Sigara Zayıflatır mı?

Sigara zayıflatır mı sorusu öyle sık sorulur ki hani neredeyse sırf kilo almamak için sigara içmeye devam edenler bile vardır. Keyif verdiği düşünülen, sakinleştirdiğine inanılan, bazı kişilerce statü olarak görülen sigara gerçekten de söylendiği gibi zayıflatır mı?

Sigara içmek kilo verdirir mi sorusunun yanıtı bünyeye göre farklılık gösterir. Sigara dumanının, dilin üzerindeki tat alıcı sinir uçlarını uyuşturduğu ve yiyeceklerin tatları ve kokularının alınmasını bir miktar önlediği gerçektir.

Sigara Zayıflatır mı? 3

 

Dolayısıyla çok sigara içen bir kişinin dil üzerindeki tat alıcı bölgeleri ve burundaki koku alma fonksiyonları zayıflar, yediklerinden tat alamaz olur ve dolaylı da olsa kilo kaybı yaşanır. Ama bu durum herkeste geçerli değildir. Sigaranın dilini ve damak zevkini hissizleştirmediği kişiler de vardır. Sigara ile zayıflayanlar aslında normalde de iştahı çok fazla olmayan kişilerdir.

Sigara içmek kilo verdirir mi sorusu için bazı durumlarda ve dolalı yoldan evet olarak yanıtlanabilir. Şöyle ki; canı abur cubur atıştırmak isteyen bir kişi, bunu yapmak yerine genellikle bir adet sigara yakar ve abur cuburdan alacağı kaloriyi almamış olur.

Sigaranın bir etkisi de metabolizmada meydana getirdiği hızlanmadır. Ama bu olumlu ve sağlıklı etkenlere dayalı bir hızlanma değildir ne yazık ki. Sigara içen kişinin metabolizması bir miktar hızlanır; çünkü vücut, sigara dumanı ile aldığı zehiri dışarı atmak ve sigara dumanı ile bozulan kan basıncı ve vücut düzenini eski haline getirebilmek için biraz daha fazla kalori harcar.

Sigara Zayıflatır mı?

Bu da metabolizmada hareketlenme meydana getirir. Ama az evvel de söylediğimiz gibi, spor yaparkenki hızlanma gibi doğal ve vücuda fayda sağlayan bir hızlanma değil, vücudun kendini korumaya alması ve eski nizamına dönmek için ihtiyaç duyduğu hızlanmadır.

Sigara ne kadar sürede zayıflatır  sorusu da sık sorulur. Sigaranın verdiği kilo kaybı dolaylı ve hiç de sağlıklı olmayan bir zayıflama olduğundan ne kadar sürede zayıflattığı da önem arz etmez aslında. Ama uzun yıllardır ve günde 1 paketi geçkin miktarda sigara içen kişilerin çoğunun zayıf olduğu gözlenebilir. Böyle bir kilo kaybı hiç de sağlıklı ve tercih edilen bir kilo kaybı değildir ve olmamalıdır.

Sigara Zayıflatır mı? 2

 

Sigaranın organlar ve dokular üzerinde meydana getirdiği tahribatın yanında, bir de iştah kesikliği ve yetersiz gıda alımına bağlı olarak oluşan aksaklıklar düşünüldüğünde sigaranın vereceği zayıflığın, parlamayan, ışıldamayan, hastalıklı ve sönük bir zayıflık olduğunu söylemeye lüzum yok sanırız.

Tam tersi bir inanış da şudur; sigarayı bırakmak kilo aldırır! Sigarayı bıraktıktan sonra, sigara içme isteği geldiğinde onu yerini doldurması için yenilen kuruyemişler, tatlılar ve  atıştırmalıklar bir miktar kilo artışı yapabilmektedir evet ama kişi eğer isterse bunu engelleyebilir. Vücut sigarasızlığa alıştıktan sonra yapılacak hafif bir diyetle de yine normal kiloya dönüş kolaydır, ama sigara içerek zayıf kalmayı istemek son derece riski ve sağlıksız bir durumdur.

Netice olarak sigara içmek kilo verdirir mi sorusunun cevabı temelde ve uzun vadede bakıldığında kesin olarak “Hayır”dır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sigara-zayiflatir-mi/