Sigarayı Bırakanlar

Çağın en kötü alışkanlık hatta bağımlılıklarından olan sigara, özellikle de kullanım yaşı düştükçe, insan sağlığını daha da fazla etkiler hale geliyor. Dünyada sigaraya bağlı ölümler hiç de yabana atılacak sayıda değil. Özenti ile başlayan sigara alışkanlığı, zaman içinde vazgeçilmez olduğu zannedilen bağımlılıklara dönüşüyor.

Sigarayı Bırakanlar

Yaşanılan ömrün kalitesini ciddi anlamda düşüren sigara, aslında gerçekten karar verildiğinde hiç de vazgeçilemeyen bir alışkanlık değil. Kendi iradesi ve kararıyla sigarayı bırakan kişi sayısı hiç de az değil.

Sigarayı bırakınca vücut fonksiyonları eski normal ve sıhhatli düzenine dönüyor, alına gıdaların vücutta emilme kapasitesi yükseliyor, cilt canlanıp renkleniyor, kişi daha enerjik ve zinde hale geliyor.

Uzmanlar, sigarayı bırakınca kişilerde yoksunluk belirtilerinin ilk 2-3 hafta çok şiddetli ve rahatsızlık verici olabileceğini ama buna sabırla dayanılması gerektiğini belirtiyor.

Sigarayı bırakınca etrafta sigarayı anımsatan ve sigara içme arzusu oluşturan madde, nesne ve yiyecek içeceklerin bulundurulmaması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Sigarayı bırakınca hissedilen, vücutta azalan nikotin miktarı ve bunun yoksunluğu sebebiyle; asabiyet, huzursuzluk, gerginlik, uykusuzluk, aşırı abartılı tepkiler, kabızlık, konsantrasyon güçlüğü ve bazı kişilerde kilo artışı gibi şikayetler, sabırlı ve kararlı olunduğunda azalarak zaman içinde kayboluyor.

Sigarayı bırakınca ortaya çıkan zorlanma hissi, büyük ölçüde nikotin bağımlılığından gelmektedir.

Sigarayı bırakınca aniden bastıran şiddetli sigara içme isteği ortalama  5 dakika içinde kaybolup gider. Bu sebeple sigarayı bırakan kişilerin ilk başlarda bu hususta sabırlı ve kararlı bir tutum sergilemeleri, sigara içme isteği geldiğinde salatalık, havuç, marul gibi sebzelerden atıştırmaları, su içmeleri, bir avuç beyaz leblebi yemeleri faydalı olacaktır.

Sigarayı Bırakanlar 1

Özellikle yemek sonrası çay ya da kahve eşliğinde sigara içme isteği geldiğinde, masadan kalkmak, dişleri fırçalamak ve başka meşgaleler bulmak iyi gelecektir. Bu şekilde oyalanmalarla, bir müddet sonra vücut artık sigara için istek duymayacaktır.

Sigarayı bırakınca çok hissedilen “Bir adet içsem bir şey olmaz” fikri tehlikelidir. Zira o 1 adet sigaranın devamı zaman içinde yavaş yavaş gelir ve sigaraya yeniden başlanmış olunur. Bu sebeple sigarayı kesin olarak bırakmak ve en çalkantılı duyguların yaşandığı zamanlarda bile sigaraya el sürmemek gerekir.

Sigarayı bırakınca nefes normale dönüyor, kan basıncı en sağlıklı ve ideal seviyeye çekiliyor, tırnak ve dişlerdeki sararma ve lekelenmeler gideriliyor ve bir daha da geri dönmüyor, cilt berrak ve ışıldayan bir hale geliyor, nefes kokusu geçiyor, iştah ve yiyeceklerden alınan haz artıyor, cinsel yaşam düzene giriyor, vücut zinde ve çevik bir hale geliyor, fiziksel gerginlik ortadan kalkıyor, kan damarları yumuşayıp genişliyor, kan akışı hızlanıyor, hücrelere taşına oksijen kapasitesi artıyor, uykusuzluk problemi ortadan kalkıyor, kalp krizi geçirme, kansere yakalanma, damar tıkanıklığı gibi sağlık riskleri azalıyor ve hatta zaman içinde yok oluyor.

Sigarayı Bırakanlar 3

Sigarayı bıraktıktan sonra ciddi miktarda bir para cepte kalıyor. Bu kadar kuvvetli ve tehlikeli bir zehirin, sigara paketleri şeklinde hiç de azımsanmayacak  rakamlarda satışa sunulması sigara içenleri maddesel anlamda da sıkıntıya sokuyor.

Sigarayı bırakınca kişi adeta yeniden doğuyor. Sadece fiziksel anlamda değil, ruhsal olarak da çok konforlu değişimler sağlayan sigarayı terk durumu kişilerde bir başarı ve buna bağlı ruhsal doyum da sağlıyor. Sigarayı bırakabilmiş olmanın verdiği kıvanç hissi hiç de azımsanacak bir his değil. Kişinin kendisiyle gurur duymasını sağlıyor. Üstelik sigarayı bırakanlardaki sigaraya karşı beslenen tepki hissi, hiç sigara içmeyenlere göre daha fazla oluyor. Çünkü sigaranın vücutta meydana getirdiği rahatsızlık ve huzursuzluk duygusunu en iyi onlar biliyor.

Özetle sigarayı bırakınca kişi yeniden doğmuş kadar hafifliyor.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sigarayi-birakanlar/