Şeytan Tırnağı Nedir, Neden Çıkar, Nasıl Geçer?

Şeytan tırnağı nedir, parmakların fazladan deri ürettiği durumlarda ortaya çıkan oluşuma şeytan tırnağı denir. Fazladan ortaya çıkan deri, tırnağın bir kenarına tutunarak büyür ve alınıncaya kadar da büyümeye devam eder. Şeytantırnağı büyüdükçe, etrafındaki dokulara da rahatsızlık vererek ağrı ve sızılara yol açabilir.

Şeytan Tırnağı Nedir, Neden Çıkar, Nasıl Geçer?

Şeytan tırnağı tırnak yataklarındaki deformasyonlar sonucu oluşur. Meydana geliş sebebi ise hem tırnaktaki yanlış işlemlere, hem de biraz hava koşullarına bağlanabilir. Soğuk havalarda şeytan tırnağı oluşumuna daha fazla rastlanılır.

Şeytan Tırnağı Neden Çıkar? 

Yanlış uygulamaların ve soğuk hava koşullarının şeytan tırnağı çıkışını tetiklediğini belirtmiştik. Bunlara ilaveten neler söyleyebiliriz bir bakalım.

 • Yanlış manikür ve pedikür uygulamaları da şeytan tırnağına sebep olabiliyor.
 • Tırnak yiyen kişilerde de şeytan tırnağına daha fazla rastlanmaktadır. Tırnak yiyen kişilerin tırnak yatakları hayli zayıf olduğundan, bu durum şeytan tırnağı oluşumunu tetikler.
 • Vitamin eksikliğinin de şeytan tırnağına sebep olduğu söylenebilir. B vitamini ve kalsiyum zengini gıdaların tüketimi, şeytan tırnağını önleyebilir.
 • Eğer gün içinde 2 litreden daha az su tüketiyorsanız şeytan tırnağı oluşumunu önleyebilirsiniz.
 • Şeytan tırnağına çare bulunmazsa tırnakta enfeksiyonlara, tırnak ağrılarına, ağrı, sızı ve morarmalara sebep olabilir.
 • Şeytan Tırnağı Nasıl Geçer?

  Şeytan tırnağı tedavisi nasıl yapılır, kesmek çözüm müdür, enfeksiyon önlemek için neler yapılmalıdır hususları da oldukça önemlidir. Şeytan tırnağı kesilebilir ama enfeksiyon kapmaması için son derece dikkatli olunmalıdır. Her şeyden önce şeytan tırnağı koparılmamalı, steril bir manikür makası yahut tırnak makasıyla dikkatlice kesilmelidir.

  Şeytan Tırnağı Nedir, Neden Çıkar, Nasıl Geçer? 2

  Şeytan tırnağı koparmak hem acı verici bir süreçtir hem de tırnakta şekil bozukluğuna sebep olabilir. Bu sebeple şeytan tırnağı nasıl temizlenir konusuna hassasiyet göstermek ve doğru yöntemlerle temizleme işlemi yapmak gerekir. Şeytan tırnağı temizlenirken ilk dikkat edilmesi gereken husus hijyendir. El ve tırnakların temiz olmasına dikkat edilmelidir. Temizleme işleminden sonra şeytan tırnağı, tırnak makasıyla kökünden kesilmelidir. Kesilen bölgenin mikrop kapmaması için alkol veya kolonya kullanılabilir.

  Bu işlemin ardından da şeytan tırnağının kesildiği bölgeye yara bandı yapıştırılmalıdır. Şeytan tırnağının kesildiği bölgede zonklama tarzında ağrı ve hassasiyet varsa antibiyotik içerikli ve vitaminli kremler ve preparatlar kullanılabilir. Böylelikle acı hissinin de kolayca geçmesi sağlanmış olur.

  Zeytinyağı da şeytan tırnağı tedavisi için oldukça etkili bir çözümdür. Şeytan tırnağı olan bölge 15 dakika boyunca has zeytinyağında bekletildiğinde, derinin yumuşaması ve şeytan tırnağının daha kolay alınması mümkün olacaktır.

  Şeytan Tırnağı Nedir, Neden Çıkar, Nasıl Geçer? 3

  Şeytan tırnağına sebep olan faktörlerden birisi de derinin kurumasıdır. Bu sebeple özellikle parmak uçları sık bir şekilde nemlendirilmelidir. Vazelin bu iş için biçilmiş kaftandır.

  B vitamini, demir, kalsiyum yönünden zengin yiyecekler tüketmek hem tırnakların kurumasını engelleyecek, hem de şeytan tırnağı oluşumunu önleyecektir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/seytan-tirnagi-nedir-neden-cikar-nasil-gecer/