Salep Nasıl Yapılır

Konu İçindeki Başlıklar

Özellikle kış mevsimine çok yakışan, sıcacık ve tarçın kokulu aromasıyla hem içi yumuşatan hem de keyif veren salebi sevmeyen var mıdır acaba? Toz salep, sütle kaynatıldığında çok leziz bir içeceğe dönüşüyor. Bol tarçınlı, dumanı üstünde kocaman bir fincan salep, dışarda yağmur yağar yahut kar taneleri süzülürken mutluluk verecek en güzel içecek değil de nedir?

Salep-Nasıl-Yapılır2

Salep Nasıl Yapılır

Peki evde salep nasıl yapılır? Salep hazırlamanın birbirinden değişik yolları var. Hazır salep paketlerinin çoğunda salep içeriği düşüktür. Salebin yoğun tadını almak isteyenler evde nişasta, pirinç unu karışımları ve çeşitli katkı maddeleriyle sütü karıştırarak ve hazırlanan içeceği vanilya ve toz tarçınla tatlandırarak yoğun bir tat yakalayabilirler.

Katkısız ve doğal bir salep yapmak istiyorsanız bir aktardan 50 gram kadar saf toz salep alarak evde sütle karıştırıp nefis aromalı bir salep elde edebilirsiniz. İşte güzel bir salep tarifi

Bunun için malzeme olarak;

 • 1 litre süt
 • 1 silme tatlı kaşığı saf toz salep
 • 1 çorba kaşığı toz şeker
 • Arzuya göre 1 paket vanilya ve 1 adet çubuk tarçın
 • Üzeri içinse toz tarçın ve/veya toz zencefile ihtiyacınız var.
 • Malzemeleri temin ettikten sonra salep yapımına geçebilirsiniz.

  Salep Yapımı: Önce toz şeker ve toz salebi kuru bir kabın içinde karıştırın.
  Bir tencereye koyduğunuz sütü kaynatın ve altını kısın. Diğer tarafta karıştırdığınız salep ve şeker karışımını kaynayan süte azar azar karıştırarak bir çırpma teli veya kepçe ile sürekli karıştırın. Tencerenin dibini tutmaması ve pütürlü olmaması için salebi kaynarken sürekli olarak karıştırmaya devam edin. Salep kıvam alana kadar pişirmeye devam edin. Salebin türüne göre kıvam alma süresi değişebilir. Siz kendi salebinizi salep kıvamına gelene kadar karıştırarak kısık ateşte pişirmeye devam edin. Köpük oluşmaya başlayınca salebin kıvama geldiğini anlayabilirsiniz.

  Salep, olması gereken kıvama ulaştığında, önceden ısıtılmış fincanlara paylaştırarak üzerine bolca tarçın sepin. Tarçınla birlikte veya tarçın yerine toz zencefil de kullanabilirsiniz. Seçim size kalmış.

  Dumanı üstünde mis gibi sıcacık salebiniz içime hazır…

 • Salebin pişerken topaklanmaması için karıştırma işleminden farklı bir yöntem de, salepli toz şeker karışımının üzerine soğuk sütü dökmek ve iyice karıştırdıktan sonra pişirmeye başlamaktır.
 • Sütün içine kaynama aşamasında çubuk tarçın da koyabilirsiniz. Vanilya kullanmak isterseniz de, salebi ocaktan almadan hemen önce ekleyebilirsiniz. Şekeri az gelirse kendi damak ölçünüze göre şeker ilavesi yapabilirsiniz.
 • Salebin içinde daha farklı lezzetler arzu ederseniz portakal veya limon kabuğu rendesi, veya damla sakızı gibi aromaları da kullanabilirsiniz.
 • Artan salebi kapalı bir şişede sonrada ısıtıp içmek üzere birkaç gün bekletebilirsiniz.
 • Salebi keyifle içerken, salep kaç kalori sorusu da akla gelmiyor değil. 200 gramlık 1 su bardağı dolusu pişmiş salep, ortalama  398 kaloridir.

  Salep Faydaları

  Salep asırlardır insanlar tarafından şifa kaynağı olarak görülür ve tüketilir. Salep sadece lezzetli bir içecek değil, aynı zamanda göğsü yumuşatan, öksürük ve bronşite fayda sağlayan, kabızlığı gideren, basur memelerinin iyileştirilmesinde yarar sağlayan, zihin kapasitesini arttıran, kalbi kuvvetlendiren, adet kanamalarının düzenli olmasını sağlayan, bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olan, vücuda sıcaklık ve enerji veren, cinsel gücü arttırdığı söylenen faydalara sahiptir. Salep çocuklarda ishal kesici olarak da kullanılır.

  Salep yurdumuzda özellikle Burdur ve Kastamonu’dan temin edilmektedir.

  Salep-Nasıl-Yapılır

  Salep Bitkisi
  Sahlep,Çayırotu, Çamçiçeği, Orchis isimleriyle de bilinen salep bitkisi, Salepgiller familyasından tel kökü otsu bir bitkidir. Kökünde 2 adet yumrusu vardır. Gövdesi dik ve silindir şeklindedir. Çiçekleri salkım ve başağa benzer. Ülkemizde birden fazla çeşidi vardır. Adi salep (Orchis maculata) ormanlık alanlarda ve nemli çayırlarda yetişir. Anadolu salepotu (Orchis anatoiica) kırmızı veya mor çiçeklere sahiptir. Hem gıda olarak hem de ev ilaçları yapımında istifade edilir.

  Sıcacık ve yumuşacık içimiyle özelliklerinde kış aylarında içimizi ısıtan lezzetli ve besleyici bir içecek olan salep, bir cins yabancı orkideden de elde edilir. Yumru şeklindeki kökleri toprağın 15-20 santim altında kalan orkideler çiçeklenme zamanında toplanır  ve yumru şeklindeki bu kökler yıkanıp kurutulur. Kurutulan kökler dövülerek toz haline getirilir ve salep elde edilmiş olur.

  Salep Nedir?
  Bir bitkinin yumrularının toz haline getirilmesinden elde edilen salep, sütle karıştırılarak pişirilen ve çoğunlukla tarçınla tatlandırılan lezzetli bir içecektir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/salep-nasil-yapilir/