Sağlıklı Yaşam İçin Dengeli Beslen Diyet Yap

Sağlıklı ve dinç bir şekilde yaşamak için dengeli beslenme önemlidir. Dengeli beslenme nedir nasıl yapabiliriz. Dengeli beslenmenin diğer adını kullanırsak daha doğru ve anlaşılır olacaktır. Diğer adı sağlıklı beslenmedir. Toplumda şöyle bir yanlış algılama vardır.

Dengeli beslenme ve diyette sadece haşlanmış sebze yemeliyiz gibi yanlış durum vardır. Dengeli beslenmek için haşlanmış yağsız tuzsuz sebze değil her şeyden azar azar yemektir ve en önemli kısım işlenmiş gıdalardan uzak durmaya çalışabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam İçin Dengeli Beslen Diyet Yap 1

Modern yaşamın getirmiş olduğu kötülük hareketsiz yaşamdır. Artık öyle bir hale gelmişiz ki 5 dk. yürüme mesafesini bile araç ile ulaşır hale gelmişiz. Hem hareketsiz yaşam hem de hazır ve işlenmiş gıdalarla beslenmeden ötürü birçok hastalık, stres, kalitesiz yaşam oluşmaktadır. Hayatımız bize verilmiş olan bir mucizedir ve tek bir hayatımız vardır.

Bu hayatı olabildiğinde sağlıklı ve dinç bir şekilde yaşamamız gerekir. Sağlıklı yaşamak için dengeli beslenmeyi bir yaşam stili haline getirin sizin 3-5 ay dikkat edeceğiniz bir beslenme şekli olmasın. Dengeli beslenmeyi bir ıstırap olarak görmeyin eğer ıstırap şeklinde düşünür ve ona göre hareket ederseniz bu sizin için bir acıya dönüşüp sizi mutsuz edecektir. Bir süre sonra sağlıklı beslenmekten vazgeçip kolaya kaçıp işlenmiş gıdalara yöneleceksiniz. Sağlıklı beslenmede neler yemeliyiz?

Sağlıklı Yaşam İçin Dengeli Beslen Diyet Yap 2

Trans yağdan kaçının. Örneğin; bir hamburger yemek yerine hamburgerden alacağınız trans yağdan ziyade doğal yağ içeren gıdalar; kuru yemişler, fındık, badem tüketin. Şeker ihtiyacınızı karşılamak için çikolata yerine meyve tüketin. Üşenmeyin kendiniz evde yemek yapın daha sağlıklı olacaktır. Elbette ki canınız çikolata isteyecektir ya da dışarıdan işlenmiş gıdalar, abartmamak koşuluyla ayda bir kez yenilebilir. Sizlere son tavsiyem ise sağlıklı yaşamam gerekiyor diye kendinizi kısıtlamayın eğer kısıtlarsanız bir süre sonra sağlıklı olmayan gıdalar size daha cazip gelecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/saglikli-yasam-icin-dengeli-beslen-diyet-yap/