Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısı, ortaya çıkış nedeni ve tetikleyicilerin etkisine göre şiddetlenen bir ağrıdır. Kimi hastada sadece saatler süren bu ağrı, kimi hastada haftalarca hatta aylarca sürebilir. Hafif şekilde, yemeklerden sonra ortaya çıkan mide ağrıları, genelde beslenme ile ilgili çok fazla zararlı olmayan ağrılardır.

Bu ağrıların önlenmesi için beslenme düzenine ve yenilen besinlere dikkat etmek gerekir. Her hangi bir zamanda ortaya çıkan ve çok şiddetli olan mide ağrıları içinse, nedene bağlı olarak tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Aniden ortaya çıkan, hastanın günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen şiddetli mide ağrısı normal mide ağrısına göre daha tehlikelidir. Çok daha önemli sağlık sorunları nedeni ile meydana gelen şiddetli mide ağrıları, uzun süre devam ettiğinde hastanın mutlaka uzman bir doktora görünmesi gerekir. Doktorda yapılan muayene ve testlerin ardından mide ağrısının tam nedeninin belirlenmesi ile tedaviye başlanabilir.

Ani ve şiddetli mide ağrısı, önemli hastalıkların belirtileri arasında yer alabilir. Bu hastalıkların arasında en önemlisi, kalp krizidir. Aniden ve şiddetli bir şekilde başlayan mide ağrısı, göğüs bölgesinde yanma ve sol kold uyuşma şeklinde genel belirtileri olan kalp krizi, her yaştan insanda ve her zaman görülebilir.

Kalp krizinin yanında sürekli stresli ortamlarda bulunmak, kişinin kendisini sürekli baskı altında hissetmesi de şiddetli mide ağrısına neden olan faktörler arasında yer alıyor. Stres ve üzüntü nedeni ile kişide meydana gelen mide ağrıları, yanlış beslenme, aşırı yağlı ve acılı beslenme ile tetiklenerek kişinin daha fazla etkilenmesine neden oluyor.

Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli mide ağrısı, bazı aşırı alkol alma durumlarında da ortaya çıkabilir. Bu durumda kişinin alkolden uzak durması, başka kötü alışkanlığı varsa onu da en kısa sürede bırakması gerekir. Bazı kişilerin bünyeleri besin yönünden de alerjik olabilir. Bu kişiler, alerji yapan besinleri tükettiklerinde ani mide ağrısı meydana gelebilir.

Alerjik reaksiyon olarak ortaya çıkan şiddetli mide ağrısı, dikkate alınmadığında daha büyük sorunlara neden olabilir.

Şiddetli mide ağrısının tedavisinde ilk olarak yukarıdaki nedenlerden hangilerinin sebep olduğunun belirlenmesi gerekir. Nedenlerin belirlenmesinin ardından sebep faktörlerini ortadan kaldırarak tedavinin ilk adımını gerçekleştirebilirsiniz. Ardından ilaç tedavisi ya da doğal karışımlar ile mide ağrısını önleyebilirsiniz.

Şiddetli ve aniden başlayan mide ağrısı için mideyi rahatlatan bitki çayları tüketilebilir. Papatya, zencefil ya da nane çayı midenin hazımsızlığının önüne geçip rahatlamasını sağlayacaktır. Mide gazının alınmasında da etkili olan bu doğal bitki çaylarını tatlandırmak için şeker ya da tatlandırıcı kullanılmaması gerekir. Bunun yerine doğal bal ya da limon suyu kullanabilirsiniz. Midenin rahatlamasında etkili olan doğal bitki çaylarını günde 2-3 bardak olarak tüketebilirsiniz.

Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? 2

Mide ağrılarının önüne geçmek için düzenli ve sağlıklı beslenmek önemlidir. Gün içinde bol su tüketimi, lifli gıdalar ile beslenmek, hazır besinleri mümkün olduğunca az tüketmek, yağlı ve acılı besinlerden mümkün olduğunca uzak durmak, çok fazla hamur işi tüketmemek, sigara-alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak mide ağrılarının önlenmesinde etkili olacaktır.

Mide ağrılarının önüne geçmek için yemeklerden hemen sonra meyve ya da tatlı tüketmemek gerekir. Bu gıdaları almak için en az 2-3 saat geçmesini bekleyin. Yemeklerden hemen sonra uzanma alışkanlığınız varsa bu alışkanlığınızdan vazgeçin. Yemeklerden en az 45 dakika sonra uzanın ya da uyuyun. Bunun dışında yemekte alınan besinlerin biraz eritilmesi için tempolu yarım saat yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/siddetli-mide-agrisina-ne-iyi-gelir/