Salatalığın Cilde Faydaları

Salatalığın Cilde Faydaları
Bazı sebze ve meyvelerin aroması çok güçlüdür. Kabukları soyulurken beliren koku iştah açıcı ve ferahlatıcıdır. Güzel kokulu sebze deyince ilk akla gelenlerin başındadır salatalık.  İdrar söktürücü, kanı temizleyici, ter bezlerini çalıştırıcı özellikleri sayesinde cilt güzelliği üzerinde hatırı sayılır bir etkisi vardır.

Salatalığın Cilde Faydaları Nelerdir
Salatalığı dilimleyerek, rendeleyerek, suyunu çıkararak cilde uyguladığınızda yatıştırıcı ve yumuşatıcı etkisini kısa sürede görürsünüz. Salatalık, cilt üzerindeki olumlu etkileri sebebiyle kozmetik sektöründe de pek çok ürünün içinde hammadde olarak kullanılıyor. Salatalık özlü kremler ve losyonlara, pek çok kadının tuvalet masasında rastlamak mümkün. Cildi yumuşatan ve nemlendiren bir yapısı olan salatalığı hem ambalajlı ürün olarak, hem de doğal haliyle kullanabilirsiniz.  Yorgun gözleriniz ve mahmur bakışlarınız için gözlerinizin üzerine birer dilim salatalık yerleştirin. Cildinizdeki kırışıklık, kaşıntı, sivilce ve lekelerle savaşmak için rendelediğiniz salatalığı yüzünüze yedirin, yahut suyunu çıkararak pamuk yardımıyla yüzünüzü silin. Çillerinizden kurtulmak istiyorsanız, salatalığı soğuk süte doğrayın ve yüzünüze sürün. Düzenli bir kullanımla fayda sağladığına tanık olacaksınız.Salatalığın-Cilde-Faydaları1

Cilt Lekeleri İçin Salatalıklı Cilt Maskesi
2 yemek kaşığı yoğurt, yarım limonun suyu, yarım çorba kaşığı salatalık suyunu karıştırın, göz çevresi ve dudak kenarları hariç, yüzünüze sürün. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.  Haftada 3 kez rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Salatalığın-Cilde-Faydaları2

Bir başka maske tarifi de şöyle:
1 litre süt, 1 adet salatalık, 3 yaprak marul ve tatlı badem yağını blenderdan geçirin ve pişirin. Pişen karışımı süzün ve içine 20 gram tatlı badem yağı da eklediğiniz cam bir şişeye doldurarak buzdolabında saklayın. Bu karışımı el, yüz ve tüm vücudunuzun temizliği ve nemlendirilmesinde kullanabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/salataligin-cilde-faydalari/