Sardunya Bakımı Nasıl Yapılır, Yetiştirilmesi, Sulanması, Toprak Ve Saksı Değişimi, Çoğaltılması, Budanması

Sardunya süs bitkisi ve süs çiçeği olarak adlandırılmaktadır. Sardunyanın ana vatanı olarak Güney Afrika bilinmektedir. Genel olarak Akdeniz’e kıyısı olan bütün ülkelerde ekimi yapılmaktadır. Bundan dolayı sardunya bir Akdeniz iklimi bitkisi olmaktadır.

Sardunya yapısı ile çok dayanıklı olan bir bitkidir. Kış aylarında dahi canlılığını korumaktadır. Sardunyanın yaşayabilmesi için hava şartları 10 derecenin altında soğuk olmamalıdır. Sardunya bir süs bitkisi olma özelliğini taşımaktadır.

Sardunya Bakımı Nasıl Yapılır, Yetiştirilmesi, Sulanması, Toprak Ve Saksı Değişimi, Çoğaltılması, Budanması

Sardunya Bakımı Nasıl Yapılır?

Sardunya bitkilerini bahçede veya saksıda yetiştirmede bakım durumları aynı olmaktadır. Sardunyalara iyi bakarak bitkinin bozulup kurumasını önlemiş olursunuz. Bunun için yapılması gerekenler şunlardır.

A: Sardunya bitkisi almaya karar vermiş iseniz size verilen sardunyanın taze ve yeni olmasına çok dikkat etmeniz gerekir. Bitkinin kesilme zamanı en doğru Eylül ayı olmaktadır. Kesip düzeltme yapılırken bitkinin tepesinden en az 5 santim kadar mesafede yapın ve bütün yaprakları kesmeye özen gösteriniz.

Ekim işlemi yapacağınız zaman işlenmemiş olan kumlardan kullanmaya özen gösterin. Direk güneş ışığını almayacak şekilde yerleştirme yaparak düzenli bir şekilde sulama yapınız.

B: Kesilmiş olan kökün kendisini güneş ışığı alan bir yere bırakın ve sık aralıklarla sulama yapınız. İlk bir hafta içinde uygun olan gübreleme yapmalısınız. Bu durumlarla uğraşmak istemez iseniz hazır satılan sardunya bitkilerinden alabilirsiniz.

C: Sardunya bitkilerinde en fazla dikkat edilecek durum bitkilerin donmamalarını sağlamaktır. Donma tehlikesine karşı toprağın kuru ve sıcak tutulması gerekir. Bitkiyi güneş alan yerlere koymak daha uygun olur. Sardunya kökünü sıcak tutarak donmalara karşı korunmuş olur.

Sardunya Bakımı Nasıl Yapılır, Yetiştirilmesi, Sulanması, Toprak Ve Saksı Değişimi, Çoğaltılması, Budanması 2

D: Sardunya bitkisinin çevresine koruma koyarak topraktaki nemi koruyabilsin. Bitkiyi beslemek için sıvı ve çok amaçlı kullanılan gübrelerden kullanmak yararlı olur. Doğal gübre kullanmak en uygun yöntemdir.

E: Sardunya bitkisini sulamak istediğinizde en uygun vakit sabah vaktidir. Sardunya yapraklarının ıslak kalmasını sevmez. Yapraklarını ıslatmamaya özen gösteriniz. Sabah sulanan bitkinin yaprakları çok çabuk kurumaktadır. Havanın durumuna göre sulama yapmak daha uygun olur.

F: Bitki üzerinde bulunan kurumuş yapraklardan ve çiçeklerden kurtarmanız gerekir. Ölmüş olan yaprak ve çiçekler üzerinde yabancı haşereler bulunur.

G: Tırtıl ve bazı böcekler sardunya yemesini çok severler. Bunun için uygun olan böcek ilaçlarını kullanmanız gerekir.

Sardunya Yetiştirilmesi

Sardunya bitkisi güneşi çok seven bir bitkidir. Sardunyanızın güzel ve bakımlı olmasını istiyorsanız sardunyanızı güneşi bol gören yerde tutmanız gerekir. Doğrudan güneş almasa bile bundan etkilenmez. Sardunya bitkisi nem oranına fazla ihtiyaç duymaz.

Sardunya Bakımı Nasıl Yapılır, Yetiştirilmesi, Sulanması, Toprak Ve Saksı Değişimi, Çoğaltılması, Budanması 3

Yaz aylarında havaların çok sıcak olmasından dolayı haftada 2 defa sulamakta yarar vardır. Hava akımı olan ortamlarda fazla tutulmamalı. Sardunya bitkisi hava akımlarından oldukça fazla etkilenmektedir. Saksıları aralıklı olarak değiştirilmelidir.

Sardunya bitkisini çok büyük olan saksılara konulmamalıdır. Sardunya Şubat ve mart aylarında budama yapılması gerekir. Sardunya bitkisi 4gruba ayrılmaktadır. Bunlar Zonal yani genel sardunya, trailing yani sakız sardunyası, regal yani ceylan sardunyası ve scented leaved yani ıtır olan sardunya olmak üzere.

Sardunya Sulanması

Sardunya bitkisi sulanırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Sardunyanın sulanmasına çok dikkat edilmesi gerekir. Kış aylarının soğuk olmasından dolayı susuz bırakılmamalı. Yaz aylarının çok sıcak olmasından dolayı sardunya bitkisini haftada en az 2 defa sulamak gerekir. Sulama yapılırken suyun bitki etrafına iyice yayılması gerekir. Susuz yer kalmasın.

Sulama işlemi bittikten sonra bitkinin bulunduğu tabakta asla su kalmamalıdır. Sulamada kullanılan kap devamlı aynı ve aynı ölçüde olmalıdır. Sulama işlemi aynı günde ve aynı su miktarında olmalıdır. Sardunya bitkisinde bir değişiklik olmaz ise kullanılmakta olan kap ve ölçü miktarı değiştirilmelidir. Sardunya bitkisine kışın vereceğimiz su oda sıcaklığında olmalıdır. Çok sık olarak saksı değiştirmek ve büyük saksı kullanmak sardunyanın büyümesinde sorun yaratır.

Sardunya Bakımı Nasıl Yapılır, Yetiştirilmesi, Sulanması, Toprak Ve Saksı Değişimi, Çoğaltılması, Budanması 4

Sardunya Toprak ve Saksı Değişimi

Sardunya bitkisi için toprak iyi olmalıdır. Poşetler içerisinde satılmakta olan toprakları kullanmakta bir sakınca yoktur. Sıcak yerlerde olan topraklar daha uygun olmaktadır. Poşet içerisinde satılan toprakları fazla sevmeyebilirler. Özellikle sardunya toprağı humuslu toprak, kırmızı killi olan toprak ve kara toprak uygun olmaktadır. Bu toprakları koyun gübresi ve dere kumundan elde edilmiş olan kum ile eşit oranda karışım yapılarak sardunya bitkisine en uygun toprağı elde etmiş olursunuz.

Sıcak olan yerlerde mutlaka topraktan yapılmış olan saksı kullanmak daha uygun olur. Plastikten yapılmış olan saksılar çok güneş isteyen bitkilere zarar vermektedir. Sardunya bitkisi doğal olan toprakla besleniyorsa bitki besinine ihtiyaç yoktur. Yani 3 yıl boyunca aynı toprak üzerinde gübreye gerek kalmadan gelişimini yapar. Poşet topraklarda sardunya bitkisi yetiştirilecekse bitki besinine gerek duyulur.

Sardunya bitkisini çoğaltmak istiyorsak bitkinin köklerinden ayırma yaparak çoğaltma yapılır. Bitkinin kökünden çıkan ince kısımlar bitkinin çoğalmasını sağlar. Bu yeni bitkileri toplayarak başka saksılara ekmeniz mümkündür. Bu şekilde yeni sardunya elde etmiş olursunuz. Bu yöntem çok kolay ve hafif olmaktadır.

Sardunya Bakımı Nasıl Yapılır, Yetiştirilmesi, Sulanması, Toprak Ve Saksı Değişimi, Çoğaltılması, Budanması 5

Sardunya bitkisi genel olarak ağustos ayında yaz ayının sıcakları azalmaya başlandığı zaman budanması çok uygun olur. İstemiş olduğunuz şekli vererek budama yapabilirsiniz. Gençleştirme budaması yapılırken bitkide bulunan bütün dallar birkaç santim kalacak şekilde kesilmelidir. Bu budama işlemi çok faydalı olmaktadır. Bodur olan sardunya bitkileri her yıl budanması gerekir. Budanmış olan dallar ekilmesi durumunda yeni sardunya elde etmiş olursunuz.

Anavatanı Güney Afrika olan sardunya hoş kokulu ve gür olan bir yeşilliğe sahip bir bitkidir. Sardunyaların dört mevsim sardunya çiçeği bulunmaktadır.  Sardunyaların 4 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar Genel yani zonal sardunya, trailing yani sakız sardunya, regal yani ceylan sardunya ve scented leaved yani ıtır sardunyalardır.

Ceylan sardunya: Halk arasında ceylan veya karagöz olarak bilinen bu sardunya genel olarak uçları sivri, tüylü yaprakları açelyayı andırmakta çok gösterişli olan çiçekleri bulunmaktadır. Çiçeklerinin orta kısımları siyah kenarları canlı renklerde düz olmaktadır. Boyları 30 cm kadardır. Bir metreye yakın boyları olabilmektedir. Çiçeklenme süreleri diğer türlerine göre kısa olmaktadır.

Sardunya Bakımı Nasıl Yapılır, Yetiştirilmesi, Sulanması, Toprak Ve Saksı Değişimi, Çoğaltılması, Budanması 6

Itır: Itır yalıtkan ve pembe renklerde çiçekleri bulunur fakat pek de fazla gösterişli değillerdir. Yaprakları oldukça fazla kokuludur. Yaprakları girintili ve çıkıntılı olmaktadır. Yapraklar cinsine göre koku vermekte bu kokular nane, limon ve gül kokusu şeklindedir. Yapraklarına hafifçe el değdiğinizde kokuları etrafa yayılır.

Genel: Sardunyaların içinde en yaygın olan türüdür. Yaprakları tüylü olmaktadır. Sarı ve mavi renk hariç tüm renklerde bulunmaktadır. Soğuktan etkilenmektedir. 10 dereceni altındaki soğuk havalara dayanamaz. Çiçekleri çok uzun bir süre kalabilmekte dalları budanmazsa 60 cm kadar uzamaktadır.

Sakız sardunya: Sarkık dallı olmaktadır. Parlak ve etli bir yaprağa sahiptir. Bordo renkten itibaren beyaz renge kadar çiçekler açmaktadır. Yalın kat ve demet halinde çiçekleri bulunmaktadır. Dalları esnek ve 1 metreye kadar sarkabilmektedir. Küçük olan türleri bulunur. Soğuğa karşı çok hassas olmaktadır.

Sardunya Bakımı Nasıl Yapılır, Yetiştirilmesi, Sulanması, Toprak Ve Saksı Değişimi, Çoğaltılması, Budanması 7

Sardunya fiyatları oldukça farklı olmaktadır. Sardunya tohumu fiyat olarak genelde 4 veya 5 liradan başlayıp yukarılara kadar çıkmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sardunya-bakimi-nasil-yapilir-yetistirilmesi-sulanmasi-toprak-ve-saksi-degisimi-cogaltilmasi-budanmasi/