Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifi

Her evin vazgeçilmez yemeği haline gelen pirinç pilavı yapımı hem kolay hem de pratik bir ev yemeğidir. Pratik pirinç pilavı tarifleri ile hazırlama işleminizi hızlandırabilmeniz mümkündür. Hazırlama süresi 10 dakikayı bulan pirinç pilavı tarifi genellikle dört kişilik olarak pişirilmektedir. Daha az kişiye yapacaksanız, pirinç pilavı tarifi o ölçüde azaltılmalıdır.

Dört kişilik bir pirinç pilavı tarifi malzemeleri, kişi sayısı göz önüne alınarak ayarlanmıştır. Şehriyeli pirinç pilavı tarifi pişirme süresi 15 dakikadır. Şehriyeli pirinç pilavı yemeği, toplamda yaklaşık 25 dakikada hazırlanabilmektedir. Leziz ve doyurucu bir yemek olan şehriyeli pirinç pilavı tarifi için çeşitli malzemelerinizin evde olması gerekmektedir. Şehriye ile yapacağınız pirinç pilav tarifleri sayesinde leziz bir pilav yapabilmeniz mümkündür.

Şehriyeli Pirinç Pilavı İçin Malzemeler

 •  1 su bardağı pirinç
 •  3 yemek kaşığı tel veya arpa şehriye
 •  1 yemek kaşığı tereyağı
 •  1 yemek kaşığı sıvıyağ
 •  2 su bardağı sıcak su
 •  1 çay kaşığı tuz
 • Şehriyeli Pirinç Pilavı Yapılışı

  1- Leziz bir şehriyeli pirinç pilavı yapabilmeniz için öncelikle pirinçleri ayıklayarak, bir su kabı içerisinde bekleterek, süzmelisiniz.

  2- Bir tencerenin içerisine, 1 yemek kaşığı tereyağını ve 1 yemek kaşığı sıvıyağını ilave edin.

  3- Kızgın yağın içerisinde şehriyeleri kavurmaya başlayın.

  4- Süzdüğünüz pirinçleri şehriyelerin arasına ilave ederek karıştırın.

  5- 2 su bardağı sıcak suyu karışımın üzerine ekleyin.

  6- 1 çay kaşığı tuzunu da yemeğe ilave ederek, tencerenin kapağını iyice kapatın.

  7- Pirinçler suyunu çekene kadar pişirin.

  8-Ocağın altını kapatarak, pilavınızı 10 dakika kadar dinlendirin. Dinlenen pilavınızı karıştırarak, servis yapın. Adım adım takip ettiğiniz pirinç pilav tarifi ile istediğiniz ölçüde şehriyeli pilav yapımı gerçekleştirebilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sehriyeli-pirinc-pilavi-tarifi/