Sarı Akıntı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Kadınlarda hormonal duruma ve bazı rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkan akıntılar vardır. Bu akıntıların kimisi normal, kimisi ise anormal akıntılardır.

Vajinal salgıların çeşitli renkleri vardır; sarı, kahverengi yahut yeşil olması da birtakım sorunlara işaret eder. Ama ayrıca kullanılan antibiyotik, vitamin ve benzeri ilaçlar, yetersiz sıvı tüketimi ve değişik diğer etkenler de vajinal sıvının rengini belirler.

Sarı Akıntı Nedir, Sarı Akıntı Neden Olur, Sarı Akıntı Nasıl Geçer? 6

Normal Akıntılar;

Rahim ağzı ve vajina duvarlarında bulunan bezler, vajinada doğal bir akıntı salgılarlar. Vajina, bu salgılar yardımıyla nemli kalır, iltihaplara karşı korunur. Doğal akıntı rengi yumurta akına benzer. Yumurtlama, cinsel uyarılma, emzirme gibi durumlarda miktarı da kıvamı da artar. Renk bazen de süt beyazı olabilir.

Üreme çağına giren kadınlarda az miktarda vajinal akıntı olması normaldir. Fizyolojik akıntı olarak da adlandırılan bu akıntı, vajina iç  kısmındaki bakterilerin ve eski hücrelerin dışarı tahliyesini sağlamaktadır. Ama bu akıntı çökelek benzeri akıntılarla karıştırılmamalıdır. Bu durum vajinanın boşalmasını ve temiz tutulmasını sağlayan bir nevi hijyenik bir durumdur.

Rahatsızlığa Bağlı Akıntılar;

Vajinal akıntıyı rahim, rahim boynu ve vajina üretir. Açık renk yahut beyazımsı olan akıntı, kuruduğu zaman sarımsı bir renk alabilir. Vajinal akıntının kokusunda ve renginde meydana gelen değişimi normal olarak kabul etmek mümkün değildir. Vajinal akıntıya eşlik eden kaşıntı, yanma ve tahriş gibi şikayetler de normal kabul edilmez. Eğer vajinal akıntınız sarı renkli ve kötü kokuluysa bu durum bir enfeksiyona işaret edebilir.

Vajinadan gelen sarı renkli akıntılar çoğunlukla bir enfeksiyona işaret eder,vakit geçirmeden ve ihmal etmeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmek gerekir.

Sarı Akıntı Nedir, Sarı Akıntı Neden Olur, Sarı Akıntı Nasıl Geçer? 5

Sarı renkli, kalın dokulu ve kötü kokulu akıntı çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Sarı akıntı basit bir sebebe bağlı olarak da oluşabilir dedik. Ama eğer sarı akıntıya kaşıntı, kızarıklık, bariz sarı renk, kötü koku, idrar yaparken yanma, ağrılı cinsel ilişki ve yüksek ateş eşlik ediyorsa, sarı akıntının bir hastalığa bağlı olarak geliştiği düşünülebilir. Ve böyle bir durumda rota derhal uzman hekimi işaret eder.

Sarı akıntının sebebi araştırılıp hekim tarafından teşhis konulduktan sonra tedavi süreci başlar. Tedavinin süresi, seyri, şekli ve çapı, akıntının oluşum nedenine göre değişir. Eğer rahatsızlık “Trichomonas Vajiniti” denilen bir enfeksiyon şekliyse yaygın şekliyle antibiyotik tedavisi uygulanır.

Sarı akıntının neye bağlı olarak ortaya çıktığı ve geliştiğini anlayabilmek adına bir uzman hekime müracaat etmek gerekecektir.
Bunun yanı sıra;

Sarı Akıntı Nedir, Sarı Akıntı Neden Olur, Sarı Akıntı Nasıl Geçer? 2

Sarı akıntı abdest bozar mı?
Akıntı sürekliyse gusletmeyi gerektirmediği söylenmektedir. Ama içinizin rahat olması açısından her namaz öncesinde namaz abdesti almak iyi olacaktır.

Peki sarı akıntı yumurtlama göstergesi midir?
Yumurtlama günlerinde genellikle çok kıvamlı olmayan, şeffaf, kaygan ve iki parmak arasında uzayan bir akıntı oluşur. Sarı akıntının yumurtlama göstergesi olduğu pek söylenemez.

Sarı Akıntı Neden Olur?

Sarı Akıntı Nasıl Geçer?

 • Renksiz,şeffaf veya beyaz
 • Kokusuz olur.
 • Sarı, kahverengi veya yeşil renkte
 • Kötü kokulu
 • Kaşıntı,yanma ve tahriş yapar
 • Alt karın bölgesinde ağrı olur.
 • DUYGU DURUMU: Strese, sinirsel ve ruhsal problemlere bağlı olarak gelişebilir. Böyle bir durumda çoğunlukla tedavi gerekmez.
 • CİNSEL YOLLAR: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da sarı renkli akıntı yapabilir. En yaygını bel soğukluğu olan bu hastalıklar eğer tedavi edilmezse doğurganlığı dahi etkileyebilir. Bu sebeple sarı akıntı sürekli hale geldiyse mutlaka dikkate alınmalıdır. Ama hiç cinsel deneyimi olmayan kadınlarda da kokulu vajinal akıntı olabilmektedir. Bunun sebebi çoğunlukla enfeksiyondur. Böyle bir durum yaşadıklarında kadınların çoğu muayeneden korktukları ve çekindikleri için hekime gitmekten vazgeçmektedirler.  Fakat vajinal muayenenin kızlık zarına herhangi bir zarar vermesi söz konusu değildir.
 • TEMİZLİK: Umumi tuvaletlerde yeterli önlem alınmaması, hijyene ve çamaşır temizliğine dikkat edilmemesi de sarı akıntı sebepleri arasında sayılabilir.
 • RAHİM AĞZI KANSERİ: Her ne kadar belirti vermesi zor da olsa rahim ağzı kanseri de erken evrede sarı akıntıyla belirti verebilir. Rahim ağzındaki iltihaplanma sarı renkli akıntı yapabilir. İlerleyen zamanda sarı akıntıyla birlikte kanama da meydana gelebilir.
 • ENFEKSİYON: Vajinanın doğal dengesini sağlayan bir florası vardır. Bu florada yararlı bakteriler mevcuttur. Bu florada virüslerin, bakterilerin, parazitlerin ve bunun gibi mikropların sayısı artarsa vajina iltihabı ortaya çıkar ve sarı akıntı oluşur.
 • GEBELİK: Sarı akıntı hamilelik sürecinde de karşılaşılan bir akıntı şeklidir. Hamileliğin 6.ayına kadar sarı akıntı normal kabul edilir. Östrojen hormonundaki artış da sarı akıntı sebebi olarak gösterilebilir. Gebelikte sarı akıntıyla karşılaşıldığında ilk yapılması gereken bir kadın doğum uzmanına başvurmak olmalıdır.
 • ALERJİ: Kimyasal tahriş ve alerji de vajinada sarı akıntıya sebep olabilir. Sabunlar, spreyle, parfüm, prezervatif, vajinal doğum kontrol yöntemleri de kimyasal tahriş ve alerjiye sebep olabilmektedir.
 • MAYA İLTİHABI: Sarı akıntıda ilk akla gelen maya iltihabıdır. Bakteriyel vajinoz çoğunlukla gri renkte, kokusu balık kokusuna benzeyen akıntılara yol açar.
 • Günde 8-10 su bardağı su içmek
 • Sağlıklı beslenmek
 • Her gün mutlaka 1-2 kase yoğurt yemek
 • Günde 2-3 bardak şekersiz kızılcık suyu içmek de sarı akıntıyı önleyebilecek çözümlerdendir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sari-akinti-nedir-sari-akinti-neden-olur-sari-akinti-nasil-gecer/