Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nasıl Kullanılır?

Sanal gerçeklik gözlüğü nasıl kullanılır, VR olarak da bilinen sanal gerçeklik gözlüğü, özellikle son yıllarda son derece yaygın olarak kullanılmaya başlanan oldukça moda gözlükler. Peki VR ya da sanal gerçeklik gözlüğü nedir, sanal gerçeklik gözlüğü kullanımı nasıl yapılmalıdır, meraklısı için anlatalım.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nasıl Kullanılır?

Sanal gerçeklik gözlüğü olarak da bilinen VR gözlükler, son dönemde oldukça yaygın olarak kullanılan LED, LCD, Plazma gibi teknolojilerle üretilen bilgisayar, telefon ve buna benzer araç gerecin ekran görüntüsü ve kalitesini daha iyi ve gerçeğe yakın göstermek, göz yanılmaları ve birtakım görsel hileler ile mevcut görüntüleri daha gerçekçi algılatmak için tasarlanan bu gözlükler, karton ve gözlük çerçevesi ile dizayn edilebileceği gibi, bazen de LG, Samsung, Oculus, Google ve Sony gibi dev markalar tarafından da üretilebilmektedir.

Bu gözlükler sayesinde telefonlarda film izlerken, herhangi bir oyunu oynarken, yahut televizyonda 3D bir film izlerken, izlenen karelerin daha gerçekçi algılanmasını sağlar. Bu da izleyen kişiye görsel anlamda ekstra bir keyif verir.

Sanal gerçeklik kısaca, kişinin olayın geçtiği yerde ve mekanda olduğu hissini yaşatan bilgisayar tabanlı 3 boyutlu ortamlara verilen isim olarak tanımlanabilir. Bireyler, yani kullanıcılar kasklı ekran ve buna benzer gereçlerle sanal ortama dahil oluyor. Böyle bir anda kullanıcının gerçek dünyayla ilintisi ve algısı kesiliyor ve kendisini tamamen sanal gerçekliğin olduğu ortamda hissediyor.

Kişinin bu tecrübeyi gerçek anamda yaşayabilmesi için, sanal gerçeklik tasarımlarının kusursuz çalışması gerekiyor. Eğer sanal gerçeklik tasarımları ve ekipmanları kusursuz tasarlanmamışsa, kullanıcılar bu deneyimi tam anlamıyla kaliteli yaşayamıyorlar.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nasıl Kullanılır? 4

Şimdi sanal gerçeklik gözlüğü nedir nasıl kullanılır hususuna daha ayrıntılı göz atalım:

Sanal gerçeklik ortamları birbirinden temelde farklıdır.

Kısmi katılımlı ortamlar:

Bazı fiziksel öğeler ve sanal imgelerin kullanılmasını gerektiren bu ortamlar katılımcılara gerçek dünya ile ilişkiyi  koparmadan bir gerçeklik hissi yaşatıyor. Uçuş simülatörleri bu mantıkla çalışıyor. Uçuş simülatörlerinde geniş bir ekrandan yansıtılan sanal figürler ve pilot kabini gibi unsurlar da bulunur. Katılımcı bu tür bir ortamda kasklı ekran yahut eldiven gibi bir sanal gerçeklik cihazı kullanma gereksinimi duymaz.

Tam katılımlı ortamlar:

CAVE, “Computer Assisted Virtual Environment” yani bilgisayar destekli sanal ortam anlamına gelen bir ifadedir. Bu ortamda katılımcının tüm duyuları ve algılarına hitap edilir ve katılımcıyı gerçeklikle kopartıp, kendinden geçirtmek hedeflenir. Birbirinden farkı kurulumlara rastlansa dahi, karakteristik bir CAVE sisteminde, duvar ve zemin projeksiyonu, ses ve müzik yayını yapan hoparlörler ve algılayıcı sistemler mevcuttur. Kasklı ekranlar ve dermal-dokunsal algı cihazları gibi birimler, katılımcıların bu ortamla etkileşim halinde olmasını sağlıyor.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nasıl Kullanılır? 2

Ortak (Çoklu) Katılımcı Ortamlar:

Bu ortamlar pek çok katılımcının etkileşime girmesine imkan sağlayan oldukça kapsamlı ve geniş sanal boyutlardır. Bu ortamlar ise mimarlık, eğitim, tıp, sanat ve mühendislik gibi birbirinden farklı alanlardaki kişilerin fikir telakki etmelerine olanak tanıyor.

Sanal gerçeklik gözlüğü bilgisayarda nasıl kullanılır diyenler için işte yanıt…

Şimdiye kadar tasarlanan ve üretilen sanal gerçeklik gözlüklerinin çalışma prensibi; bilgisayar, telefon ve playstation üzerine kurulmuştur. Televizona doğrudan bağlanan bir sanal gerçeklik gözlüğü üretilmemiştir. Telefonla uyumlu çalışan saanal gerçeklik gözlüklerine baktığımızda telefon ekranında açılan video yahut oyunun ikiye bölünmüş ekranı, mercekler vasıtasıyla göze tek ve hem de büyük bir ekranmış gibi algılatılır.

Bilgisayarla bağlantılı çalışan sanal gerçeklik gözlüklerinin içinde ise kendi gözlükleri bulunur. HDIM kablosu ile bilgisayarda bulunan görüntü gözlük ekranına aktarılır. Televizyonlarda ise bu tür bir eklenti ve program olmadığından sanal gerçeklik gözlükleri henüz televizyonlarda kullanılmıyor.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nasıl Kullanılır? 3

VR Box gibi sanal gerçeklik gözlüklerini bilgisayar ekranına bağlamak isteyenler de yok değil elbette. Bunun için de HTC Vive ve Oculus’te olduğu gibi bir ekran hazırlanması gerekir. Hazırlanan bu ekranı VR Box’ın içine yerleştirerek bilgisayardaki görüntü aktarılabilir. Ancak bu yöntem biraz maliyetlidir ve bağlantıyı yapacak kişinin gerek elektronik işleyiş, gerekse programlama alanında iyi olması gerekir.

Sanal gerçeklik gözlüğü nasıl kullanılır vr box kullanımı nasıl gerçekleştirilir hususunda sadece televizyonla bağlantı hususunda bilgi veriilememektedir; zira sanal gerçeklik gözlükleri henüz televizyonla bağlantılı olacak şekilde tasarlanmamıştır. Ancak ilerleyen yıllarda bu konuda mutlaka bir  girişimde bulunulacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sanal-gerceklik-gozlugu-nasil-kullanilir/