Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte para nasıl anlaşılır sorusunun cevabını günümüzde herkes bilmek zorundadır. Çünkü gelişen teknoloji bir çok alanda hayatımızı olumlu yönde etkilerken, aynı teknolojiyi art niyetlerle kullananlarda bulunmaktadır. Özellikle renkli baskı makinelerinin her geçen gün gelişmesi ile sahte para basımı yaygınlaşmıştır.

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte para basımının önüne geçmek elbette ki çok zordur.  Her ne kadar bu konuda denetimler yapılsa da kalpazanlar bir şekilde sahte banknotları piyasaya sürerek, hiçbir bağı olmayan kişilerin mağdur olmasına sebep olmaktadırlar.

Sahte para basımının önüne geçmek zor olduğu için ülkemizde basılan paraların ayırt edilebilmesi amacıyla çeşitli tedbirler alınmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti banknotlarında sahte paranın önüne geçilebilmesi için 12 adet güvenlik tedbiri yer almaktadır. Bu güvenlik tedbirlerini inceleyerek elinizdeki banknotun sahtemi gerçek mi olduğunu anlayabilirsiniz.

Ülkemizdeki banknotlarda bulunan  güvenlik tedbirlerinin bir kısmı dokunma, bir kısmı bakma, bir kısmı açılı bakma ile anlaşılırken bir kısmı ise büyüteç ve UV ışınları ile anlaşılmaktadır. Ayrıca ülkemizde basılan bozuk paraların da sahtelerinden ayırt edilebilmesi için işaretleri bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası internet sitesinde sunulan hizmetle sahte para sorgulama işlemi de yapılabilmektedir. Şimdi paranın sahteliği nasıl anlaşılır inceleyelim.

Sahte Para Nasıl Anlaşılır? 3

Sahte Para Anlama Teknikleri

 • Kabartma Baskı :  Gerçek paraların üzerinde çeşitli yerlerde kabartma baskılar bulunmaktadır ve bunlar dokunulduğunda hissedilmektedir.
 • Hologram Şerit Folyo : Çeşitli motiflerden oluşan bu şerit banknotla uyumludur. Banknota farklı açılardan baktığınızda motifler renkli ve parlak yansımalar vermektedir. Ayrıca farklı açıdan bakıldığında dikdörtgen şekil içerisinde yer alan TL harfleri banknotun değerine dönüşür.
 • Gizli Görüntü : Banknota göz hizasından ve yata bir şekilde bakıldığında Atatürk portresinin sağ alt köşesinde, yedigen şekil içerisinde banknot değeri görülür.
 • Renk Değiştiren Şerit : Üzerinde banknot değer ve TL harfleri bulunan bu şerit banknota farklı açılardan bakıldığında altın sarısına dönüşür.
 • Filigram : Filigram banknota ışığa bakıldığında her iki yüzdende görünür ve Atatürk portresinin küçüğü ve banknot değerini gösteren sayıdan oluşur.
 • Emniyet Şeridi : Üzerinde banknot değeri ve Tl harfleri bulunan bu şerit kağıda gömülü halde bulunur. Banknot ışığa tutulduğu taktirde her iki taraftan da kesintisiz bir şekilde görülür.
 • Mikro Yazı : Banknotun ön yüzünde ay – yıldız motifinin içerisinde banknot değeri ve TL harfleri, holografik şerit folyo üzerinde de dikdörtgen şeklin alt ve üstünde TCMB ibaresi mikro yazı ile basılıdır.
 • Mini Yazı : Banknotların öne ve arka yüzlerinde mini yazılar bulunmaktadır.
 • Bütünleşik Görüntü : Banknot ışığa tutulduğunda sol üst bölümde yer alan şekiller arka yüzdeki şekiller ile birleşerek banknot değerini ortaya çıkarır.
 • Boyut Farkı : Farklı değerlerdeki banknotlar farklı boyutlardadır. Banknotların uzun kenarları arasında 6 mm, kısa kenarları arasında 4 mm fark bulunmaktadır.
 • Renkli Banknot Kağıdı : Banknotlarda beyaz kağıt yerine banknotun hakim rengi tonunda açık renkte kağıt kullanılmaktadır.
 • Ayrıca profesyonel tarafından UV ışınları kullanılarak yapılacak kontroller içinde ayrıca işaretlemeler bulunmaktadır.
 • Sahte Para Nasıl Anlaşılır? 2

  Sahte bozuk para nasıl anlaşılır sorusuna aslında kağıt banknotlar kadar net cevabı bulunmamakla birlikte, sahte bozuk paraların gerçeğinden daha hafif olduğu, kenarlarında tırtırların daha az olduğu, kullanıldıkça zaman içerisinde içinin parladığı ve kenarlarının zaman içerisinde karardığı belirtilmektedir. Ayrıca çok fazla para sirkülasyonu ile uğraşan kişiler  sahte para anlama makinesi yardımı ile de kolaylıkla sahte ve gerçek parayı birbirinden ayırt edebilirler.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sahte-para-nasil-anlasilir/