Selectra 25 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

Selectra 25 mg. Tablet, majör depresif bozukluk ve obsesif kompulsif bozukluk, panik bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu ve sosyal anksiyete bozukluğu, premenstrüel disforik bozukluk gibi psikopatik hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Doktor önerisi ile kullanılır. SELECTRA 25 mg tablet Klinik Özellikleri ve kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler hakkında tüm merak ettiklerinizi makalemizde bulabilirsiniz.

Selectra 25 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 1

Selectra 25 Mg Tablet Nedir?

Selectra etken maddesi Sertralin hidroklorürdür. 25mg. Sertraline eşdeğer sertralin hidroklorür, ayrıca sodyum nişasta glikolat ve yardımcı maddeler içerir. Beyinde salgılanan serotonin hormonunun sinir hücreleri arasında iletimini ve ruh durumunun kontrolünü sağlar. Serotonin az salgılanan durumlarda serotonin düzeyini normale çevirir.

Doktor tarafından reçete edilerek Selectra kullananlar genellikle depresyonda ki hastalar, takıntılı ve panik bozukluğu olanlar, travma sonrası stres yaşayanlar, anksiyete bozukluğu olanlar, adet dönemi öncesi huzursuzluk ve stres yaşayanlardır.

Endikasyon Bilgisi

Depresyon semptomlarının tedavisinde, anksiyete bozukluğu ( kaygı, korku, evham, stres) ve insomnia ( uyuyamama hastalığı) da endikedir.

SELECTRA 25 mg  tablet klinik özellikler, Majör depresif bozukluk (günlük sosyal hayatta farklı olaylar karşısında, sabit bir şekilde düşük ruh haline sahip olmaya neden olan zihinsel hastalık) ve obsesif kompulsif bozukluk ( tekrarlanan düşünce ve davranışlar döngüsüne hapsolma), Panik bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu ve sosyal anksiyete bozukluğu, Premenstrüel disforik bozukluk (kadınlarda adet hali öncesi depresyon belirtileri) tedavilerinde kullanılmaktadır.

Selectra 25 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 2

Selectra 25 Mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

SELECTRA 25 mg kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, tedaviye başlandıktan sonra ilk haftalarda iyileşme meydana gelemeyebileceği ve iyileşme sağlanana kadar depresyonlu hastalarda intihar teşebbüsü olabileceğidir. Özellikle çocuk ve gençlerde intihar teşebbüsüne dikkat edilmeli, hastalar doktor ve aile tarafından gözlenmelidir. İlacın etkisi ikinci aydan itibaren olmakta ve bu zamana kadar görülen olumsuz etkiler doktora bildirilmelidir.

Ayrıca selectra etken maddesi ve içeriğinde ki diğer maddelere karşı alerjiniz varsa kesinlikle kullanmayınız ve bu bilgiyi doktorunuz ile paylaşınız. İlaca başlamadan 15 gün öncesinde herhangi bir depresif tedavi için ilaç grubundan herhangi birini aldıysanız bu bilgiyi de doktorunuz ile paylaşınız.

Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler konusunda diğer rahatsızlıklarınız olup olmadığı da önemlidir. Örneğin karaciğer sorunlarınız var ise, kalp ritim bozukluğuna neden olan başka ilaçlar kullanıyorsanız, sara hastası ya da daha önce geçirilmiş mani durumu varsa, kanama bozukluğunuz ve böbrek hastalığınız varsa mutlaka doktorunuzla bunlar hakkında konuşmalısınız. Ayrıca elektro şok tedavisi görüyorsanız bunu da belirtmeniz gerekmektedir.

Selectra 25 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 3

Selectra etken maddesi ile alkol alımı istenmeyen durumlara yol açabilmektedir. Ayrıca kediotu, sarı kantaron kava kava bitkilerden oluşan ürünleri de Selectra ile kullanmak sakıncalıdır.

Selectra kullananlar, diğer kullandıkları ilaçlar var ise bunu mutlaka doktoruna ve eczacısına söylemelidirler.

Selectra 25 Mg Film Tablet’in Kullanım Şekli

Selectra 25 mg tablet sabah veya akşam günde bir kez alınmalıdır. Kullanım şekli ve dozu rahatsızlığın türüne ve derecesine göre değişmekte ve doktor tarafından ayarlanmaktadır. Örneğin majör depresif bozukluk ve obsesif kompulsif bozukluklarda günde bir defada 50 mg önerilirken panik bozukluk ve travma sonrası stres ve anksiyete için bir hafta boyunca günde bir kez 25 mg, bir haftadan sonra günde bir kez 50 mg önerilmektedir.

Selectra kullananlarda etki sağlanamadığı durumlarda doktor tarafından doz maksimum 200 mg’ a yükseltilebilmektedir.

Adet dönemi huzursuzluklarında günde 50 mg la tedaviye başlanmakta etki görülmezse 150 mg’ a kadar çıkarılabilmektedir.

Selectra 25 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 4

Selectra etken maddesine aşırı duyarlı olanlarda yan etkiler görülmektedir. Serotonin sendromu, mental değişiklikler, iritabilite, sayıklama, ajitasyon görülebilmektedir. Özellikle çocuklarda ve 24 yaşına kadar gençlerde intihar girişimi ve düşüncesi olabilmektedir. Bu yüzden ilaca başlandıktan itibaren ilk haftalarda doktor ve aile tarafından gözlem gerekmektedir.

Ayrıca bazı selectra kullananlarda hafif ve orta şiddetli böbrek işlev bozukluğu görülebilir. Karaciğer hastalarında düşük doz kullanılmalı ve gözlemlenmelidir. Diyabetli hastalarda da dikkatli kullanım gerekir. Yan etkilerin başında nöbet geçirme görülebilir. Nöbet durumlarında tedavi kesilmelidir.

Selectra kullananlarda ciltte kanama anormallikleri görülebilir. Kanda pıhtılaşmayı etkileyebilmektedir. Uykusuzluk,  uyuklama, baş dönmesi, ağrısı ve halsizlik, bulantı, ağız kuruluğu, taşikardi, cinsel işlev bozukluğu, bulanık görme, kulak çınlaması, iştahsızlık, kusma, kilo olma, bulantı, karın ağrısı, karıncalanma görülebilmektedir.

Çok seyrek olmakla beraber karşılaşılabilecek olumsuz yan etkilerden bazıları da şunlardır: Nöbetler, hafıza kaybı, halüsinasyon, saldırgan tavır ve davranışlar, kafa karışıklığı, endişe, kaygı, heyecan, sinirlenme, panik davranışlar, manik reaksiyonlardır. Ayrıca bayılma, taşikardi, baş dönmesi de görülebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora danışmak gerekir.

Hafif yan etkiler ise şunlardır:  Adet düzensizlikleri, memeden süt gelmesi, orgazma ulaşmada zorluk, erkeklerde iktidarsızlık ya da boşalma sorunlarıdır.  Görme problemleri, kas ve eklem ağrıları, karıncalanma hissi, hareket zorluğu, idrar zorluğu, ışığa ve ses hassasiyet, döküntü, bere ve kanama kaynaklı morarmalar, mide bulantısı, ishal, kusma, sindirim güçlüğü, mide ekşime ve yanması da hafif yan etkilerdendir.

Uykusuzluk, zor uykuya dalma, titreme, baş dönmesi, terleme ve ateş basması, iştah kaybı, ağız kuruluğu, baş ağrısı gibi olumsuz yan etkiler doktora bildirilmelidir.

Selectra 25 mg tablet kullanımı için en doğru dozu doktorunuz belirleyecektir. Bu yüzden doktorun belirleyeceği dozu her gün aynı saatte almanızı öneriyoruz. Doktorunuz başlangıç dozu olarak genellikle günde bir defa 50 mg önerebileceği gibi 25 mg’ dan da başlayabilir. Dozu yavaş yavaş arttırarak ilaca başlamak önerilir. Tabletleri her gün aynı saatte bol su ile alınız.

İlacın tedavi sonrası kesilmesi de aynı şekilde yavaş yavaş doz azaltılarak yapılacaktır. Selectra kullananlar ilacı aniden kestiğinde baş dönmesi, karıncalanma, baş ağrısı, endişe hali, mide bulantısı gibi olumsuz etkilerle karşılaşabilmektedirler. Bu yüzden ilacı dozu azar azar düşürerek bırakmak gerekir. Doktor gerek duyduğunda ilacı kesmek için farklı bir tedavi şekli uygulayabilir.

Selectra 25 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 6

Selectra kullananlar ilacı düzenli ve ara vermeden içtiklerinde olumlu etkisini gördüklerini belirtiyorlar. Genelde olumsuz bir yan etkisi ile karşılaşmadıklarını zamanla tamamen ilaca adapte olduklarını belirtiyorlar.

SELECTRA 25 mg  tablet Klinik Özellikler ve yan etkileri iyi bilinmeli, olumsuz olabilecek her durumda doktora başvurmak gerekmektedir.

SELECTRA 25 mg 28 film tablet 2017 fiyatı 8,5 TL’dir. Doktor tarafından reçete olarak yazıldığında SGK ödemesi vardır. Bu tür antidepresan ilaçların doktor kontrolünde alınması ve doktorun önerdiği şekilde kullanılması gerekir.

Makalemizde SELECTRA 25 mg  tablet Klinik Özellikleri ve hangi hastalıklarda kullanıldığını, selectra kullananların tedavi süreçlerinde karşılaşabilecekleri olumsuz etkilerden, Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenlerden bahsettik.

Selectra 25 Mg Tablet Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 5

Her ilaç doktor kontrolü altında ve önerisi ile kullanılmalıdır. Selectra 25 mg. Tablet de doktor kontrolünde ve tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler kurallar iyi bilinmeli ve unutulmamalıdır. Herhangi olumsuz bir durumda doktora başvurulmalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/selectra-25-mg-tablet-nedir-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nasil-kullanilir/