Şevketi Bostan Nasıl Temizlenir?

Ülkemizde özellikle Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesinde yetiştirilen şevketi bostan, besleyici özelliği de yüksek bir bitkidir. Yöreye göre değişik isimler ile de adlandırılan bu özel otun kendine özel kokusu ve tadı vardır. Bu yazımızda sizlerle şevketi bostan bitkisi hakkında merak edilenleri paylaşacağız.

Şevketi Bostan Nasıl Temizlenir? 6

Şevketi bostan otu, tadı ve kokusu gibi özel bir temizlenme yöntemi ile temizlenir. Bu özel otu pişirmeden önce temizlemek için ilk olarak geniş ve derin bir mutfak kabına limonlu su hazırlayın. Otu temizlemek için mutfak eldivenlerini ellerinize giyin. Bir bıçak yardımı ile kökleri ve yapraklarını ayırın.

Diğer ot ve yeşilliklerde olduğu gibi çürük ya da hasarlı yaprakları ayırın, sağlamlarını geniş bir mutfak kabı içine koyun. Bu yaprakların üzerine bol su koyup temizlenmesi için bir kaşık sirke ekleyin. Bu karışım içinde yaprakların üzerindeki çamurların arınması ve dibe çökmesi sağlanmalıdır.

Dibe çöken toprakların su ile akıtılması sağlanır ve yapraklar süzgece alınır. 3-4 kere bu şekilde yaprakları bol su ile yıkayın ve süzgece alın.

Şevket i bostan yapraklarını temizledikten sonra kök kısımlarının temizliğine geçebilirsiniz. Şevketi bostan köklerinin temizlenmesi için ilk olarak kök üzerinde yer alan kahverengi kabuklu kısmı soyun. Bunun için bir bıçak ya da soyucu kullanabilirsiniz.

Şevketi Bostan Nasıl Temizlenir? 1

Soyma işleminden sonra kökleri ikiye ayırın. Orta kısımlarında yer alan odunsu kısmı bıçak yardımı ile çıkarın. Beyaz kısımlarını yıkayıp uzun ince şekilde doğrayın. Hazırladığınız limonlu suyun içinde bir süre bekletip daha sonra kullanabilirsiniz.

Şevketi Bostan Nasıl Pişirilir?

Şevketi bostanı, yemeklerde ya da salatalarda kullanabilirsiniz. Şevketi bostan salatası için bitkinin sadece haşlanması ve biraz limon, tuz, yağ eklenerek karıştırılması yeterlidir. Bu şekilde sadece şevketi bostan kullanarak salata hazırlayabileceğiniz gibi diğer yeşillikler ile birlikte karışık salata da hazırlayabilirsiniz.

Salata dışında şevketi bostan nasıl yapılır diye soracak olursanız, bu özel bitkinin çok sayıda yemeği olduğundan bahsedebiliriz. Etli ya da zeytinyağlı şekilde hazırlanabilen çok sayıda şevketi bostan yemeği tarifi mevcuttur. Sizlere örnek olarak çok lezzetli bir zeytinyağlı şevketi bostan tarifi vermek istiyoruz.

Şevketi Bostan Nasıl Temizlenir? 2

2 kişilik zeytinyağlı şevketi bostan yemeği için malzemeler;

 • Yarım kilo şevket-i bostan
 • Bir büyük baş kuru soğan
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı (5-6 çorba kaşığı)
 • Yarım limonun suyu
 • 1 silme tatlı kaşığı un
 • 1 silme çay kaşığı tuz
 • Yaklaşık 3/4 çay bardağı kaynar su

Zeytinyağlı şevketi bostan yemeği nasıl yapılır?

Yemeğin yapımı için ilk olarak yukarıdaki şekilde otların temizliğini yapın. Uygun büyüklükte bir tencere içinde yemeklik olarak doğradığınız soğanları biraz yağda kokusu çıkana kadar kavurun. Soğanların üzerine beyaz kısımlı şevkiti bostanları ekleyip karıştırarak sotelemeye devam edin.

Şevketi Bostan Nasıl Temizlenir? 3

Başka bir kase içinde biraz un ile suyu karıştırın. Bu karışımı, tuzu ve limon suyunu tencere içine ekleyip karıştırın. Karışım kaynayınca yeşil yapraklarını da içine ekleyip karıştırın. Üzerine kaynar suyunu ekleyip düdüklü tencere 20 dakika pişirin. Kontrol ettikten sonra ocaktan servis tabağına alın ve buzdolabında dinlendirdikten sonra servis yapın.

Zeytinyağlı soğuk bir yemek yerine sıcak yemeklerden birini denemek isterseniz, etli şevketi bostan yemeğini deneyebilirsiniz.

Etli şevketi bostan için gereken malzemeler;

 • 500 gram şevketi bostan
 • 250 gram kuşbaşı et
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 4 yemek kaşığı zeytin yağı
 • 5-6 su bardağı sıcak su

Şevketi Bostan Nasıl Temizlenir? 4

Terbiyesi için:

 • 1 adet yumurtanın sarısı
 • Yarım limonun suyu
 • 1 yemek kaşığı silme un
 • Tuz

Etli şevketi bostan nasıl yapılır?

Yemek için ilk olarak yine otları ayıklayın. Uygun büyüklükte tencere içine etleri alın. Suyunu bırakıp çekene kadar kavurun ve üzerine yağ ile yemeklik soğanları ekleyin. Bu şekilde 1 dakika kadar kavurup şevketi bostanların yeşil kısımların ekleyin. Rengi değişene kadar kavurun.

Şevketi Bostan Nasıl Temizlenir? 5

Üzerine 4 su bardağı su, ilave edip şevketi bostanlar ve etler yumuşayana kadar pişirin. Bu sırada terbiye için gereken malzemeleri bir kasede çırpın. Yemeğin suyundan biraz alıp terbiyenin içine karıştırın. Ilıyan terbiyeyi yemeğin içine ekleyin ve 1 taşım daha kaynattıktan sonra ocaktan alın. Sıcak olarak servis yapabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sevketi-bostan-nasil-temizlenir/