Sedimantasyon Yüksekliği

Kan hastalıkları, son yıllarda oldukça büyük bir yaygınlık ile görülmekte olup kişilerin hayatlarını da ciddi oranda etkilemektedir. Her geçen gün birbirinden farklı hastalık türü ortaya çıkmakta olup uzmanlar tarafından bu hastalıklara yönelik olarak hem cerrahi hem de bitkisel tedavi yöntemleri de geliştirilmektedir.

Böylelikle kişilerin hastalıklarına bağlı olarak çeşitli tedavi yöntemleri denenmektedir. Tedavisi yalnızca doktor tarafından yapılan ve bitkisel tedaviye uygun olmayan bir hastalık ise, sedimantasyon yüksekliği olmaktadır.

Sedimantasyon Yüksekliği

Sedimantasyon Yüksekliği Nedir?

Sedimantasyon, uzmanlar tarafından kişilerden alınan kanların, özel kan tüpleri içerisine alınması ve kanın tüpün içerisine çökme hızıdır. Alınan bu kan örneklerinin çökme hızına bağlı olarak farklı zaman dilimlerinde ölçümler yapılmaktadır. Yarım saat, bir iki saat ya da 24 saatte ölçülen değerlere göre kişilere farklı tedavi yöntemleri söz konusu olabilmektedir.

Sağlıklımız kişiden alınan kan örneklerinin belirtilen zaman dilimlerinde ölçülmesi sonrasında belirtilen sağlıklı sedimantasyon değerleri, yaklaşık olarak 10-15 mm olmalıdır. Bu değerlerin 20 olmaması gerekmektedir. Fakat birçok kişide farklı sebeplerden dolayı bu değerler 100-200 Aralığına kadar çıkmakta olup bu da çok daha problemlere sebep olabilmektedir.

Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalan kişiler tarafından ise sedimantasyon yüksekliği kanser belirtisi midir? Sorusu da yöneltilmektedir. Bu soruya yanıt olarak net bir şekilde evet ya da hayır denmesi mümkün değildir. Sedimantasyon yüksekliğinin nedenlerden biri kanser Hastalığı olsa da, bu değerin yüksek çıkmasına genel olarak kanser Hastalığı tanısı koymak yanlış olabilmektedir.

Sedimantasyon Yüksekliği Nedir?

Sedimantasyon Yüksekliği Belirtileri

Kanın çökme hızının ölçülmesi ve ölçüm sonucu değerlerinin normal değerinden çok daha yüksek olması sonucuna, sedimantasyon adı verilmektedir. Birbirinden farklı nedeni olmak ile birlikte bu hastalığın tanısı ve tedavi yöntemleri muhakkak bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Hemen her hastalık için birbirinden farklı belirtiler söz konusu olsa da, sedimantasyon Yüksekliği için genel olarak bir belirti bulunmamaktadır. Bu noktada önemli olan hangi sebepten kaynaklandığına karar verilmesidir. Sedimantasyon yüksekliğine neden olan hastalıkların belirtisi görülebilmekte ve kişilerin bu duruma da muhakkak gerekli kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Sedimantasyon Yüksekliği Belirtileri

Sedimantasyon Yüksekliği Tedavisi

Sedimantasyon değerlerinin yüksek olması durumunda akıllara gelen ilk soru ise hiç şüphesiz ki sedimantasyon neden yükselir? Sorusudur. Birbirinden farklı kanser türü( multipl miyelom ve lenfoma gibi), aşırı kansızlık olma durumları, romatizmal hastalıklar ve kişilerin farklı kaynaklardan yakalandıkları mikrobik enfeksiyonlar gibi durumlarda sedimantasyon yüksekliği problemi ortaya çıkabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra birçok hamile kadında ve hamileliğin ikinci yarısında kan zehirlenmesinden dolayı sedimantasyon yüksekliği söz konusu olabilmektedir.

Sedimantasyon yüksekliği, görüldüğü gibi oldukça ciddi hastalıkların nedeninden kaynaklanabilmektedir. Bu sebeple de bu hastalıkların var olan belirtilerin birkaç tanesinin dahi görülmesinde muhakkak bir uzmana danışılmalı gerekmektedir. Aksi takdirde kişilerde çok daha ciddi ve sonuçları çok önemli olan problemler meydana gelebilmektedir.

Sedimantasyon Yüksekliği Tedavisi

Bütün bu sebeplerden dolayı kaynaklanan nedenlerden dolayı sedimantasyon yüksekliği problemlerinde, kişilerin akıllarına birbirinden farklı sorular da gelmektedir. Bu sorulardan bir tanesi ise, sedimantasyon nasıl düşürülür? Olmaktadır. Bunun için ise genellikle cerrahi tedaviler uygulanmaktadır. Herhangi bir bitkisel tedavinin mümkün olmaması sebebi ile kişilerin bu konuda bitkilerden destek alması herhangi bir işe yaramamaktadır.

Bu gibi sebeplerden dolayı da kişilerin hangi sebepten dolayı bu hastalık ile karşı karşıya kalındığına karar verilmeli ve buna yönelik olarak gerekli tedavi yöntemlerinin yapılmadı gerekir. Böylelikle kişiler zaman içerisinde eski sağlıklı hallerine geri dönebilmektedir. Her türlü ihtimale karşın kişilerin sürekli olarak kan testi yaptırmaları da son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sedimantasyon-yuksekligi/