Sağ Göz Seyirmesi

Pek çok kişi zaman zaman oluşan göz seğirmesinden rahatsız olmaktadır. Genellikle üst göz kapaklarından herhangi birinde seğirmeler meydana gelmektedir. Halk dilinde seğirme olarak bilinse de tıp alanında miyokimi olarak bilinmektedir.

Bu durum kişileri rahatsız etse de çok ciddi hastalıkların başlangıcı olmamaktadır. Genel olarak böyle bir durum yaşanıldığında sağ göz seyirmesi ne anlama gelir gibi sorular kişiler arasında sorulmaktadır.

Sağ göz seyirmesi aslında sol göz seğirmesinde de olduğu gibi gözlerdeki kasların irade dışında çalışmasından ya da kasılmasından meydana gelmektedir. Çoğu dönem endişe edilecek bir durum olmasa da, kişiler göz seyirmesi sorununu çok fazla yaşamaya başladıkları zamanlarda mutlaka bir göz doktoruna giderek seyirmenin nedenini araştırılması gerekmektedir.

Sağ gözün seyirmesi; yorgunluk, sinir, stres, aşırı derecede televizyon, telefon ya da bilgisayar ekranına bakmaktan oluşmaktadır. Bu gibi basit durumların yanı sıra blefarospazm ve diskinezi gibi göz hastalıklarının başlangıcı olarak da belirlenmektedir.

Blefarospazm hastalığı; gözün belirli bir süre sonra sürekli seyirmesi anlamına gelmektedir. Tedavisi olmakta ancak kişilerin mutlaka bir uzman ile görüşmesi gerekmektedir. diskinezi ise; göz kaslarının işlevini kaybetmesi sonucunda oluşmakta ve nörolojik bir hastalık olarak bilinmektedir.

Bu durum gözlerde miyoklunuz diskinezi hastalığının göstergesi olarak bilinmekte ve belirli bir süre sonra kişileri oldukça rahatsız etmektedir.

Sağ Göz Seyirmesi Neden Olur?

Sağ göz kapağı seyirmesi ile sol göz seğirmesi arasında ufak tefek farklılıklar olsa da genel olarak ortak nedenler; yorgunluk, sinir ya da stres durumlarında meydana gelmektedir. Bu durumlarda kısa süreli olarak göz seyirmesi oluşmakta ve kişiler bu gibi durumlarda nedenlerini bilmediği için tedirgin olmaktadır.

Sağ Göz Seyirmesi Neden Olur?

Sağ göz seyirmesi genel olarak kendiliğinden geçen bir durum olmaktadır. Uykusuzluk ya da yorgunluktan meydana gelen sağ göz seyirmesi gözlerin belirli bir süre dinlendirilmesi sonrasında geçmektedir. Gözlerde meydana gelen sağ göz seyirmesi uzun süre geçmiyor ise, seğyrme göz kapaklarından yüze geçti ise ya da göz kapakları kapanıyor ise mutlaka bir uzmana gidilmesi gerekmektedir.

Bu gibi durumlarda başka hastalıklardan dolayı bu gibi belirtiler meydana gelmektedir. Göz seyirmesi durumlarında kişilere, uzmanlar tarafından göz damlaları verilmektedir. Bu damlalar sayesinde bir süre sonra sağ gözün seyirmesi durmakta ve göz kaslarında ciddi hastalıklar yok ise göz kasları eski haline gelmektedir.

Sağ Gözün Seyirmesi Ne Anlama Gelir?

Sağ gözün seyirmesinde doktorun yanı sıra alternatif tedavi yöntemleri de olmaktadır. Bunlardan biri de beslenme düzeninin değiştirilmesinden kaynaklanmaktadır. Kırmızı et, tahıl, balık ya da ayçiçeği gibi besleyici ürünlerin tüketilmesi de sağ göz seyirmesinin geçmesinde etkili olmaktadır.

Sağ Gözün Seyirmesi Ne Anlama Gelir?

Bu tarz belirtisi sabit olan ve nedeni pek bilinmeyen hastalıklarda kişilerin yapması gereken göz seğirmesinin ne kadar süre ile devam ettiğinin takip edilmesi gerekmektedir. Bu süre takip edilmekte ve eğer çok uzun sürüyor ise doktora gidilmesi gerekmektedir.

Göz seyirmesi yüzünden eğer göz kapakları tamamen kapanıyor, sağ gözde seyirmenin yanı sıra kızarıklık, şişkinlik ya da göz akıntısı başlamış ise ve sağ göz kapağında sarkmalar başlamış ise kişilerin mutlaka doktora gitmeleri ve bu belirtileri ne kadar süredir yaşadıklarını anlatmaları gerekmektedir.

Gereken tedavi süreci erken başlamaz ise kişiler daha sonrasında daha ciddi hastalıklar ile uğraşmak zorunda kalmaktadırlar. Sağ göz seyirmesi ya da sol göz seğirmesi oluştuğundan halk arasında belirli batıl inançlara göre söyledikleri sözler olmaktadır. Ancak bunlar doğru olmamak ile birlikte tedavi sürecini de yavaşlatmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sag-goz-seyirmesi/