Sanal Gerçeklik Nedir, Kullanım Alanları ve Ne İşe Yarar?

Sanal Gerçeklik, sanal bir dünyanın  içindeymişiz gibi hissetmemizi sağlayan araçlardır. Sanal gerçeklik, bilgisayar kaynaklı ve 3 boyutlu ortamlar için kullanılıyor. Kullanıcılar, kasklı ekran, 3d sanal gerçeklik gözlüğü ve buna benzer araçlarla sanal ortama giriyorlar.

Sanal Gerçeklik Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir, Sanal Gerçeklik Ne İşe Yarar Ve Sanal Gerçeklik Tarihçesi Hakkında Kısa Bilgi 1

Sanal ortama giren kullanıcının o andan itibaren gerçeklerle bağlantısı kopuyor ve bu ortamında bulunma hissini yaşıyor. Kullanıcıların sanal ortam deneyimini gerçekten yaşayabilmeleri için tasarımların kusursuz olması gerekiyor. Eğer zayıf bir hissiyatla sunulmuşsa, kullanıcı tam olarak istediğini almakta zorlanıyor.

Sanal gerçeklik ne demek kısmından sonra bu teknolojiyi daha yakından tanıyalım dilerseniz. Sanal gerçeklik ortamları, katılımcılar üzerinde bıraktıkları etki ile bazı farklılıklar gösterirler.

Kısmi katılımlı ortamlar, bazı fiziksel unsur ve sanal imgelerin bir arada kullanılmasını gerektiren bir ortamdır ve katılımcıya gerçek dünya ile alakasını tam anlamıyla kesmeden bir gerçeklik hissiyatı sunar. Bu ortana verilebilecek en iyi örnekler simülatörlerdir. Uçuş similatörlerinde büyükçe bir ekrandan yansıtılan sanal imgeler ve pilot kabini gibi ayrıntılar bulunur. Katılımcı böyle bir ortamda kaslı ekran, eldiven türü sanal bir gerçeklik cihazı kullanma gereksinimi duymaz.

Tam katılımlı ortamlar olarak bilinen CAVE, Computer  Assisted Virtual Environmenti yani Bilgisayar Destekli Sanal Ortamlar açılımının kısaltmasıdır.

Sanal Gerçeklik Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir, Sanal Gerçeklik Ne İşe Yarar Ve Sanal Gerçeklik Tarihçesi Hakkında Kısa Bilgi 2

Bu ortamda katılımcının hissi algılarına hitap edilir ve katılımcının adeta gerçek ortamdan koparak kendinden geçmesi hedeflenir. Karakteristik bir Cave sistemi, duvar ve zemin projeksiyonu ile müzik ve ses yayını yapan hoparlörlerden oluşur. Kasklı ekranlar ve dermal-dokunsal algı cihazları gibi çevresel unsurlar da katılımcıların ortamla tamamen bütünleşmesini ve etkileşime girmesini sağlar.

Çoklu katılımcı ortamlar ise, adından da anlaşılacağı üzere, birden fazla katılımcının birbiriyle etkileşime girmesine imkan sağlayan hayli geniş alanlı sanal evrenler olarak tanımlanabilir. Bu ortam mimarlık, tıp, sanat, mühendislik gibi farklı alanlardan insanların ortak bir alanda fikir alışverişinde bulunmalarına olanak tanıyor.

Sanal gerçekliğin hayata geçmesini sağlayan en önemli nokta, kişinin yaşadığı gerçek dünyadan kopup yeni bir evrene adım atmasıdır. Bu istek sayesinde teknoloji evrimleşmiş ve cihazların daha da geliştirilmesine olanak tanımıştır.

Sanal Gerçeklik Kullanım Alanları Nelerdir?

Nerelerde kullanılır merak edenler için hemen açıklayalım; sağlık sektöründe, oyun teknolojilerinde, eğitim alanında, spor alanında ve inşaat sektöründe kullanılabilen bir teknolojidir.

Sanal Gerçeklik Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir, Sanal Gerçeklik Ne İşe Yarar Ve Sanal Gerçeklik Tarihçesi Hakkında Kısa Bilgi 3

  • Sağlık alanında özellikle tıp fakültelerinde hekim adayları sanal gerçeklik araçlarıyla cerrahi konularda pratik yapabiliyorlar ve hayati öneme sahip cerrahi operasyonları simülasyonlarda deneyimleyebiliyorlar.
  • Oyun teknolojisinde ise kullanıcılar kendilerini gerçekte de sanal ortamın tam kalbinde hissedebiliyorlar. Böylelikle kendilerini kurgulanan oyunun içinde hissedebiliyorlar. Bu durum özellikle oyun bağımlıları için bulunmaz nimet.
  • Eğitim alanında da istifade etmek mümkün. Öğrenciler sanal uygulamalar sayesinde uzaktan eğitime dahil olabiliyorlar.
  • Sporda da kullanılır. Sporcular antrenman yapabilmek için bu alandan yararlanmaktadırlar.
  • Bu teknolojisiyle evinizin temeli atılmadan odalarında dolaşabilir ve evi almaya yahut kiralamaya daha kolay karar verebilirsiniz.

Sanal Geçeklik Ne İşe Yarar?

Bu teknoloji ile yaşama daha kolay adapte olabilir, eğitim ve bilim alanlarında daha kolay pratik yapabilir, oyun tutkunuzu daha derinlemesine ve gerçeğine en yakın şekliyle yaşayabilir, nerede olursanız olun toplantılara dahil olabilir ve yeni gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

 Sanal Gerçeklik Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir, Sanal Gerçeklik Ne İşe Yarar Ve Sanal Gerçeklik Tarihçesi Hakkında Kısa Bilgi 4

Sanal Gerçeklik Tarihçesi  

Sanal gerçeklik, ilk defa 1962 senesinde multi medya uzmanı Morton Heilig tarafından görme, duyma, koklama ve dokunma hislerimize hitap eden Sensorama adında bir makine şeklinde dünyaya geldi.

Heilig, izleyicinin sahne veya ekrandaki olayları hissedebilmesini istiyordu. 3B stereoskopik görüntü, vücut sarsma fonksiyonu, stereo ses çıkışı ve aromatik koku salınımı ile Sensorama, geliştirildiği yıl itibariyle dahi izleyiciyi filme dahil edebilecek her tür donanıma sahipti. Heilig, Sensorama için fnansal anlamda destek bulamadı ve ne yazık ki bu hayal ötelendi.

Şimdilerde kullandığımız sanal gerçeklik kasklı ekranlarının ilk örneği 1968’de  Amerikalı bilgisayar mühendisi Ivan Sutherland ve öğrencisi Bob Sproull tarafından geliştirildi.

Sanal Gerçeklik Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir, Sanal Gerçeklik Ne İşe Yarar Ve Sanal Gerçeklik Tarihçesi Hakkında Kısa Bilgi 6

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sanal-gerceklik-nedir-kullanim-alanlari-ne-ise-yarar/