Selectra 100 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

Psikolojik rahatsızlıklar ve depresyon tedavisinde kullanılan SELECTRA 100 mg tablet Klinik Özellikleri ve Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler hakkında önemli bilgileri bu makalemizde bulabilirsiniz.

Uzun süreli selectra kullananlar ilacın yan etkilerini ve kullanım talimatlarını genellikle ilacı kullanmaya başladıktan sonra görüyorlar. Oysaki Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenleri bilmek ve varsa yan etkileri önceden önlem almak çok daha doğrudur.

Selectra 100 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

Bu yüzden bu makalemizde SELECTRA 100 mg tablet Klinik Özelliklerine ve selectra kullananları ne gibi etkiler beklediğini belirtmek istedik.

Selectra 100 Mg Tablet Nedir?

SELECTRA 100 mg tablet Klinik Özellikleri açısından incelediğimizde selectra etken maddesinin sertralin hidroklorür olduğunu görüyoruz. Sertralin, seçici serotonin geri alım inhibitörleri grubundandır ve beyinde yetersiz salgılanan serotoninin düzeyini normale çevirir.

Serotonin beyinde sinir hücreleri arasında iletimi sağlamakta ve ruh halini kontrol halinde tutmaktadır. Bunun eksikliği bir çok psikolojik ve psikosomatik rahatsızlıklara neden olmaktadır. Böyle durumlarda selectra 100 mg tablet kullanılmaktadır.

Endikasyon Bilgisi

Selectra 100 mg Tablet, obsesif kompulsif bozukluk, panik bozukluk, majöz depresif bozukluk, posttravmatik stres bozukluğu, premenstrüel disforik bozukluk, anksiyete bozukluğu ve depresyon hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Bunları açacak olursak depresyon, tekrarlanan ya da alışkanlığa dönüşmüş davranış veya hareketler yapma durumu, panik atak, evham, sıkıntı, stres, kapalı yer korkusu, yabancı ya da açık yer korkusu, yükseklik korkusu gibi ileri seviyede ki psikolojik rahatsızlar söz konusudur. Adet dönemi yaşanan psikolojik sıkıntılarda da etkilidir.

Selectra 100 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 1

Selectra 100 Mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

SELECTRA 50 mg 28 film tablet Klinik Özellikleri kadar Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenleri de bilmeli ve ona göre kullanmalıyız. Selectra kullananlar bu ilacı sakinleşmek için değil var olan rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanmaktadırlar. Uykusuzluk çekenlerin ya da sinir krizi geçirenlerin bu ilacı almaları beklentilerini karşılamayacaktır. Çünkü selectra etken maddesi uzun vadede tedavi olanağı sunmaktadır.

SELECTRA 50 mg 28 film tablet Klinik Özelliklerinden bahsederken hangi hastalıklarda kullanıldığını söylemiştik. Bunun dışında ki durumlarda gelişi güzel kullanımından kaçınmak gerekir. Tedaviye planlı bir şekilde devam etmek bu tür rahatsızlıklarda çok önemlidir. Ara vermek, yarıda kesmek, farklı saatlerde içmek yanlış uygulamalardır.

Selectra etken maddesi sertralin hidroklorüre karşı alerjisi ve duyarlılığı olanlar kesinlikle selectra kullanmamalıdırlar. Aksi halde istenmeyen olumsuz etkilerle karşılaşabilirler, ciddi rahatsızlıklara neden olabilirler.

Selectra 100 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 3

Selectra kullananlar kesinlikle alkol ve herhangi başka bir psikomatik ilaç kullanmamalıdırlar. Bu tür maddeler selectra ile etkileşime geçerek istenmeyen durumlara neden olabilirler.Selectra kullanmaya başlarken doktorunuz genellikle dozu yavaş yavaş arttırmanızı önerecektir. İlacı yine aynı şekilde azaltarak bırakmak gerekir. Aksi halde bir takım olumsuz yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu da ilacı Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenlerden biridir.

Selectra kullananlar, narkotik ağrı kesici ilaçları, alerji ilaçlarını, uyku haplarını, kas gevşelticileri ve soğuk algınlığı ilaçlarını aynı anda kullanmamalıdırlar. Bu ilaçlara ihtiyaç duyulduğunda doktorunuza bunu söylemenizde fayda olacaktır. Doktorunuz sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. Birlikte alımlarda ilaç etkileşimleri ciddi yan etkilere neden olabilmektedir.

Ergen ve gençlerde, genellikle 24 yaş altında ki kişilerde antidepresan ilaçlar intihar teşebbüsüne neden olabilmektedir. Selectra kullananlar da da İlaç kullanmaya başladıktan bir iki hafta sonrasına kadar bu risk vardır ve hastanın genel durumu doktor ve aile tarafından izlenmelidir. İlacın tedavi edici etkisi görülmeye başlandığında bu risk ortadan kalkmaktadır. Ancak ilk iki hafta çok dikkatli olunmalıdır.

Selectra 100 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 4

Selectra 100 Mg Tablet’in Kullanım Şekli

SELECTRA 100 mg tablet doktor önerisi ile ve doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

Yetişkinler için Majör depresif bozukluk ve obsesif kompulsif bozukluk için günde bir defa 100 mg önerilmektedir. Panik bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu ve sosyal anksiyete bozukluğunda bir defa 100 mg önerilmektedir. Bunlar başlangıç dozu değildir. İlk hafta 25 mg, ikinci hafta 50 mg alındıktan sonra 100 mg tablete geçilmektedir. Doktor gerek görürse dozu 200 mg’ a kadar arttırmaktadır.

Obsesif kompulsif bozukluğu olan 13 -17 yaş arası çocuklarda başlangıç dozu günde 50 mg’ dır. 6- 12 yaş aralığında ise 25 mg tabletle tedaviye başlanmaktadır. Doktor tedavinin seyrine göre dozu arttırmaktadır.

Selectra kullananlar ilacı almayı unuttuklarında hemen almalılardır. Ancak hatırlama zamanı ilacın saatine yakınsa iki do aynı anda ya da yakın zamanda alınmamalıdır.

Selectra 100 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 5

Selectra kullananlar bir takım olumsuzluklarla karşılaşırlar. Baş dönmesi, karıncalanma, endişe, kaygı, korku, mide bulantısı, baş ağrısı olası etkilerdir.

Selectrayı her gün aynı saatte alınmalıdır.

 • Ciddi yan etkiler karın ağrısı ,nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi olumsuz durumlardır. Hemen doktora başvurmak gerekir.
 • Uykusuzluk, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, uykululuk hali, yorgunluk, ishal, hasta hissetme, ağız kuruluğu ve cinsel aktivite bozukluğu çok yaygın görülen yan etkilerdir.
 • Ancak ciddi alerjik reaksiyon oluşursa acil hastaneye gitmek gerekebilir. Bunlar baş dönmesi, bayılma, nefes daralması, ağız, boğaz, yüzde şişme ve kızarıklık, deri döküntüsüdür. Çok nadir olsa da ilaçla birlikte bu tür etkiler görülebilmektedir. Aynı şekilde nöbet geçirme, hafıza kaybı, halüsinasyon görme, kabus görme, kafa karışıklığı, panik ve manik reaksiyonlar görülürse acil müdahale gerekebilir, doktora başvurunuz.

  İdrar güçlüğü, düzensiz adet görme, memeden süt gelmesi, meme büyümesi, orgazma ulaşma zorluğu, iktidarsızlık, boşalma sorunları, görme sorunları, kas eklem ağrıları, titreme, ağı kuruluğu, bulantı, kusma, ishal ciddi yan etkilerin habercisidir. Böyle durumlarda acil müdahale gerekir. Vakit kaybetmeden en yakın hastaneye gidilmelidir.

  SELECTRA 100 mg tablet Klinik Özellikler, yan etkileri, endikasyonları, kullanım şekli ve Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler ilacın kullanma talimatında detaylı olarak anlatılmaktadır.

  Selectra kullananlar ilacın kullanma talimatındaki bilgileri dikkate almalı ve kullanma talimatını saklamalıdırlar.

  Selectra 100 mg tablet başlangıç dozunu doktor ayarlamakta ve tedavinin seyrine göre dozu arttırmaktadır. Selectra gibi antidepresan ilaçlarda kullanım şekli ve devamlılığı önemlidir. Doz yavaş yavaş arttırılarak başlanır ve yine yavaş yavaş azaltılarak bırakılır. İlaca ara vermek, birden kesmek, gelişi güzel kullanmak olumsuz vakalara yol açar.

  Selectra 100 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 6

  Selectra 100 mg Film Tablet kullanma talimatında 12 yaş altına verilmemesi gerektiği, hamilelik ve emzirme dönemlerinde alınmaması gerektiği ve 24 yaş altında intihar teşebbüsüne karşı gözlem yapılarak alınması gerektiği belirtilmektedir. Alkol ile ve diğer psikosomatik ilaçlarla alınması ilacın yan etkilerini arttıracağından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

  Selectra ve diğer anti depresan ilaçlarda iyileşme hemen olmamakta ilacın pozitif etkisi iki haftadan sonra görülmeye başlanmaktadır. Depresyonlu hastalarda ve 24 yaş altında ilacın ilk iki hafta kullanımında intihar teşebbüsü riski olduğu unutulmamalı ve hasta hem doktor hem de aile tarafından kontrol altında tutulmalıdır.

  SELECTRA 100 mg tablet Klinik Özellikler ve yan etkileri iyi bilinmeli, olumsuz olabilecek her durumda acil olarak doktora başvurmak gerekmektedir.

 • Selectra 100 mg 28 tablet ambalajı fiyatı 24,13 TL’ dir.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/selectra-100-mg-tablet-nedir-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nasil-kullanilir/