Safra Kesesi Taşı Belirtileri

Safra kesesi taşı belirtileri, safra kesesinde taş oluşumu varsa bu ilk başlarda çok yoğun hissedilmese de, belli bir süreçten sonra sıkıntı vermeye başlayacak ve kendisini belli edecektir. Peki öyleyse hemen şu soru gelsin, safra taşı belirtileri nelerdir, safra kesemizde taş oluşumu varda bunu nasıl anlayabiliriz?

Eğer sizde safra kesesi taşı varsa, bilhassa çok yağlı ve ağır yemeklerden sonra karnın sağ üst kısmında keskin ve şiddetli bir ağrı hissedebilirsiniz. Safra atağı da denilen bu ağrı sırtınıza, omuzlara ve daha da aşağıya, kürek kemiklerinin arasına kadar yayılabilir.

Hatta öyle ki, safra kesesi taşı ağrısı çeken kişiler bunu kalp krizi geçirdiklerine yorduklarını, ağrının o tür bir çerçevede yayılarak kendini belli ettiğini bile söyler.

Safra kesesi taşı belirtileri nelerdir diye sorulduğunda bu tür bir etki alanı gösteren ağrılardan mustaripseniz safra kesesi taşları üzerine şüphelenmekte fayda var deriz.

Fazla yağlı gıdalar bu ağrıları azdırdığı için daha sade ve yağsız bir beslenme türüne yönelinmelidir.

Safra kesesi belirtileri nelerdir konusunu şöyle sürdürebiliriz:

 • Ağrıyla birlikte bulantı ve kusma
 • Üşüme, düşük ateş
 • Ciltte solgunluk, matlık
 • Göz aklarında sararma
 • Safra Kesesi Taşı Belirtileri 2

  Bazen böbrek taşı sancısı, hatta doğum sancısına yakın ve hatta eşdeğer ağrılar, safra kesesi taşını haber veren belirtiler olarak en göze çarpanlarıdır.

  Safra taşı belirtileri arasında idrarda koyu renk, kaşıntı, ağızda acı tat, nefes kokusu, baş ağrısı  da sayılabilir.

  Bazı kişilerde ise safra taşına bağlı olarak herhangi bir ağrı ve acı hissedilmez. Bu taşlara tıpta sessiz taş adı verilir. Bu sessiz taşlar tedaviye de pek gerek duymazlar.

  Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşer?

  Safra kesesi taşlarını düşürmek için doğal çözümler de yok değildir. Bazı yiyecek ve içeceklerin taş oluşumunu engellediği ve oluşan taşlara etki ettiği söylenmektedir.

  Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşer?

  Limon suyu, su, salatalık, havuç, armut suyu ve bal kürü, şarap, İngiliz tuzu, elma sirkesi, somon gibi besinlerin safra taşını sevmedikleri ve vücuttan uzaklaşması için etki ettikleri söylense de, en etkili ve kalıcı çözümün hekim tavsiyeleri olacağını unutmamak gerekir. Hekim ya ilaç tedavisi ya da laparoskopi tekniği hastayı safra taşlarından kurtaracaktır.

  Safra kesesi taşlarını kulaktan dolma bilgiler ve tavsiyelerle düşürmeye çalışıp sağlığı riske solmaktansa, bir uzman hekime başvurarak meseleyi kökten halletmek daha akıllıca olacaktır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/safra-kesesi-tasi-belirtileri/