Salçalı Makarna

Herkesin severek tükettiği ve ekonomik bir yiyecek olan makarna sıklıkla tercih edilen bir yemektir. Özellikle öğrenciler için vazgeçilmez lezzetlerin başında makarna gelmektedir. Doyurucu lezzetinin yanında kolay yapımı sayesinde herkesin kolaylıkla yapabilmesine olanak sağlayan bir yemektir.

Peki, makarna nasıl yapılır? Makarna yapımı oldukça kolay ve zevkli olmakla birlikte çok doyurucudur. Şimdi size vereceğim salçalı makarna tarifi ile güzel bir yemek yeme şansına sahip olabilirsiniz.

Salçalı Makarna İçin Malzemeler

 • 1 paket makarna (kısa, uzun, fiyonk vs. isteğinize göre tercih edebilirsiniz)
 • Salça
 • Tuz, karabiber
 • Sıvı yağ ve margarin
 • Su

Salçalı Makarna Yapılışı

 1. Salçalı makarna yapmanız için öncelikle 1 paket makarna almanız gerekmektedir. Makarnanın birçok çeşidi vardır ve istediğiniz çeşidini kullanabilirsiniz.
 2. Ocağa koyduğunuz tencere içerisine yarısına kadar su dolduruyorsunuz. Ardından ocağın altını yakıp makarnaları tencerenin içine boşaltıyorsunuz.
 3. Kaynayan suyun yardımıyla makarnalar gerekli kıvama gelinceye kadar haşlamanız gerekmektedir. Kaynayan suyun içinden aldığınız makarnanın tadına bakarak gerekli kıvama gelip gelmediğini anlayabilirsiniz.
 4. Gerekli kıvama gelmiş olan makarnaların suyunu süzmek için süzgeç içerisine almanız gerekmektedir. Süzgeç içine aldıktan sonra soğuk suya tutarak yapışmasını engellemeniz gerekmektedir.
 5. Bu aşamadan sonra makarnanın pişirme sürecine geçebilirsiniz.
 6. Öncelikle yapmanız gereken tencerenin içerisine 1 yemek kaşığı margarin ve 2 yemek kaşığı sıvı yağ koymanızdır. İsterseniz tek bir yağ türü ile de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ardından salçayı koyarak yağ ile birlikte harmanlıyorsunuz. İçerisine bir tutam tuz ve karabiber ekledikten sonra iyice karıştırıyorsunuz.
 7. Son aşamada ise tencerenin içine makarnaları boşaltarak salçalı karışımla iyice harmanlıyorsunuz. Ardından ocağın altını kapatıp salçalı makarnayı servis edebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/salcali-makarna/