Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Sigarayı bırakma yöntemleri, sigaradan kesin ve geri dönüşsüz olarak kurtulmak isteyenler için son derece faydalı olabilen yöntemlerdir. Bağımlılık yapan ve içerdiği binlerce zehir ve toksin ile vücuttaki doku ve organlarda tahribat oluşturan sigara aslında kesin bir niyetle sigarayı bırakmak istiyorum diyen herkesin bırakabileceği bir madde.

Sigarayı Bırakma Yöntemleri

Cinsel işlev bozukluklarından, üreme bozukluklarına; cilt hasarlarında beyin kimyasının bozulmasına kadar pek çok ciddi rahatsızlık ve deformasyona yol açan sigaranın en büyük zararlarından birisi de kanser hastalığını tetiklemesi. Özellikle akciğer ve gırtlak olmak üzere pek çok kanser türüne zemin hazırlayan sigara, dumanının verdiği koku ve sarartma özelliği ile de yaşamsal kaliteyi düşürüyor.

Avrupa ve pek çok gelişmiş ülkede sigara içenlerin ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüğü günümüzde, sigaranın zararlarına karşı daha da belirgin hale gelen bilinçlenme sayesinde, sigara müptelası olan kişiler bile kendi istekleri ile sigarayı bırakma yolunda savaş veriyor.

Özellikle uzun yıllar sigara içmiş ve sigara ile aralarında kuvvetli bir bağ oluşmuş kişiler, içtikleri sigaradan vazgeçebilmek için çeşitli yöntemler araştırıyor. Sigarayı bırakmak için en güçlü ve temel yöntem, aslında kişinin kendi kararlılığı ve azmidir. Sigarayı bırakmak için beyni programlamak yeterlidir. Beyin bundan sonrası için kumandayı  ele alacak ve kişiyi sigarayı bırakma yolunda hedefe götürecektir.

Belli bir süre sonra vücuttan sigaranın bıraktığı toksinler atıldıkça ve akciğerler kendi kendini temizlemeye devam ettikçe sigaraya karşı güçlü bir tiksinti hissi oluşacaktır. Ama çoğu insan sigarayı kendi iradesiyle bırakmakta zorlanır ve destekleyici yöntemler arar.

Sigarayı bıraktım diyebilmek için hangi merhaleler atlatılıyor, çok zorlu süreçlerden geçiliyor mu soruları sigarayı bırakmak isteyenlerin en çok sorduğu sorular oluyor. Sigarayı kesin olarak bırakmayı istemek yolun yarısını aşmış olmak demek. Ama çok çabalamanıza rağmen sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız destek çözümlerden istifade edebilirsiniz.

Sigarayı Bırakma Yöntemleri 1

Günümüzde daha da bilinçlenen toplumlarda, sigara kullananlar kadar sigarayı bırakmak isteyen kişilerin sayısı da oldukça fazla. Nikotin bantları, sigaradan tiksindiren haplar, elektronik sigaralar, hipnoz seansları ve daha pek çok yöntemle sigara ile vedalaşmak mümkün olabiliyor. Sigarayı bırakan her birey sağlığına yeniden kavuşuyor ve yaşam kalitesi daha da yükseliyor.

Uzun yaşamanın garantisi yok ama yaşanılan süre boyunca kaliteli ve sıhhatli bir yaşam sürmek, çökmeden, yıpranmadan, hastalıklarla boğuşmadan yaşlanmak için sigarasız bir yaşam en önemli kriterler arasında yer alıyor.

Sigarayı bırakmak için hangi yöntemler kullanılabilir, size hangisi daha uygun, o zehirli dumanla yollarınızı ayırmanızı sağlayacak yöntemler neler bir göz atmaya ne dersiniz?

Sigarayı Bırakma Yöntemleri 4

Hipnoz yöntemi: Sigaranın bir bağımlılık olduğu ve sigarayı elde tutmanın bile otomatik bir davranış haline geldiği ispatlanmış bir bilgi. Hipnoz yöntemiyle bilinçaltına inilerek, kişinin bu bağımlılığından uzaklaşabilmesi sağlanıyor. Sigaradan kendi iradesiyle kurtulamayan kişiler için hipnoz yöntemi başarılı bir yöntem olabiliyor. Ortalama 5 seans sonunda en koyu müptelalar bile sigaradan kurtulabiliyor.

Sigara bıraktıran ilaçlar: Bu tür ilaçlar sigaradan tiksinmeyi sağlıyor, sigara içme isteğini azaltıyor, sigara ve tütün mamullerinin verdiği keyfi azaltıyor.

Nikotin sakızları, nikotin yamaları da aynı işlevi görüyor ve nikotine olan isteği körelterek sigarayı bırakma yolunda etkin bşr destek sağlıyor.

Allan Carr yöntemi: Allan Carr isimli bir sigara bağımlısı tarafından geliştirilmiş bir yöntem ve bu yöntemle 1 günde 6 saatlik seans uygulaması ile sigara bıraktırılıyor. 3 ay içinde sigarayı bırakamayanlara ücretleri geri ödeniyor.

Sigarayı Bırakma Yöntemleri 3

Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattı: Devletin desteklediği bu hat, kişiyi bulunduğu lokasyondaki bir polikliniğe yönlendiriyor ve gerekli tetkikler yapıldıktan sonra reçete edilen ilaç eczanelerden ücretsiz olarak alınıyor. Bu uygulamada kişi herhangi bir ücret ödemiyor.

Biorezonans seansı: Bu yöntemde 45 dakikalık seans yapılıyor. Kişinin her zaman içtiği sigarayı merkezde içmesi isteniyor ve sigaralardaki frekans izleri saptanarak vücuttan temizleniyor. Seans bitiminde kişinin sigara içme isteğinin köreldiği tespit ediliyor.

Sigarayı bırakmak istiyorum diyen bir kişinin bu konuda gerçekten kararlı olması ve kendi beynini programlayarak sigarayı bırakma konusunda kesin kararlı ve istekli olması ve  sigarayı bıraktım diyebilmesi için kişisel çaba göstermesi şarttır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sigarayi-birakma-yontemleri/