Selülit Nedir?

Konu İçindeki Başlıklar

Cildin bağ dokusunda olan birtakım olaylar neticesinde cilt üzerinde portakal kabuğu şeklinde oluşan kıvrımlı yapılar olmasına selülit adı verilmektedir. Selülitin oluşum evresi üç ana neden dayanır. Öncelikle kan dolaşımının zayıflaması neticesi damarlardan çıkan su doku içine dolar.

İkinci evrede biriken su başka bir deyişle ödem fazlalaşır. Üçüncü mertebede ise dokularda biriken yağ, su ve tuz gibi maddeler dokular tarafından kullanılmaz hale gelmekte ve selülit denilen yapılar oluşmaktadır. Genel olarak vücutta bacak, kalça, diz kapakları ve kolun üst bölümlerinde ve göbek bölgesinde oluşur. Selülit için birbirinden farklı tedavi yöntemi olmakta olup aynı zamanda kişilerin hayatlarını değiştirmeleri de gerekebilmektedir.

Selülit Neden Oluşur?

Selülit nedenlerinde ilk sırada genetik nedenleri gösterilebilmektedir.  Bunu takip eden ikinci sebep olarak ise hormonal nedenler söylenebilmektedir. Hormonların dengesinin değişmesi veya yapısının bozulması da üstte belirtildiği şekilde selülit oluşmasında tesirli olabilmektedir.

Üçüncü sırada kan dolaşımında meydana gelebilen bozukluklar gelmektedir. Kan dolaşımını bozan ve kişilerin hayati fonksiyonları etkilediği düşünülen bir hayli faktör bulunmaktadır. Bunlar da yeniden selülit oluşmasına taban hazırlamaktadır. Dördüncü kapı aralayarak da bağ dokusunun zayıf olmasını söyleyebiliriz. Bağ dokusu doğuştan da zayıf olabilir. Değişen hayat koşullarında da aşırı hareketsizlik vb. vaziyetlerde zayıflayabilir.

Selülit Neden Oluşur?

Beşinci kapı aralayarak kötü alışkanlıkları söylenebilmektedir. Aşırı kahve, alkollü içecek, sigara ve kola tüketimi de selülit oluşmasında azımsanamayacak kadar büyük bir öneme sahip olan etkenlerdendir.

Tüm bunların haricinde bir de psikolojik nedenler yine selülit oluşmasında son derece büyük bir risk taşıdığı düşünülen etmenler arasında yer alabilmektedir.

Selülit Tedavisi

Kadınların dış görünüşlerini oldukça etkileyen ve düşünüldüğünden çok daha büyük bir sorun teşkil eden selülit, birtakım doğal yöntem ve tıbbi yöntem ile tedavi edilebilmektedir. Bunun için ise kişilerin istikrarlı olması ve muhakkak kararlı olması gerekmektedir. Her geçen gün çok daha fazla sayıda kadın tarafından selülit diyeti yapılmak istenmektedir.

İlk olarak kişilerin alışkanlıklarını değiştirmeleri ve kendilerine yeni bir yaşam şekli belirlemeleri gerekmektedir. selülit tedavisine başlanmadan önce kişilerin doktora görünmeleri de önerilebilmektedir. Böylelikle yapılan tedaviler, daha kısa sürede daha etkili olabilmektedir.

Selülit Tedavisi

Selülit tedavisi için kişilere genellikle daha sağlıklı beslenmeleri önerilirken aynı zamanda selülit giderici hareketler etmeleri de önerilmektedir. Bu hareketler ise genel olarak yürüyüş, bisiklete binmek ve yüzme gibi aktivitelerdir. Bütün bunların yanı sıra yapılan kardiyo egzersizleri de selülitlerin giderilmesinde son derece etkili olabilmektedir.

Selülitlerin ile savaşan kadınların beslenmelerinde de birtakım değişiklikler yapılmalıdır. A ve E vitamini, cildi düzgünleştirme etkisine sahip olan vitamin çeşitleridir. Bu sebeple de bu gibi vitaminlerin tüketilmesi ile selülit görünümünün hafiflemesi sağlanabilmektedir. Aynı zamanda birtakım özel doğal yağlar da cilde masaj yaparak uygulanabilmektedir. Böylelikle cilt dokusu harekete geçerek, selülitli olan bölgelerin hafiflemesi sağlanabilmektedir.

Selülit Tedavisi 1

Toplumda selülitler yalnızca kilolu olan kişilerde olur gibi yanlış bir düşünce de söz konusudur. Bu düşünce tamamen yanlış bir düşüncedir. Çünkü sağlıksız beslenen ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan hemen herkeste selülit problemi görülebilmektedir. Zayıf kişiler de dâhil selülit görülebilmektedir. Bu sebeple de kişilerin kilosuna bakarak değil, yaşam tarzına bakarak selülit problemi teşhisi koyulabilmektedir.

Genellikle bacaklarda görülen ve görünüm açısından son derece rahatsız edici olan selülitler, kişilerin kollarında ve diz kapağı gibi farklı bölgelerinde de sıklıkla görülebilmektedir. Bütün bu durumlara karşı alınacak önlemler, selülit oluşumunu engelleyebildiği gibi aynı zamanda var olan selülit de giderebilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/selulit-nedir/