Salçalı Makarna Kaç Kalori?

Yapılışı kolay, maliyeti düşük, lezzeti yüksek ve pratik bir yemek olan salçalı makarna, karbonhidrat içeriği de yüksek bir yemektir. Bu sebeple şeker hastalarının ve kilo problemi olanların çok sık tüketmemesi gereken bir yemektir.

Karbonhidrat yönü oldukça zengin olan salçalı makarna vitamin ve mineral yönünden de son derece zengindir.

Makarnanın haşlanmış, yağ ve sos ilavesiz sade hali çok kalorili değildir. Üzerine ilave edilen malzemelerin yüksek kalorili olması makarnayı kalori puanı olarak yukarı taşır. Kremalar, soslar, kıyma, et, tereyağı ve zeytinyağı ilaveleri makarnanın son derece kalorili bir yemek olmasına sebep olur.

Makarnanın gündüz öğünlerinde tercih edilmesi, akşam öğününe konulmaması sindirim açısından daha tercih edilir bir durumdur.

Öğrenci menülerinin en baş yemeği olan makarna, hazırlanması kolay lezzetli ve ucuz bir yemek olduğu için sık tercih edilir.

Makarnanın Faydaları

 • Makarnada A, B1 ve B2 vitaminleri bulunur.
 • Doyurucu bir yemektir ve tok tutar.
 • Şeker hastalığına yakalanma riskini düşürür.
 • Kemik gelişimini güçlendirir
 • Kolesterol düzeyini dengede tutar
 • Hazmı kolaydır
 • Kalp damar sağlığını korur
 • Enerji verir
 • Haşlanmış makarnanın kilo aldırıcı etkisi çok fazla değildir. Sos ve yağ miktarı bol tutulursa kilo aldırıcı etki gösterebilir.
 • Salçalı Makarna Nasıl Yapılır?

  Salçalı makarna yapmak oldukça pratiktir ve ortaya çıkan sonuç son derece tatmin edicidir. Salçalı makarna yapmak için istediğiniz tür bir makarna, istediğiniz ölçüde domates salçası, arzu ettiğiniz miktarda margarin yahut tereyağı, arzu ederseniz de sıvıyağ, tuz ve su gerekir.

  Geniş ve derin bir tencerede bol suyu kaynatın, içine makarnaları ve 1 çorba kaşığı kadar tuz ekleyin. Makarnaları istediğiniz dirilikte haşlayın ve süzün. Makarnayı sudan geçirmeyin ki vitaminini kaybetmesin. Tencereye yağı alarak eritin veya kızdırın.

  Yağın üzerine salçayı ilave edin ve kavurun. Makarnanın suyundan 1 çay bardağı kadar alarak salçanın üzerine ilave edin. Böylelikle hem salçayı inceltmiş ve pürüzsüzleştirmiş olursunuz, hem de salçanın çiğ kokusunun çıkmasını sağlarsınız.

  Salçalı Makarna Nasıl Yapılır?

  Süzdüğünüz makarnaları kavrulan salçanın üzerine ekleyin ve iyice harmanlayın. Bu arada dilediğiniz ölçüdeki tuzu ve karabiberi de makarnaya ekleyin. Salçalı makarnanız yenmeye hazır.

  Bekar evlerinin, öğrenci evlerinin, acil çözüm aranılan, zaman darlığı olan durumların, teferruatlı yemekler pişirmeye üşenilen anların kurtarıcı yemeği olan salçalı makarna, tek başına ana öğün olacak kadar doyurucudur. Ama salçalı makarnanın yanına yakışacak yemekler de yol değildir.

  Ev yapımı kuru köfte, köri soslu tavuk, ızgara tavuk, yahut tavuk kanadı, dana kavurma, beşamel soslu fırın yemekleri, kıymalı patates yemeği salçalı makarna ile eşleştirilebilecek yemeklerdir. Yoğurt yahut biber turşusu ile çok yakışan salçalı makarna, mevsim salatası ile de çaprazlanabilir. Mangal partilerinde de ızgara etin yanında en güzel eşlikçilerden biri salçalı makarnadır.

  Salçalı Makarna Nasıl Yapılır? 2

  Kömür mangalında yapılan ızgara köftenin, kanadın, pirzolanın yanında şahane bir lezzet arttırıcı olarak yenilebilir. Salçalı yemeklerin bizim mutfağımızdaki yeri ve kıdemi farklıdır. Yemeklere renk, koku, rayiha, kıvam ve can katan salça, girdiği her tencereyi, fırın tepsisini, cam kabı renge ve lezzete boyar, tat ve aroma katar. Hele ki o bir de taze yapılmış ev salçası ise, görkemini ve albenisini ikiye katlar.

  Velhasıl 1 tabak salçalı makarna mutluluk ve doyumdur. Ne çok diri bırakılmış ne de çok pişirilerek hamur edilmiş makarnadan ziyade tam kararında pişmiş, dişe gelir, çiğnendiğinde tadı net alınır makarna, ne zayıf, ne aşırı kilolu kadın gibidir.

  Salçalı Makarna Nasıl Yapılır? 3

  Hatları yuvarlak, fit, sağlıklı, zarif ama tam kararında… Makarna böyle olmalıdır. Salçalı makarna deyip geçmeyin. Kendisi son derece özel bir yemektir.

  Peki bir tabak salçalı makarna kalori hesabı bize neye patlar?

  Hemen söyleyelim, 1 porsiyon salçalı makarna ortalama 340 kaloridir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/salcali-makarna-kac-kalori/