Şal Bağlama Modelleri

Tesettür giyimde önemli yere sahip olan şallar, farklı çok sayıda teknik ile bağlanabilir. Kullanılacak olan yer, şalı modeli, deseni, rengi ve şal kumaşının yapısına göre değişiklik gösteren bu tekniklerin seçiminde bu noktalar göz önünde bulundurulmalıdır. Farklı teknikler ile bağlanan ve kullanılan şal bağlama modelleri resimli anlatım konusunda detayları bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Şal Bağlama Modelleri

Her sene giyim ürünlerinde ya da saç modellerinde olduğu gibi şal modelleri ve şal bağlama tekniklerinde de değişiklikler söz konusudur. Geçen yıl moda haline gelen, sıklıkla karşımıza çıkan şal bağlama modelleri 2016 yılının trendleri arasında yer alırken, bu senenin modellerine de ışık tutma özelliğini taşır.

Hem klasik giyim, hem modern giyim için ideal şal bağlama modellerine geçmeden önce genel olarak seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmek istiyoruz.

Şal bağlama modelleri 2017 yılında da en fazla merak edilen konular arasında yer almıştır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta, her şalın, her teknik ile uyumlu olmadığıdır. Örnek olarak katlı şal bağlama tekniği, kalın yapılı şal modellerinde işe yaramazken, ince yapılı şallarda çok hoş görüntüler ortaya çıkarır.

Şal Bağlama Modelleri 1

Yine benzer şekilde uzunlamasına hazırlanan şal modelleri yanlardan sarkan şekilde bağlandığında çok hoş görünürken kare şeklindeki şal modelleri ile aynı teknikler kullanılamaz. Bu nedenle şal tekniğine göre model ya da modele göre teknik seçilmesi gerekir.

Şal bağlama tekniklerinin seçiminde ayrıca şalların desen ve renklerine de dikkat etmek gerekir. Bazı desenler ile şal bağlama tekniklerinin uyumu hiç yok denecek kadar azdır. Bu tür desenler ile tekniklerin birlikte kullanılması hem desenin hem bağlama modelinin belli olmamasına neden olabilir. Seçim sırasında mutlaka buna da dikkat edilmesi önemli noktadır.

Şal Bağlama Modelleri 2

Şal bağlama tekniklerinde bir diğer önemli nokta ise kişinin kendisi ile ilgili unsurlardır. Gidilecek olan mekan, giyilecek olan kıyafet, kişinin yüz hatları şal bağlama modellerinin seçiminde etkili olan diğer noktalardır. Tesettür şal bağlama tekniklerini uygulamadan önce saçların tamamını içine alan, şal ile uyumlu renklerde bone takılması, şalın daha rahat bağlanması için önemlidir.

Şal Bağlama Modelleri 4

 

Bazı şalların uç kısımlarında ya da kenarlarında farklı işlemeler bulunur. Bu işlemeler şalın bağlanması sırasında belli olacak şekilde teknik uygulanmalıdır.

Şal Bağlama Modelleri 3

Aşağıda sizler için en beğenilen şal bağlama modelleri resimli örneklerini paylaşıyoruz. Bu örnekleri inceleyip siz de kendinize en uygun tekniği seçip uygulayabilirsiniz.

Şal Bağlama Modelleri 5

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sal-baglama-modelleri/