Seksin ve Cinsel İlişkinin Faydaları

Seksin faydaları mı olur demeyin. Cinsel ilişkinin vücudumuz ve ruh sağlığımız için tahmin etmeyeceğiniz kadar çeşitli faydaları bulunmaktadır.  İnsan doğasının en temel güdüsü olan hayatta kalma güdüsünden sonra gelen güdü cinselliktir. Özellikle davranış bilimlerindeki kuramlarının çoğunun şekillenmesinde cinsellik baz alınmıştır.  Elbette düzenli cinsel ilişkinin fizyolojik fonksiyonlar üzerinde de onlarca olumlu etkisinden söz etmek yanlış olmayacaktır.  Bu yazımızı okurken utanmanıza hiç gerek yoktur. Cinsel ilişki utanç duyulacak bir durum değil, insanoğlunun temel ihtiyaçlarından bir tanesidir ve son derece normal olmasının yanında gereklidir de. Bazı dini inançlarda cinsel ilişkinin yasaklanması, pek çok etik çerçevede kısıtlanması sonucunda ortaya çıkan ciddi problemlere dikkat çekerek ne demek istediğimizi daha detaylı anlatmaya çalışacağız.

Freud, insanın ruhsal gelişimindeki birincil motivasyonun cinsellik olduğunu savunur. Buradan harekete geçen pek çok psikoloji ekolü de benzer yaklaşımlarda bulunmaktadır. Psikoloji seksin faydaları nelerdir? Sorusundan çok, seksin noksanlığının zararları üzerine çalışır. Sağlıksız bir cinsel hayatın, geri kalan yaşamsal fonksiyonlar üzerindeki olumsuz etkileri yıllardır irdelenmekte, nihai olarak hep aynı sonuca ulaşılmaktadır. Cinsellik faydalı ve birinci derecede gereklidir. Elbette abartılı cinsel yaşantının olumsuz sonuçları da olacaktır. Bu durum da en az noksanlık kadar bir sorun olmakla birlikte ciddi fiziksel sorunlara da neden olabilmektedir.

Batı medeniyetlerinde düzenli cinsel hayat kamusal otorite tarafından desteklenmektedir, hatta ülkelerde eğitim maksatlı seksin faydaları videosu dahi hazırlanmıştır. Ülkemizde de bir dönem verilmiş cinsellik dersleri kapsamında konuya hassasiyetle değinilmiştir.Devletler bunu önemser, zira insanın doğal fonksiyonlarından olan seksin yararları aşağıdaki gibi uzun bir listeyi oluşturmaktadır.

Sevişmenin Faydaları Nelerdir?

 • Kalp ve damar sağlığına iyi gelir
 • Dolaşım sistemini düzenler
 • Hormon dengesizliklerini ortadan kaldırır
 • Kalori harcatır
 • Beyin üzerindeki uyarı noktalarının tamamı orgzm sırasında uyarılır ve algılarınız cinsel birleşme sonrasında bir süre daha iyi çalışır
 • Kimi otoritelere göre yaşlanmayı geciktirmektedir
 • Bağışıklık sistemi üzerinde hatırı sayılır olumlu etkiye sahiptir
 • Hormon dengelenmesi nedeniyle ve yüksek miktarda endorfin salgılanmasına neden olmasıyla, fantom ağrılar başta olmak üzere, belli ağrıların görülmesini ve etkisini azaltır
 • Kemik sağlığına iyi gelir
 • Adet dönemi huzursuzluklarını azaltır
 • Adet sancılarını azaltır
 • Adet periyotlarını düzenler
 • Sanılanın aksine, vajinal sağlığın korunmasını sağlar
 • Erkelerde prostat olasılığını azaltır
 • Psikolojik sağlığınızı düzenler
 • Aile birliğinizi kuvvetlendirir
 • Ve elbette dünyaya yeni bir birey getirmenin tek yolu budur.

İster inanç penceresinden bakın ve Tanrısal bir armağan olduğuna inanın, ister somut yaklaşıp, doğanın neslin devamını sağlamak için canlıları teşvik etme sistemi diyin; Düzenli seksin faydaları hayatınızdaki pek çok fonksiyonla direkt ilgilidir. Sevişmeden yaşayabilmek, az sayıda istisnai insan için mümkündür ve cinsel hayatı sağlıklı olan bireylerin genel olarak hayatlarında da her şey yolundadır. Yani seksin faydaları nelerdir? Sorusunun onlarca cevabı vardır ve bu keyifli aktivitenin faydalarından şüphe etmeye hiç gerek yoktur.

Seksin ve Cinsel İlişkinin Faydaları 2

Cinsel ilişki isteği, ergenlikten kadınlarda menopoz, erkeklerde antropoz dönemine kadar üst düzeydedir. Yapılan araştırmalar cinsel arzuların 20-40 yaş aralığında tepe noktasına olduğunu göstermektedir. Kadınlarda cinsel birleşme arsuzunun arttığı belli bir zaman diliminden söz etmek mümkün değilken, erkeklerin en güçlü cinsel birleşme istekleri sabahları ortaya çıkar, hatta literatürde sabah seksi diye bir kavram dahi mevcuttur.

Doğa bizleri çoğalmamız için programlamıştır. Bunu yapmamız için ise, çok güçlü bir güdü olan cinsellik bulunmaktadır. Bu sisteme karşı koymak gereksizdir ve sağlıklı sonuçları da olmayacaktır. Sonuç itibariyle düzenli bir cinsel hayata sahip olmak oldukça faydalı olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/seksin-ve-cinsel-iliskinin-faydalari/