Sarımsak Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Sağlıklı kilo verme konusunda gün geçmiyor ki yeni yöntemler duymayalım. Bu yöntemlerden biri de zayıflama çayları. Yapılan sporlara ve diyet programlarına ek olarak bir de zayıflama çayları bulunmakta. Doğanın bize sunduğu imkanları, tamamen kullanmak isteyenler kilo verme konusunda bu çaylardan faydalanıyor. Yağ yakma özelliği olan sarımsak çayı da bunlardan biri. Sarımsak çayını ilk kez duyanlar için kullanım şekli, faydaları ve olası zararları yazımızda detaylıca anlatılmıştır.

Sağlıklı oluşu ve yemeklere fazlasıyla lezzet katan özelliği ile sarımsak özellikle Türk yemeklerinin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Keskin kokusu nedeniyle sarımsak tüketme konusunda birçok kişi çekingen davransa da sofralardan eksik edilmemesi gereken doğal antibiyotik niteliğindedir.

Çiğ ve pişmiş olarak tüketilmesinin yanında çay olarak da tüketilebilen sarımsak çayı, faydaları ile kendinden söz ettiren çay çeşitlerinden biridir.

Sarımsak çayı saç bakımı başta olmak üzere haricen uygulanabilirken, çayını da tüketerek vücudu tüm zararlı toksinlerden temizlemek mümkündür.  Sarımsak çayına dair keşfedilen olumlu etkilerinden biri de kilo verdirici özelliğidir. Bayanların bu sebepten dolayı sarımsak çayına olan ilgileri, çok sayıda sarımsak çayı ile zayıflama kürlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Hazırlaması oldukça kolay olan sarımsak çayı ile kalp ve damar hastalıklarına karşı korunmak ve vücudun genel direncini artırmak söz konusudur.

Sarımsak Çayı Nedir?

Sarımsak Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? 1Kadınlar kadar erkeklerin de tüketerek sağlık bulabileceği sarımsak çayı, sarımsak tanelerinin kaynatılarak hazırlandığı farklı çaylardan biridir. Sarımsak çayının faydalarından istifade edebilmek için mutlaka düzenli tüketmek gerekir. Ancak etkisi yüksek bir besin olmasından dolayı ayın belirli günlerinde tükettikten sonra bir süre ara verip tekrar sarımsak çayına devam edilmelidir. Sarımsak ve su ile hazırlanabilecek kolay bir çay ile tüm bedeni hastalıklara karşı korumak amacıyla mutlaka kısa bir süreliğine de olsa denenmesi gereken tariflerden biridir.

Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır?

Sarımsak Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? 2Sarımsak çayı hazırlamak için bir baş sarımsağa ihtiyaç vardır. Soyularak yıkanan sarımsaklar bir bardak ölçüsünde dolu olan cezvenin içerisinde kaynatılır. Bir taşım kaynadıktan sonra altı kapatılan sarımsak çayının içerisine kabukları da katılarak bir süre demlendirilir. Tamamen soğuyan sarımsak çayı kabuk ve tanelerinden süzülerek içilmeye hazır hale getirilir. Sarımsak çayını faydalı bir şekilde tüketebilmek için sıcak ya da ılık olmamasına dikkat etmek gerekir. Tamamen soğumuş olan sarımsak suyu soğuk olarak tüketilmelidir. Dilerseniz içine birkaç damla da limon ekleyebilirsiniz. Günlük hazırlamak yerine birkaç gün içilecek olan miktar verilen ölçüler artırılarak hazırlanıp buzdolabında muhafaza edilebilir.

Sarımsak Çayının Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? 3Sarımsak ne şekilde tüketilirse tüketilsin faydalarını insan bedenine aktaran besinlerden biridir. Sarımsağın faydalarını öğrenmek için tıklayın. Bu nedenle sarımsaktan fayda elde etmek için suyunu tercih edenler de yaklaşık bir baş sarımsağın yüksek etkisini bir bardak suyun içinde tüketme imkanına sahip olabilirler. Önemli bir idrar söktürücü özelliğinde olan sarımsak çayı ile sık idrara çıkarak vücuttaki tüm ödem ve şişkinliği atmak mümkündür. Damar tıkanıklığı ve sertliği gibi önemli sağlık sorunları olanların sarımsak çayı tüketmeleri önerilmektedir.

Sarımsak çayının damarları açıcı özelliği sayesinde sağlıklı birer kalp-damar sistemine sahip olmak söz konusudur. Kilo sorunu olanlar sarımsak çayının doğal yağ yakıcı özelliğinden yararlanarak kilo verebilirler. Ancak iştahı açan yapısı nedeniyle bu faydalı su tüketenler kilo almamaya dikkat etmelidir. Sarımsak çayı bu saydıklarımızdan başka sinüsleri açıyor, bağırsaklardaki parazitleri temizliyor, gribe, nezleye iyi geliyor ve vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor.

Sarımsak Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Sarımsak Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? 4Sindirim sistemi ve metabolizmanın hızlanması noktasında oldukça faydalı olan sarımsak çayı uzman doktorlar tarafından da bilhassa önerilmektedir. Ancak günde sadece iki bardak sarımsak çayına müsaade eden uzmanlar, fazlasının vücuda zararlı olabileceği ihtimalini öngörmektedir. Bu sebeple günde iki fincan en az önerilen tüketim miktarı iken, gereken kişiler için günde 3 bardağa kadar sarımsak çayının içilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca fazla içildiğinde bünyesi hassas olan kişilerde alerjiye ya da çeşitli kızarıklıklara neden olabilir. Sağlık sorunu olan ve bu sebeple ilaç kullanan kişilerinse sarımsak çayından tedavileri bitene kadar uzak durmaları gerekir. Zayıflamak amacıyla sarımsak çayının miktarını artırmayı düşünenler bu kararlarından önce mutlaka uzman diyetisyen önerisini almaları önerilir.

Kaynak: http://bilgihanem.com/sarimsak-cayi-nedir-nasil-yapilir/