Sağ Kol Ağrısı

Hayatımız boyunca vücudumuzun bazı bölümleri ağrır. Başımız, dişlerimiz, karnımız, safra kesemiz, midemiz, belimiz ve kollarımız. Ağrı çekmeyen ve bu şikayeti deneyimlemeyen insan sanırız ki yoktur. Peki kol neden ağrır, altında yatan sebepler nelerdir ne kadar biliyoruz.

Kol ağrısı çoğunlukla, sadece başımıza geldiğinde araştırdığımız bir konudur; zira kollar sıklıkla ağrıyan organlar değillerdir.  Sol kol ağrıdığında kalp krizi olasılığını hatırlatır ve ürkütür, peki sağ kolun ağrıması neyi işaret eder? Sağ kol ağrısı nedenlerine bir göz atmanın faydası var; başımıza geldiğinde hazırlıklı olabilmek adına…

Sağ Kol Neden Ağrır?

Sağ kol ağrısı pek çok değişik sebebe bağlı olarak gelişebilir; ancak bu sebeplerin hiçbiri ciddi bir temele dayanmaz. Bu ağrı, sol kolda olduğu gibi kalp krizinin belirtisi olarak da değerlendirilmez. Ama kalp krizinin belirtisi olan sol kol ağrısı, göğüs ve boyunu dolaşarak sağ kola ada yayılabilmektedir.

Sağ kolun ağrımasının en yaygın sebepleri olarak, kas sıkışması, kas çekilmesi, kaslarda zedelenme, yumuşak dokuda zedelenme gibi maddeler sağ koldaki ağrının en belirgin sebeplerindendir. Daha ciddi bir belirti olarak kas kopması da gündeme getirilebilir. Bu durum sağ kolun herhangi bir bölgesinde görülebilir. Yine sağ kol ağrısı nedenleri arasında tendon iltihabı, kemikte çatlama, sinir ağrısı ve en yaygını da karpal tünel sendromudur.

Sağ Kol Neden Ağrır?

Kastaki zedelenmeler, kası meydana getiren küçük lifler zorlanarak yırtıldığında ve hatta koptuğunda oluşur. Bu yırtıklar sonucunda ağrı ortaya çıkar. Paz bölgesindeki kaslar çok kullanıldığında, aşırı zorlandığında yırtılabilir. Kas, bağlı olduğu kemikten ayrıldığında kas kopması meydana gelmiş olur.

Sağ kolun ağrımasının bir başka sebebi de duruş bozukluğudur. Bilhassa bilgisayar başında vakit geçiren kişilerde daha sık görülen bir ağrıdır. Bu kişilerde omzun alt kısmından başlayarak sağ kola yayılan bir ağrı söz konusudur.

Sağ kol ağrısı nedenlerinden birisi de sinire bağlı ağrıdır. Bir sinir ezildiği vakit, yahut hasar aldığında ağrı oluşur. Batma, karıncalanma, uyuşma şeklinde hissedilen keskin bir ağrıdır. Bel fıtığı da omuz ve kolları kontrol eden sinirlere baskı yapmış olabilir. Bu da sağ kolda ağrı oluşturabilir.

Bunların haricimde tendon iltihabı, kemik çatlağı ve karpal tünel sendromu gibi rahatsızlıklar da sağ kol ağrısı nedenleri olarak zuhur edebilir.

 Sağ Kol Neden Ağrır? 2

Sağ Kol Ağrısı Nasıl Geçer?

Sağ kol ağrısını –eğer hafifse ve başlangıç aşamasındaysa- basit evsel müdahalelerle gidermek mümkündür. Bunlardan birisi buz tedavisidir. Eğer kol ağrısı kas zedelenmesi, bağ doku zedelenmesi ve kasta çekilme gibi sebepler bağlı olarak gelişmişse ilk yapılması gereken şey buz tedavisidir. Bir naylon poşete dolduracağınız buzu ağrıyan noktanın üzerine koyarak ağrı hafifleyene ve hatta tamamen ortadan kalkana kadar tutabilirsiniz.

Kolunuzu yukarda tutarak ağrıyı kontrol altında tutabilirsiniz. Böylelikle kan dolaşımını kolaylaştırmış ve ağrıyı azaltmış olursunuz. Bu yöntemle şişlik varsa o da azalacaktır.

Eğer ki kas lifleri diğer liflerden ayrılarak koptuysa büyük ihtimalle cerrahi müdahale gerekecektir. İyileşme süreci daha uzundur.

Sağ Kol Ağrısı Nasıl Geçer?

İltihap önleyici anti enflamatuar ilaçlar, tendon iltihabı gibi durumlarda kullanılır. Eğer hekim bu yönde teşhis koyup, uygun da gördüyse, bu ilaçlarla sağ kol ağrısını geçirmek mümkün olacaktır.

Sağ kolun ağrıması sinir sıkışması gibi bir durumdan kökleniyorsa, fizik tedavi gerekebilir. Masaj da yine bir çözüm olabilir. Anti romatizmal ilaçlar, B1, B2, B6 vitaminlerini ihtiva eden ilaçlar da sinir sıkışması sorununu hafifletecektir.

Sağ koldaki ağrının uzun vadede ve müdahale ile geçebilecek bir sebebe dayalı olarak ortaya çıktığını düşünüyorsanız. Mutlaka bir ortopedi travmatoloji uzmanına başvurmak gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sag-kol-agrisi/