süzülerek günde 3 öğün aç karna içilir. Toplam 1 çay bardağı ölçünün dışına taşmamaya özen gösterilmelidir.

Safra kesesi çamuru rahatsızlığı yaşayan kişiler için safra kesesinde çamur olanlar ne yemeli sorusunun yanıtı büyük değer taşımaktadır.

  • Safra kesesinde çamur olan kişiler tereyağını belirli ölçülerde kullanabilir
  • Zeytinyağı, safrakesesinin kasılmasını uyarır bu sebeple miktarı çok sınırlı tutulmalıdır.
  • Domuz, sığır, koyun, ördek, kaz gibi zor sindirilen etlerin yağlarından da kaçınmak gerekir.
  • Yağlı etler, şarküteri gıdaları, kavurmalar, çikolata, mayonez, krema ve yağlı sosların tüketiminden kaçınmak gerekir.

Süt ürünleri ve yoğurt tüketiminde çok dikkatli, olunmalı; zerdeçal, karabiber, pul biber, acılı baharatlar, çemen, hardal, sarımsak gibi tat verici ama keskin baharat, sebze ve karışımlarda uzak durulmalı; kakao, sirke, tarçın tüketiminin de çok az ölçülerde ve hekim kontrolünde olmasına dikkat edilmelidir.

Safra Kesesi Çamuru Tedavisi 2

Safra kesesi taşı olanlar zerdeçal tüketmemelidir. Baharatlardan ise karabiber, pul biber, acılı baharatlar, turşu, kakao, sirke, kuru yemişler, hardal, çemen, sarımsak ve tarçın gibi besinlerin azaltılması gerekir.

Yumurta tüketimi sınırlandırılmalı, eğer az miktarda yenildiğinde dahi rahatsızlık veriyorsa, tüketimi tamamen bırakılmalıdır. Ama yumurta tüketimi hastada şikayetlerin oluşmasına sebep olmuyorsa yağda pişirme şekli hariç yenebilir.

  • Yağda kızartılmış yiyeceklere karşı mesafeli olmak da safra kesesi hastaları için rahatlatıcı ve koruyucu bir çözümdür.
  • Kızartmalar dışında; somon, sardalya, ringa gibi kendinden yağlı balıklar da tüketilmemelidir. Yağsız balıklar ise ya çok az zeytinyağı yahut az tereyağı ile pişirilerek yenebilir.
  • Kuruyemişler de yağlı tohumlar olduğundan tüketilmemelidir.
  • Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi bakliyatların hazmı zordur. Bezelye, ıspanak, lahana, patlıcan gibi sebzeler de keza öyle. Bu besinlere karşı da mesafeli yaklaşılmalıdır.

Safra Kesesi Çamuru Tedavisi 3

Safra kesesinde çamur olanlar ne yemeli cümle kalıbı, safra kesesi hastalarının hafızalarında saklamaları gereken bir listedir.

Safra kesesi hastalarının porsiyonlarını küçük tutmaları ve uzun süre aç kalmamaları önerilir. Zira öğünlerin arası açıldıkça safra salgısı koyulaşır ve safra kesesine zarar verir.

Safra kesesi hastaları kilolarına da dikkat etmeli ve eğer fazla kiloları varsa ideal vücut ölçülerine bir an önce ulaşmalıdırlar.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/safra-kesesi-camuru/