Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Şarap lekesi nasıl çıkar, ağır ağır yudumladığınız kırmızı şarabınız o güzelim tuvaletinizin yahut takım elbisenizin üzerine mi döküldü? Yahut şişeyi hızlıca açarken o kırmızı sıvı duvarlara mı sıçradı? Açık renk halınızı üzerinde kocaman bir kırmızı şarap lekesi mi oluştu?

Bu oldukça can sıkıcı durumdan kurtulabilirsiniz. Sadece kırmızı şarap lekesi nasıl çıkar konusunda birkaç püf noktasına ihtiyacınız var. Bakalım giysideki şarap lekesi nasıl çıkar, bu nahoş durumdan nasıl kurtulabilirsiniz?

Şarap Lekesi Nasıl Çıkar? 1

Giysideki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerinizdeki lekelere müdahale etmeden önce yıkama ve temizleme talimatlarını çok iyi okuyun ve ona göre hareket edin. Eğer giysi sadece kuru temizlemeye uygunsa, lekenin daha profesyonel bir yaklaşımla çıkartılması daha uygun olacaktır.

Şarap lekesi olan bölgeyi ters çevirin ve yalnızca lekeli alan ıslanacak şekilde soğuk su ile yıkayın.

Daha sonra alkali ve ağartıcı ürün ihtiva etmeyen 1 çay kaşığı deterjanla ılık suyu karıştırın.

Karışımı temiz ve beyaz renkte bir havlu ve yahut bezle lekeli alana bastırarak silin. Bu uygulamayı yapmadan önce giysinin arka yüzüne bir havlu koyun ki leke kumaşın arka yüzüne geçmesin.

Giysinin etiketinde yazan kullanma talimatına uyarak giysinizi yıkayın ve kurutma makinesine atmadan serbest şekilde kendi halinde kurutun.

Şarap Lekesi Nasıl Çıkar? 2

Kuruduktan sonra da eğer hala leke varsa ve kumaş beyaz ise ağartıcı bir ürün kullanabilirsiniz. Gömlekteki şarap lekesi nasıl çıkar sorusunun yanıtını da aynı şekilde verebilir ve aynı uygulamalardan geçirebiliriz.

Şarap lekesi duvardan nasıl çıkar diyenler için de birkaç çözüm önerimiz var.

Şarap duvara sıçradıysa her şeyden önce kurumasına asla izin vermemelisiniz. Aksi takdirde kuruyan şarabı duvardan çıkarmak da hayli zor olacaktır.

Çözüm önerilerinden bir tanesi Arap sabunudur. Ne tam sıvı ne de katı olan, jelimsi bir kıvama sahip olan Arap sabunu, leke çıkartıcı özelliği de yüksek olan bir maddedir. Arap sabununun bir miktar suyun içinde çözünmesini sağlayın ve karışıma temiz bir bezi batırıp çıkartarak lakeli bölgeyi silin. Bu esnada lekenin etrafa yayılmadığından emin olmanız gerekir. İşlemden sonra duvarı duru su ile yeniden silin.

Şarap Lekesi Nasıl Çıkar? 3

Şarap lekesi duvardan nasıl çıkar sorusuna bir yanıt da çamaşır suyudur.  Duvar açık renkse işiniz daha da kolay. Çamaşır suyunu sulandırırsanız duvara arar vermesini de önlemiş olursunuz. Bir bezi sulandırdığınız çamaşır suyuna batırıp sıkarak duvarı bununla silebilirsiniz.

Bu çözümlere rağmen leke çıkmıyorsa son çare duvarı yeniden boyamaktır.

Şarap Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?

Halıdaki şarap lekesini çıkarabilmeniz için önce halıdaki talimatı okuyun. Halınız kıymetli el dokuma halısıysa, özel boyalar kullanılarak üretildiyse hiç riske girmeden bir kuru temizleme şirketinden profesyonel yardım almanız en doğru çözüm olacaktır.

Leke halıya yeni döküldüyse vakit geçirmeden lekeyi çıkarmak gerekir. Leke bekledikçe çıkması da zorlaşacaktır. Önce temiz bir bez yahut kağıt havluyu şarabın üzerine bastırarak emdirin.

Şarap Lekesi Nasıl Çıkar? 4

Daha sonra 1 çay kaşığı alkali olmayan ve ağartıcı ihtiva etmeyen deterjanı 1 bardak ılık suyla karıştırın ve karışımı bir bez yahut havluya emdirerek halıdaki şarap lekesinin üzerine ovalamadan bastırın. Bu işlemi şarap lekesi bezden kaybolana kadar tekrarlayın. Daha sonra ılık suyla halıyı durulayın.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sarap-lekesi-nasil-cikar/