Şeker Hastaları için Diyet Listesi

Şeker Hastaları yaşamları süresince yediklerine içtiklerine ilgi etmesi söz konusudur. Zira bu dengeyi sağlayamazlar ise şeker oranları yükselir ya da düşer böylelikle sağlığınız tehdit altına girer.

Sabah kahvaltısı (8.00): Bir bardak yağsız süt (şekersiz) (200 mi) Bir kibrit kutusu kadar (30 gram) az yağlı ve tuzu azaltılmış beyaz peynir.

Şeker Hastaları için Diyet Listesi

Kuşluk vaktinde çok az ekmeğin yanında 5 adet zeytin yeterli olacaktır.

Öğle yemeği (13.00): 60 gram ekmek, 1 kase yağsız et suyu çorba (amacıyla pirinç veya şehriye ek edilecek ise her çorba kaşı­ğında bunlardan 2-3 adet olacak şekilde sulu olacaktır.)

Balık ya da tavuk eti 100 gram kadar yeterli olacaktır.

75 gram kadar yağsız et (genellikle tavuk ya da balık eti tercih edilir; etin yanı sıra 3 çorba kaşığı kadar mevsimin yeşil sebzelerinden hazırlanmış sebze haşlaması bulunmalıdır.)

Yeşil sebze yemeği tüketmeniz son derece iyi olacaktır.

İkindi (17.00): 20 gram ekmek

Şeker Hastaları için Diyet Listesi 2

1 kibrit kutusu kadar (30 gram) beyaz peynir.

1 ya da 2 bardak çay

Akşam yemeği: Öğle yemeğinin aynı; diğerine göre protein oranı düzenlenecektir.

Gece öğünü (22.30): 20 gram ekmek ve bir bardak yağsız süt ya da bir porsiyon meyve.

Sebze Değişim Listesi

Yeşil sebzeler, içerdikleri karbonhidrat oranı­na göre alttaki takımlara ayrılmıştır ve belirti edilen oranlarda yenecektir:

Her öğünde bir çorba tabağı kadar (çiğ tartısı 300 gram) yenecekler: Ispanak, semizotu, pazı, ebegümeci, yeşil kıvırcık salata, marul, salatalık

Şeker Hastaları için Diyet Listesi 3

Her öğünde bir yemek tabağı kadar (çiğ tartısı 200 gram) yenecekler: Lahana, domates, karnabahar, patlıcan, kırmızı turp ya da

Her öğünde 2/3 yemek tabağı kadar (çiğ tartısı 150 gram) yenecekler: Pırasa, kabak, çalı fasulyesi, bamya

Patates ve yer elmasını yemek isteyenler tam olarak 50 gram gibi bir tutarda yeme işlemi gerçekleştirirler. 50 gram olarak ölçü alamayanlar yemek tabağınızın çeyreği kadar ayarlamanız yeterli olacaktır.

Şeker hastalarının diyet listesi Yasak yiyecekler

 • Üzüm, kayısı, çok tatlı kavun, şeftali, muz, hur­ma, incir.
 • Alkolün her çeşidi.
 • Kızartma ve kavurmalarla füme etler.
 • Kuru yemişler (fındık, ceviz, badem, çam fıstığı ve kestane)
 • Sucuk ve pastırma gibi bilumum konserveler.
 • Katı yağlar: Mayonez, tereyağı, kaymak ve margarinler.
 • Tuzlu hazır yiyecekler.
 • Şeker Hastaları için Diyet Listesi 4

  Besin değişimi ne demektir?

  – Diyet düzenlemede birbiri yerine geçebilen yiyeceklerin neler bulunduğunun bilinmesi büyük basitlik sağlar. Her takım amacıyla gıdalar derhal aynı oran enerji, protein yağ ve karbonhidrat sağladıklarından birbirinin yerine kullanılabilir. Her takımdaki değişim listesindeki yiyeceklerin fakat gösterilen oranları birbirinin konumunu alır. Besinler vitaminler ve mineral sayısal değeri yönümden de birbirine benzer olmalıdır.

  Bir diyabetli amacıyla vitamin mineral desteği lüzumlu midir?

  – Sağlıklı ve dengeli beslenen bir şeker hastasında ek vitamin ya da mineral almaya lüzum yoktur. Fakat yaptığımız gözlemler hastaların yeteri kadar sebze ve meyve yemediğini göstermektedir.  Bu amaçla şeker hastaları ek vitamin desteği almalıdır.  Vejetaryen birinin şeker hastası olma durumunda ek olarak kalsiyum ve demir alması gerekmektedir. Ayrıca çinko ve B12’de alması gerekmektedir.

  Şeker Hastaları için Diyet Listesi 5

  E vitamini günde 400 üniteden çok alınmaması gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

  Aspirin alan şahıslarda E vitamini çok düşük dozda alınmalı ya da alınmamalıdır.

  Bu bitkilerin bedene faydadan çok zarar verilen unutulmamalıdır. Yapılan birtakım bilimsel çalışmalarda tarçının az oranda şekeri düşürdüğü gösterilmiş ise de bu hal ilacı kesip tarçın alınması manasına gelmeyeceğini anlamışsınızdır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/seker-hastalari-icin-diyet-listesi/