Sarımsak Yağı Faydaları

Sarımsak Yağı Faydaları
Sağlık için son derece faydalı bir bitki olan sarımsağın özellikleri saymakla bitmez. Beden sağlığı, saç ve cilt güzelliği için birbirinden zengin ve çeşitli enzimleri bünyesinde barındıran sarımsak, tansiyon rahatsızlıklarından bronşite; soğuk algınlığından bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar pek çok rahatsızlığa iyi gelir. Yemeklere lezzet ve koku vermesinin yanı sıra vücudu dışardan sağlıkla kuşatıp besleyen sarımsak, tüm bu özelliklerini yağına da vermiştir. Sarımsaktan elde edilen sarımsak yağı da doğal maskeler ve kürlerin içinde kullanılarak tepeden tırnağa şifa ve deva dağıtmaktadır.

Sarımsak Yağı Ne İşe Yarar?

  • Akciğerler üzerinde olumlu tesirler sağlayarak, öksürük, bronşit, tüberküloz gibi akciğer rahatsızlıklarına iyi gelir
  • Balgam söktürür
  • Bağırsak parazitlerinin düşürülmesinde etkilidir
  • Saçların dökülmesini önler ve saçları besleyerek parlaklık verir
  • Damar sertliğine iyi gelir ve kalbe kuvvet verir
  • Dökülen kaşları gürleştirir
  • Böbrek taşı oluşumunu engeller ve mesanedeki taşların atılmasını sağlar
  • Kolesterole iyi gelir

sarımsak-yağı-ne-işe-yarar

Sarımsak Yağının Saça Faydaları

Eğer kepek probleminiz varsa sarımsak yağı bu sorunun çözümü için biçilmiş kaftandır. Küçük bir şişe sarımsak yağının içinde saç için sayısız faydalar gizlidir. Sarımsak yağı her şeyden evvel kepek oluşumunu önleyerek kepek problemini çözer. Sarımsak yağının muhteviyatındaki antioksidanlar ve enzimler, saç derisini yumuşatarak kepeğe karşı yoğun şekilde savaşır. Saçların dökülmesini hızlandıran mantar oluşumunu engeller. Saç köklerini uyararak kan akışını hızlandırır ve saçların sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar. Yıpranan ve kırılan saç uçlarını hızla onarır. Saç tellerinde kalınlaşma ve hacim artışı sağlayarak dolgun bir görünüm sağlar. Sarımsak yağı güçlü ve keskin bir yağ olduğu için, saç derisini tahriş etmemesi adına koruyucu olarak Argan yağı ve zeytinyağı ile birlikte kullanılması daha doğru olacaktır.

Sarımsak Yağı Saça Nasıl Uygulanır ?

  • Sarımsak yağı maskesi tarifi -1-: Sarımsak yağını, Argan yağı ve zeytinyağı ile inceltin ve önce saç diplerinize parmaklarınızla yedirdiğiniz karışımı tüm saçınıza iyice yayın ve streç filmle sararak yarım saat bekleyin. Süre tamamlanınca saçlarınızı besleyici bir şampuanla yıkayın ve kendi halinde kurumaya bırakın. Sarımsak yağını sürdüğünüzde saç diplerinize bir müddet masaj yapın ki kan dolaşımınız hızlansın, saç kökleriniz uyarılsın ve yeni saçlar çıksın…
  • Sarımsak yağı maskesi tarifi -2- :1 çorba kaşığı sarımsak yağını 1 çorba kaşığı çam yağı ile inceltin ve saç diplerinize friksiyon yapın. Masaj sonunda 30 dakika bekleyin ve saçlarınızı şampuanlayın. Haftada 1 kez tekrarlayacağınız bu kür ile yeni saç oluşumu için saç diplerinize etkili bir uyarı yapmış olacaksınız.

Sarımsak yağının saça faydalarını sıraladık. Şimdi, sarımsak yağı yüze nasıl uygulanır sorusunun cevabını vermeye geldi sıra…

Sarımsaklı-Şampuanın-Faydaları1

Sarımsak yağı yüze nasıl uygulanır

Sarımsak yağı cilde de son derece iyi gelir. Şaşırmadınız değil mi? Kükürt, aminoasit, germanyum, çinko, A, B1 VE C vitamini içeren bu şifa bombası, cilt sorunlarını iyileştiren ve cildi güzelleştiren bir doğal ilaç adeta. Cildi iltihaplardan arındırarak sivilce sorununu çözen sarımsak yağı, doğrudan cilde sürüldüğünde tahriş edebileceğinden, Hindistan cevizi yağı ile inceltebilirsiniz. 3 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ile 3 damlasarımsak yağını karıştırın ve bu karışımı sivilcelerin üzerine kompres yaparak uygulayın.

Sarımsak yağı ciltte oluşturulan mantarı da tedavi eder. 3 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı,  3 damla sarımsak yağı ve 1 kapsül E vitaminini karıştırıp mantarın üzerine sürün. İstikrarlı kullanım sonucunda cilt mantarları üzerinde iyileşme sağlayacak bir yöntemdir.

Sarımsak yağını aktar, eczane, kozmetik market gibi yerlerden 5 TL ila 20 TL arasında temin edebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sarimsak-yagi-faydalari/