Sigara Bırakma Merkezi

Sigara bırakma merkezi, sigara, içinde barındırdığı sayısız zehir, toksin ve yabancı madde sebebiyle sağlığa son derece zararlı ve hatta ciddi hastalıklara yol açabilecek kadar tehlikeli bir maddedir ve ne yazık ki düzenli kullanımla zaman içinde alışkanlığa dönüşebilmektedir.

Sigara Bırakma Merkezi 1

Sigaranın zararlı etkilerine maruz kalmamak adına, ya bu zararları henüz başlamadan engelleyebilmek ya da sigaraya bağlı rahatsızlıklar baş gösterdiğinde “neresinden dönülse kardır” düşüncesiyle hareket edebilmek için sigarayı bırakmaya teşebbüs edilebilir. Sigarayı bırakmak isteyen bir kişi, aslında ilk ve en önemli adımı atmış sayılır. Sigarayı bırakmak istemesine rağmen başarılı olamayan kişiler için destekleyici çözümler yok değildir.

Bunlardan birisi de sigara bıraktırma hattı ve sigara bıraktırma merkezleridir. Bu merkezler sayesinde yıllar yılı sigara içen kişiler ve tiryakiler tek seansta sigarayı bırakarak adeta hayata yeniden başlıyor ve sigarasız bir hayata adım atarak sağlıklarını geri kazanıyorlar.

20-25 yıldır günde 3 paket sigara içen kişiler dahi 1 saatlik bir seans sonunda sigarayı bırakarak mutlu başlangıca adım atıyorlar. Özel bir cihaz sayesinde sigarayı bırakan kişiler, etraflarında sigarayı bırakmak isteyen diğer kişilere de bu teknolojiyi önererek onların da bu çözümle tanışmasını sağlayabiliyor.

Sigara bıraktırma merkezlerinde uygulanacak tedavi yöntemleri kişiye özeldir. Her hastanın yeme alışkanlıkları, sosyal yaşantısı, içinde bulundukları stres faktörleri, varsa hastalıkları, varsa kullandığı ilaçlar ve bunun gibi değişkenler de göz önünde bulundurularak bir tedavi yöntemi geliştirilir.

Bu yöntemler tamamen kişiye özel olarak geliştirilir. Bu kişiselleştirilmiş tedaviler, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Kanser Enstitüsü tarafından önerilen tedavi planları içinde yer alır.

Sigara Bırakma Merkezi 2

Sigara bıraktırma merkezlerinde psikoterapi, farmakoterapi yani ilaç tedavisi ve Transkraniyal manyetik uyarım denilen bir başka teknikle sigara bıraktırma işlemi yapılmaktadır.

Sigara bıraktırma merkezlerinde hem kişiye sigara bıraktırma hem de sigarayı bıraktıktan sonra yeniden başlamama gibi yöntemler verilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sigara-birakma-merkezi/