Şiddetli Baş Ağrısı

Şiddetli baş ağrısı, kişiyi hayattan soğutan, yaşam kalitesini bozan, hekime en çok başvurmayı gerektiren rahatsızlıklardan birisi. Asla hafife alınmaması gereken ağrılarsan birisi olan baş ağrısı vücudun bir refleksi olup, mutlaka dikkate alınmalı, üzerinde durulmalı ve tedavi  olunmalıdır.

Baş ağrısının sebepleri araştırılmadan ve nörolojik bir muayene yapılmadan uygulanacak tedaviler daha ciddi sorunlara, sakatlık ve hatta ölümlere bile sebep olabilmektedir

Peki şiddetli baş ağrısı neden olur, altında ne gibi sebepler aramak gerekir bir bakalım.

Kişide eğer bilinen ve belirti veren bir rahatsızlık yoksa, ısrarcı ve şiddetli ağrılara eşlik eden bulantı ve kusmalar ciddiye alınmalı,  dikkatle takip edilmeli ve mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Ciddi baş ağrısına eşlik eden bulantı ve kusmalar beyin tümörlerine işaret edebilir.

Ama beyinde tümör olan her hastada baş ağrısı olacak diye bir kural da yoktur.  Ama beyinde oluşan tümörler kötü huylu olsalar bile vücudun başka bölgelerine sıçramazlar.

Şiddetli Baş Ağrısı Nedenleri

Migren şiddetli baş ağrılarından birisidir. Sebebi kesin olarak kestirilemeyen ama tetikleyen bazı sebeplerin olduğu bilinen ve çoğu kez de genetik sebeplere dayandırılan  migreni; stres, beyin sinirindeki değişikliklerin, kan dolaşımı sorunlarının, serotonin ve diğer ağrı düzenleyen kimyasalların migreni tetiklediği bilinmektedir

Bunların haricinde, çikolata, şarap, peynir gibi besinlerin de migreni tetikleyen unsurlar olduğu bilinmektedir.

Gerilim tipi baş ağrısı da şiddetli baş ağrılarından birisidir. Boyun, omuz, kafa derisi ve çene kaslarının gerilmesi gerilim tipi şiddetli baş ağrısı nedenleri olarak gösterilebilir.

Bunların dışında depresyon, anksiyete, stres, kafada zedelenme gibi problemler de kasların gerilmesine ve dolayısıyla da baş ağrısına sebep olabilmektedir.

Şiddetli Baş Ağrısı Nedenleri

Bilgisayar başında çalışmak gibi başı uzun müddet sabit şekilde tutmak da baş ağrısına yol açar.

Bunların dışında efor sarf etme, uyurken kötü pozisyon alma, uykusuzluk, diş gıcırdatma, sinüzit, halsizlik, göz yorgunluğu yahut öğün atlama da baş ağrılarına sebebiyet verir

Bazı gıdaların da baş ağrısı yaptığı bilinmektedir. Eski peynirler, çikolata, şarap gibi fermente içecekler bunlar arasında sayılabilir.

Kahve tiryakiliği olan birisinin kahve yoksunluğu yaşaması da baş ağrısı sebepleri arasında gösterilebilir.

En şiddetli baş ağrılarından birisi de küme tipi baş ağrısıdır. Aniden gelir ve kişiyi deyim yerindeyse çıldırtabilir. Küme tipi şiddetli baş ağrısının kesin sebepleri bilinmiyor olsa da, hekimler bunu serotonin yahut histamin salgısının aniden salgılanmasıyla ilişkilendirir. Parlak ışıklar, sıcaklık, yüksek irtifa, fiziksel yorgunluklar da küme baş ağrılarını tetikler.

Bunların dışında boyun ve baş yaralanmaları, beyin damar hastalıkları, beyin tümörleri, beyin basıncının yükselmesi, beyin enfeksiyonları  ve sinüzit gibi sebepler de şiddetli baş ağrısına sebebiyet verirler.

Şiddetli Baş Ağrısı Nedenleri 1

Şiddetli ve ısrarcı baş ağrılarının en ciddi sebebi olarak beyin tümörleri gösterilebilir. Bu sebeple şiddetli baş ağrıları ısrarcı hale gelmişse mutlaka hekime görünmek ve şikayeti dile getirmek gerekir.

Bir de enseden gelen baş ağrısı şikayeti vardır ki en tehlikeli ve üzerinde önemle durulması gereken ağrılardan bir tanesidir.

Enseden  gelen baş ağrısı; yüksek tansiyon, boyun kaslarının hasar görmesi, migren, boyunda disk kayması, boyun kireçlenmesi, menenjit, sinüzit, stres, duruş bozuklukları, boyun ve kafa bölgesinde yaralanmalar, beyin kanaması gibi sebeplerden kaynaklanabilmektedir.

Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kişiye hayatı zehir eden, günlük yaşamı alt üst eden, iş gücünü ve verimi engelleyen şiddetli baş ağrısı için ne yapılabilir, şiddetli baş ağrısı nasıl geçer bir bakalım.

Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

 • Baş ağrısı yaşamamak adına yaşam biçiminizi düzenleyin
 • Uykunuzu düzenli almaya özen gösterin
 • Öğün atlamadan düzenli beslenin
 • Baş ağrısını tetiklediği bilinen gıdaların tüketiminden kaçının
 • Düzenli egzersiz yapın
 • İstirahat etmek, soğuk kompres yahut sıcak banyo yapmak gibi çözümleri yerine göre uygulayın
 • Strese sebep olduğunu bildiğiniz faktörlerden uzaklaşın
 • Gevşeme yöntemlerini öğrenin
 • Kas gevşetme yöntemlerini öğrenin
 • Aydınlık, parlak, göz alıcı gün ışığında mutlaka güneş gözlüğü takın
 • Keskin ve güçlü kokular, gürültülü ortamlar ve sigara dumanı gibi faktörlerden uzak durun
 • Aşırı kafein tüketiminden uzak durun
 • Doğru postür edinin ve bunu korumaya özen gösterin
 • Aşırı ilaç kullanımından uzak durun
 • Fizik tedaviden faydalanın
 • Germe ve gevşeme egzersizlerini bilin ve uygulayın
 • Gerekirse akupunktur tedavisinden faydalanın
 • Şiddetli baş ağrısı nasıl geçer sorusunun yanıtı olarak şunları da söyleyebiliriz:

  Kahve içebilirsiniz. Evet kafein baş ağrısını azaltır. Ağrı yeni başlarken, yani henüz şiddetlenmemişken 1 fincan kahve içmek ağrının şiddetlenmesini engelleyecektir.

  Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? 1

  Lavanta kokusunun da rahatlatıcı etkisi vardır. Bir iki damla lavanta yağı ile şakaklara ve boyun bölgesine masaj yapmak ağrıyı biraz dindirebilir. Sıcak suya birkaç damla lavanta damlatıp teneffüs etmek de sağaltıcı etki yapar.

  Kulakları baş parmak ve işaret parmakların arasına alarak ikiye katlamak ve 1 dakika kadar o şekilde tutup bırakmak da işe yarar yöntemlerden bir tanesidir.

  Kulak memelerine 1 dakika süreyle mandal takmak da işe yarayan yöntemlerdendir

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/siddetli-bas-agrisi/