Selectra 50 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

Selectra 50 mg tablet, obsesif kompulsif bozukluk, agorafobili ve agorafobisiz panik bozukluk, majöz depresif bozukluk, posttravmatik stres bozukluğu, premenstrüel disforik bozukluk ve sosyal anksiyete bozukluklarında kullanılan ilaçtır.

Selectra 50 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

Selectra 50 mg tablet hakkında tüm merak ettiklerinizi yaptığımız bilimsel araştırmalar ve selectra kullananların yorumlarını göz önüne alarak hazırladık, bilginize sunuyoruz. Her ilaç gibi selectra 50 mg tablet hakkında da kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Öncelikle SELECTRA 50 mg 28 film tablet Klinik Özelliklerinden anlatmaya başlayalım.

Selectra 50 Mg Tablet Nedir?

SELECTRA 50 mg 28 film tablet Klinik Özellikler: Selectra etken maddesi sertralin hidroklorürdür. Sertralinin antidepresif etkisinin yanı sıra antiobsesif ve antipanik etkileri de bulunmaktadır. Sertralin, beyinde salgılana serotonin hormonunun yetersiz olduğu durumlarda yerini doldurmak için kullanılır. Serotonin halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinmektedir.

Asıl görevi beyinde sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlamaktır. Sertralin serotonin düzeyini normale çevirir. Selectra etken maddesi olan sertralin sayesinde depresyon (majör depresif bozukluk), takıntılı durumlar (obsesif kompulsif bozukluk), panik bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, sosyal fobi e anksiyete bozukluğu, adet dönemi öncesinde görülen aşırı huzursuzluk (premenstrüel disforik bozukluk)  tedavilerinde kullanılmaktadır. Selectra 50 mg, 28 film tabletinden oluşan ambalajında eczanelerde satılmaktadır.

Endikasyon Bilgisi

Selectra 50 mg tablet, sinir Sistemi, psikoanaleptikler, antidepresanlar, seçici serotonin gerialım inhibitörleri, sertralin kategorilerinde kullanılan bir ilaçtır. Selectra 50 mg Tablet, obsesif kompulsif bozukluk, panki bozukluk, majöz depresif bozukluk, posttravmatik stres bozukluğu, premenstrüel disforik bozukluk,  anksiyete bozukluğu ve depresyon hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Selectra 50 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 1

İç sıkıntısı ve baş dönmesi ile beliren panik ataklarında, yabancı ve kalabalık yerlerden, boşluktan, yüksekten korkma, endişe duyma durumlarında, tekrarlanan ya da alışkanlığa dönüşmüş davranışlar, hareketler ve tikler yapma ve bunlara eğilim gösterme durumlarında doktor kararı ile kullanımına başlanır.

Selectra 50 Mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Yukarıda SELECTRA 50 mg 28 film tablet Klinik Özelliklerinden bahsettik. Bu ilaç hakkında Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenler bilinmeli ve gözden kaçırılmamalıdır.

Öncelikle şunu belirtelim, Selectra sakinleştirici ve uyku ilacı değildir. Uzun vadede depresif hastalıkları tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Sinirliyken ya da stres anında içip sakinleşmiyorsunuz ya da uyuyamadım deyip bir tane selectra içerek uykuya dalmıyorsunuz.

Bu selectra hakkında bilinmesi gereken önemli konulardan biridir. SELECTRA 50 mg 28 film tablet Klinik Özelliklerinden bahsederken hangi hastalıklarda kullanıldığını söylemiştik. Bunun dışında ki durumlarda gelişi güzel kullanımından kaçınmak gerekir.

Selectra etken maddesine karşı alerjisi ve duyarlılığı olanlar kesinlikle selectra kullanmamalıdırlar.

Selectra 50 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 2

Selectra kullananlar kesinlikle alkol kullanmamalıdırlar. Ayrıca selectra kullanımına başlamadan önce son 15 gün boyunca başka MAO inhibitörü grubuna ait ilaç kullanmamış olmak gerekiyor. Eğer kullanıldıysa 15 gün kanın tamamen temizlenmesi beklenmeli ve Selectra kullanımına bu süre sonunda başlanmalıdır. Aynı şekilde Selectra içmeyi kesip başka bir Mao inhibitörü grubundan ilaç kullanılacaksa yine 10 gün beklemek gerekir. Aksi halde hayati tehlike arz edecek durumlarla karşılaşmak mümkün olmaktadır.

Selectra kullanmaya başlarken doktorunuz genellikle az dozu yavaş yavaş arttırmanızı önerecektir. İlacı yine aynı şekilde azaltarak bırakmak gerekir. Aksi halde bir takım olumsuz yan etkilere maruz kalabilirsiniz. Bu da ilacı Kullanmadan Önce dikkat edilmesi gerekenlerden biridir.

Selectra kullananlar, narkotik ağrı kesici ilaçları, alerji ilaçlarını, uyku haplarını, kas gevşelticileri ve soğuk algınlığı ilaçlarını aynı anda kullanmamalıdırlar. Bu ilaçlara ihtiyaç duyulduğunda doktorunuza bunu söylemenizde fayda olacaktır. Doktorunuz sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

Ergen ve gençlerde, genellikle 24 yaş altında ki kişilerde antidepresan ilaçlar intihar teşebbüsüne neden olabilmektedir. İlaç kullanmaya başladıktan bir iki hafta sonrasına kadar bu risk yüksektir ve hasta doktor ve aile kontrolünde olmalıdır. İlacın tedavi edici etkisi ile bu risk ortadan kalkmaktadır.

Selectra 50 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 3

Selectra 50 Mg Tablet’in Kullanım Şekli

Selectra 50 mg tablet günde bir kere ve hep aynı saatte alınmalıdır. Size en uygun dozu doktorun belirlemesi gerekir. Bu yüzden doktorunuzun talimatlarına mutlaka uymalısınız. Doktorunuz sizin için uygun olan dozu belirleyecektir. Yetişkinler için Selectra kullanım şekli: 25 mg’lık tablet ile başlanır. Bir hafta sonra 50 mg tablete geçilir. Rahatsızlığın derecesine ve türüne göre doktor 200 mg tablete kadar dozu yükseltebilmektedir.

Selectra kullananlarda görülebilecek ciddi yan etkiler, döküntü, kaşıntı, yüzde, dudaklarda, boğaz ve ağızda şişmeye bağlı nefes almada zorlanmadır. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden en yakın hastaneye gidilmesi gerekir. Bu yan etkiler çok nadir görülür ancak ciddi ve acil müdahale gerektirir. Bu yan etkinin nedeni selectra etken maddesine karşı alerji ve duyarlılık olmasıdır.

Nadir görülen yan etkiler, nöbetler, hafıza kaybı, saldırganlık, stres, depresyon, halüsinasyon, kafa karışıklığı, panik ve manik reaksiyonlar, aşırı heyecan ve sinirliliktir. Hızlı kalp atımı, baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü, bayılma, karaciğer ve pankreas rahatsızlıkları, sarılık gibi yan etkiler fark edildiğinde acil doktorunuza ya da hastaneye gidiniz. Nadir görülen yan etkilerdir ancak ciddi sornlara neden olabilirler.

Selectra 50 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 4

Bunların yanı sıra selectra kullananlarda karıncalanma hissi, idrar güçlüğü, adet düzensizlikleri, memeden süt gelmesi, erkeklerde iktidarsızlık ve boşalma sorunları, kadınlarda orgazma ulaşma güçlüğü, hareket zorluğu, görme problemleri, ışığa ve ses duyarlılık, deride kanamaya bağlı morarmalar, bereler, kas ve eklem ağrıları görülebilir. Sindirim sistemi üzerine yan etkileri ise mide bulantısı, iştah kaybı, midede yanma ve ekşime, sindirim güçlüğü izlenebilir.

Selectra kullananlar ilk başlarda uykusuzluk ve uyuma güçlüğü çektiklerini belirtmektedirler. Ek olarak titreme ve baş dönmesi, aşırı terleme, baş ağrısı, heyecan olmaktadır. Bunlar hafif yan etkilerdir ve ilaca alıştıkça ortadan kaybolurlar.

Selectra kullananlarda kan testi sonuçları özellikle karaciğer fonksiyon testleri ilaca bağlı olarak değişik çıkabilir. Böyle testler yaptırmak zorunda kalırsanız Selectra kullandığınızı belirtiniz.

Selectra 50 mg tablet kullanımı için öncelikle doktorunuzun talimatlarını dikkate alın ve söylediği şekilde kullanmaya başlayın. Ayrıca ambalajın içinde açıklamalı ve detaylı kullanma talimatı prospektüsü bulunmaktadır. Bunu iyice okuyup anlayarak gözlemlemeniz önemlidir. Olası yan etkilere karşı baştan hazırlıklı olmanız açısından kullanma talimatını bilmek önemlidir.

Selectra 50 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 5

SELECTRA 50 mg  tablet Klinik Özellikler ve yan etkileri iyi bilinmeli, olumsuz olabilecek her durumda acil olarak doktora başvurmak gerekmektedir.

Selectra 50 mg tablet başlangıç dozunu doktorunuz ayarlayacaktır. Siz her gün aynı saatte bol su ile ilacı almalısınız. Bu tür antidepresan ilaçlarda kullanım şekli ve devamlılığı önemlidir. Doz yavaş yavaş arttırılarak başlanır ve bitirilirkende yavaş yavaş azaltılır. İlaca ara vermek, birden kesmek, gelişi güzel kullanmak sakıncalıdır.

Selectra kullananlar düzenli bir şekilde ilacı almak zorundadırlar. İlacı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler kurallardan bahsetmiştik. Bunlara uyulması gerekir.

Selectra 50 mg Film Tablet kullanma talimatında 12 yaş altına verilmemesi gerektiği, hamilelik ve emzirme dönemlerinde alınmaması gerektiği ve 24 yaş altında intihar teşebbüsüne karşı gözlem yapılarak alınması gerektiği belirtilmektedir. Alkol ile alınması ilacın yan etkilerini arttıracağından olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Selectra 50 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 7

Selectra 50 mg film tablet 2017 yılı fiyatı 11 TL’ dir. Ambalajda 28 film tablet bulunmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/selectra-50-mg-tablet-nedir-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nasil-kullanilir/