Selülitten Kurtulma Yöntemleri

Selülitten Kurtulma Yöntemleri
Selülit, deri altında biriken yağ dokusunun ve bu yağ dokusuna bağlı olarak oluşan sıvı birikiminin, bölgedeki dolaşımı yavaşlatmasıyla oluşan bir şekil bozukluğudur. Portakal kabuğuna benzeyen bu pürüzlü ve kötü görünümlü doku, özellikle yaz aylarında kadınları oldukça rahatsız eden bir boyuta ulaşır.

Zayıf kadınlarda da rastlanılan bir problem oluşu, selülitin, sadece fazla kiloyla değil, dolaşım bozukluğu ile de ilintili olduğunu kanıtlar niteliktedir. Asitli içeceklerin, fazla miktarda tüketilen kahvenin, sigara, alkol ve yetersiz su tüketiminin; yağlı ve şekerli gıdalarla beslenmenin ve hareketsiz bir yaşam sürmenin, selülit oluşumunu desteklediği bilinmektedir. Sağlıklı ve hafif gıdalarla beslenerek, dolaşımı hızlandıracak egzersizlere ağırlık vererek, yürüyerek ve merdiven çıkarak ve yeterli miktarda sıvı tüketerek selülit problemini gidermek mümkündür. Ek olarak doğal yöntemlerle hazırlanan preparatlar da bir hayli etkilidir.

Selülitten-Kurtulma-Yöntemleri1

Doğal Selülit Kremi Tarifi

  •  3 tüp Bepanthol cilt kremi
  • 15 adet aspirin (ezilip toz haline getirilmiş)
  • 10 adet limonun suyu
  • 25 gram önceden demlenmiş adaçayı
  • 25 gram okaliptüs yağı
  • 25 gram melisa yağı

Tüm malzemeyi bir kap içinde iyice karıştırın, problemli bölgeye masaj yaparak sürün ve bir müddet bekletip temizleyin.

Sıvı İle Selülitten Kurtulma
Sıvı tüketimine ağırlık vermek de selülitlerin vücudunuzu terk etmesine yardımcı olur. 1 kg. şeftali kabuğu, 3-4 dakika haşlanmış 1 demet maydonozun suyu, yeşil çay ve 1 limonun suyunu blendarda karıştırın ve için. Ayrıca 2- 3 litre su ve doğal bitki çaylarını da çok aşırıya kaçmadan düzenli olarak tüketmek, dolaşım kalitesini artıracağı için selülitlerin çözülmesini sağlar.

Selülitten-Kurtulma-Yöntemleri2

Selülit Tedavisi
Selüliti tedavi etmek için önce şunu iyi bilmek gerekir ki, selülit bir rahatsızlık değil, bir doku altı problemidir. Normal hatta düşük kilolu kadınlarda da görülebildiğinden, selüliti bir kilo sorunu algılamak da yanlış olacaktır. Çeşitli yağlardan elde edilen karışımlarla yapılan masajlar da, yağların yakıcı ve dolaşım hızlandırıcı etkisiyle, deri altını uyararak kan deveranını hızlandıracak ve selülitli bölgede iyileşme sağlayacaktır.

Selülitten-Kurtulma-Yöntemleri3

Kayısı, ardıç, limon, portakal, lavanta, zeytinyağı ve biberiye yağlarını karıştırarak deriye masaj yapın. Bunun için sert kıllı bir fırça kullanabilirsiniz. Daha sonra masaj yaptığınız bölgeyi ılık suyla yıkayın.

Selülit tedavisi için piyasada satışa sunulan selülit kremlerinden de faydalanabilirsiniz.

İster profesyonel olarak ister doğal malzemelerle evde kendi kendinize yaptığınız selülit tedavisinde sabır ve süreklilik çok önemlidir. Zira kısa sürede oluşmayan selülit dokusu, kısa süre içinde de çözülmeyecektir ama düzenli ve ısrarlı bir bakımla, özellikle basen, bacak ve kalça bölgenizi esir alan bu pürüzlü görüntüden kurtulabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/selulitten-kurtulma-yontemleri/