Sele Zeytini Nasıl Yapılır?

Sele zeytini nasıl yapılır, sele zeytini dendiğinde akla hemen Gemlik sele zeytini gelir. Edremit ve Edincik türleri de lezizdir ama en yaygın olarak tüketileni Gemlik sele zeytinidir. Hem kaliteli hem de lezzetli olan Gemlik sele zeytini ince kabuklu, diğer zeytin türlerine göre daha küçük çekirdekli ve çok daha etlidir.

Yağlı sele zeytini nasıl yapılır, malzeme olarak ne gerekir, sele zeytini yapımı aşamaları nelerdir hemen göz atalım.

Sele Zeytini Nasıl Yapılır?

Sele zeytini yapımı için gerekli malzemeler:

  • 3 kilogram siyah zeytin
  • 4 su bardağı iri taneli salamura tuzu
  • 1 adet çuval ya da bezden torba

Şimdi de siyah sele zeytini nasıl yapılır kısmına geçelim.

Siyah zeytinleri yıkayın ve süzgeçte süzülmesi için bir müddet bekletin.

Çuval ya da bez torbanın en alt kısmına bir miktar tuz serpin ve tuzların üzerine bir sıra zeytin döşeyin. Zeytinler bitene kadar bir sıra tuz, bir sıra zeytin döşeyin. Zeytinler bitene kadar bu işleme devam edin. En üst sıraya tuzu döşeyin ve bez torbanın ağzını sıkıca bağlayın.

Güneş ışığı görmeyen serin bir yerde fırın tepsisi üzerine tel ızgara koyun ve zeytin çuvalını ızgaranın üzerine yerleştirin. Çuvalın üzerine de ağırlık yapması için içi su dolu pet şişeler koyun.

Çuvalı her gün ağzını açmadan sallayın ve karışmasını sağlayın. Bu sayede zeytinlerin yönü değişsin ve iyice birbirine karışsın.

Sele Zeytini Nasıl Yapılır? 2

1 hafta sonra zeytinlerin acı siyah suyu tepsiye akmaya başlayacaktır. 3 hafta sonunda zeytinlerin tüm acı suyu çıkmış ve lezzetlenmiş olacaklar.

İkinci haftadan sonra sele zeytinini her gün tadın ve olup olmadığını kontrol edin. İstediğiniz lezzete ulaştıklarında zeytinleri çuvaldan alıp yiyebilirsiniz.

Sele zeytinini uzun müddet saklamak istiyorsanız tuzlarını silkeleyerek yıkamadan kavanoza alın. Yiyeceğiniz zaman istediğiniz miktarda zeytini alıp tuzunu yıkayın ve bir müddet suda bekletin. İyice süzün ve üzerine zeytinyağı, limon, kekik, sumak, pul biber ve istediğiniz baharat çeşitlerini ilave ederek servis edin.

Siyah sele zeytini nasıl yapılır sorusunun yanıtı böyleydi.

Afiyet olsun.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sele-zeytini-nasil-yapilir/