Shaggy Halı Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Temizlenir?

Son yıllarda geleneksel halıların yanında çok farklı özellik ve renkte halıların üretildiğini görmekteyiz. Bunların arasında en çok tercih edilenlerden biri olan shaggy halı temizliğinin zorluğu ile de bilinmektedir. Çünkü bu tür halılar ilk bakıldığında postu andıracak şekilde, uzun tüylerden yapılmıştır. Haliyle temizliği de ev hanımları için zorluk çıkarmaktadır. Yazımızda bu konuda işinize yarayacak bir takım pratik bilgilere yer verdik.

Dekoratif görüntüsü nedeni ile son yıllarda halı seçimlerinin pek çoğu shaggy halılardan yana olmaktadır. Ancak temizliğinin zor bir halı türü olması, özellikle ev hanımlarının shaggy halı alıp almamak konusunda tereddüt yaşamalarına neden olmaktadır. Bilhassa küçük çocuklu evlerde bu halıların kullanılması, akıllara hemen ne derece sağlıklı sorusunu getirmektedir. Çünkü, halı yüzeyinin temizliği kolay olsa da, alt tabakasının pek çok kir ve kırıntı ile dolu olması kaçınılmazdır.

Bu sebeple shaggy halı alacak olanların bu detayları göz önünde bulundurması gerekmektedir. Hijyen açısından kullanışlı olmaması, sağlık açısından da tehlikeli olmasına neden olmaktadır. Biz, Bilgihanem.com okurları için hazırladığımız bu yazıda, shaggy halı ve nasıl temizlendiği hakkında tüm bilgileri paylaştık. Özellikle evdeki malzemeleri kullanarak yapacağınız bu yöntemler oldukça işinize yarayacak.


Düdüklü Tencere Nedir? Nasıl Kullanılır?

Halı tüyleri içinde biriken toz ve kirin zamanla bakteri üretimine neden olması, pek çok hastalığa da davetiye çıkaracaktır. Tüm bunlara rağmen, klasik halı modellerinden farklı ve şık olması, modern ev dekorasyonlarında genellikle shaggy halı tercih edilmesine neden olmaktadır.

Shaggy Halı Nedir?Evlerin şık bir havaya bürünmesinde halıların önemli bir payı vardır. Bu yüzden ev dekorasyonuna gönül veren modacılar da halıların üzerinde ayrıca durmaktadır. Birçok desen ve renkte halı bulmak mümkünken; tüylerinin kalınlık ve uzunluk derecesine göre de halı türleri mevcuttur. Bunlardan biri shaggy halı dediğimiz, oldukça uzun tüylere sahip halı çeşididir. İlk bakışta postu andıran shaggy halılar oldukça şık bir görünüm sergilemektedir.

Ancak şık olmasına karşın temizliği ile kullananların başlarının dertte olmasına neden olan shaggy halılar, 3 ile 6 cm aralığındaki uzunlukta olan halı tüylerinden dokunan halılardır ve ev içindeki kiri içine çok çabuk hapsedebilme özelliğine sahiptir. Bu sebeple shaggy halı temizliğinde bayanlar sıklıkla çırpma yöntemini tercih etmekte ya da profesyonel halı yıkama firmalarından hizmet almayı tercih etmektedirler.

Shaggy Halı Nedir?Kabarık ve uzun tüyler olarak adlandırılmış olan shaggy halı, yumuşak görünümü ile post halıları andıran bir görünüme sahiptir. Büyük ebatlarda da üretilebilen shaggy halılar, farklı ebat ve modellerde dokunarak evlerin farklı bir atmosferde olmalarına katkı sağlamaktadır. Shaggy halıların evlerde kullanılan diğer halılara nazaran daha kalın ve kabarık olması, özellikle kış aylarında yerlerin bu halılarla kaplanmasına neden olmaktadır. Kendi içinde de farklı kalite ve özellikte olan shaggy halılar, kullanılan ipliğin kalitesi ile de çeşitlenen halılardır.

Shaggy Halı Nedir?Tüylerinin uzun olması shaggy halı temizliğinin zor olmasına ve kullanım sırasında büyük titizlik sergilenmesine neden olmaktadır. Bu sebeple shaggy halı temizliğinde en doğru temizlik yöntemlerinin bilinmesi ve uygulanması, gönül rahatlığı ile kullanım keyfi sunacaktır. Shaggy halı temizliğinde en etkili yöntem halının çırpılarak temizlenmesidir.

Sert bir şekilde çırpılan halının tüyleri aralanacağı için, tüy aralarına giren tüm kir ve toz temizlenecektir. Elektrik süpürgesi de büyük ölçüde shaggy halı temizliğinde etkilidir. Her gün süpürülerek temizlenmesine karşın, çekim gücü iyi olmayan ya da tüylerin birbirine yapışmasına neden elektrikli süpürgeler, çırpma fırçalama ile temizliği zorunlu kılmaktadır.

Özellikle büyük ebatlı salon halınız shaggy halı özeliğinde ise, bu temizlik önerilerinin yanı sıra, belirli aralıklarla yıkama firmalarına vererek temizletmek en garantili temizliği sunacaktır. Shaggy halıların boyası diğer halılarla aynı olduğundan, onlarda kullandığınız temizlik ürünlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bazı ev hanımları ebatı küçük olan halıları çamaşır makinesinde yıkayarak temizliyorlar. Bu şekilde çok daha detaylı bir temizlik sağlanacağını düşünüyorlar. Evet çamaşır makinesi halılarınızı son derece temiz bir görünüme ulaştırır ancak; bunun yanında halının tüylerinin yıpranmasına ve ömrünün kısalmasına sebep olur. Bu yüzden halıların çamaşır makinelerinde yıkanmasını asla önermiyoruz.

Shaggy Halı Nedir?Evlerde kimyasal temizleyiciler yerine doğal dezenfektan niteliği taşıyan ürünleri kullanmayı tercih edenler için karbonat oldukça etkili bir üründür. Shaggy halı gibi temizliği zor olan halılarda da en etkili sonucu veren karbonat, halının derinliklerinde olması muhtemel bakteri ve mikropların yok olmasını sağlamaktadır. Karbonatın nasıl kullanıldığına buradan bakabilirsiniz.


Balık Kokusu Nasıl Çıkarılır? (Nasıl Giderilir?)

Shaggy halının kirli olması ihtimali canınızı sıkıyorsa, bir gece önceden halı üzerine eşit bir şekilde serpiştireceğiniz karbonat, tüm bakteri ve mikropların ölmesini sağlayacaktır. Ertesi gün elektrik süpürgesi ile detaylı bir şekilde süpürmek ve nemli bez ile bir kere üzerinden geçmek, shaggy halının hijyenik bir temizliğe ulaşmasını sağlayacaktır.

Shaggy Halı Nedir?

Shaggy Halının Özellikleri Nelerdir?

Shaggy Halı Nasıl Temizlenir?

Doğal Yöntemlerle Shaggy Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Kaynak: https://www.dahabilgi.com/wp-content/uploads/2019/06/shaggy-hali-nedir-22.html