Sık İdrara Çıkma Neden Olur, Nasıl Geçer? Hangi Doktora Gidilmeli?

Sık idrara çıkma, düşünülenden çok daha büyük bir öneme sahip olmaktadır. Genellikle kişilerin günlük hayatlarını baltaladığı düşünülse de, bu durumun altında çok daha ciddi problemler yatabilmektedir. Bu sebeple de kişilerin gün içerisinde normalden fazla sayıda idrara çıkması durumunda muhakkak bir uzmana danışması gerekmektedir. Bir tek her iyi huylu prostat büyümesi idrar ile ilgili yakınmalara niçin olmaz.

Sık İdrara Çıkma Neden Olur, Nasıl Geçer? Hangi Doktora Gidilmeli?

Özellikle sigara içen erkeklerde sık rastlanılan mesane kanseri ise çoğunlukla ağrısız kanama ile ortaya çıksa da idrarda yanma, idrara çıkarken zorlanma, sık idrara gitme, idrardan daha sonrasında rahatlayamama şeklinde emareler de verebilmektedir. Sık idrara çıkma nedenleri, kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebeple de kişilerin kendi vücutlarını çok iyi şekilde tanımaları ve muhakkak kontrol etmeleri de gerekmektedir.

Hastalığın tedavisi edilmesiyle idrar şikâyeti derhal düzelir. Gece idrara sık gitmek, sıkışma hissi ve idrar kaçırmadan ondan hemen sonra yaşam standardını maksimum azaltan şikâyetlerden biridir. Bu hastalığın teşhisi bayağı bir idrara çıkma günlüğü tutularak konulabilir. Teşhis sonrası akşam sıvı kısıtlaması ve bayağı bir ilaç tedavisiyle hastalık ortadan kaldırılabilir.

Erkeklerde ve Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Nedenleri

Hanımlarda çok sık idrara çıkma çok sayıda ferdin başına gelen ve özellikle rahatsız edene kadar geçindiren bir sorundur. 20-40 yaş arası hanımefendilerin %30’luk kısmında gözlenmektedir. Devamlı idrar yapma isteği, tutamayacağını sanma, idrarın devamlı sıkıştırması en hastalık veren problemler içinde baş göstermektedir. İstemeden idrar kaçırma, idrar tutamama, idrar denetiminin kaybı toplumumuz da çok sık rastlanan bir problem bulunmuş olduğunu söylemiştik.

Sık İdrara Çıkma Neden Olur, Nasıl Geçer? Hangi Doktora Gidilmeli? 1

Özellikle bayanlarda daha çok karşılaşılır. Öksürürken, gülerken, ya da eğilirken mesane sıkıştığında birkaç damla şeklinde kaçırma gözlenebilir. Birden gelen ani sıkışma, tuvalete yetişememe korkusu birkaç damlada olsa sıkıştırması ya da gidip de yapamama şeklinde durumlarda gözlenebilir. Geceleri gelen Wc isteği uykunuzu böler. Kimi zaman 7-8 defa wcye çıkabilir. Emareleri olarak ise; sık idrara çıkma, ağızda kuruluk, karışık görme, deride kaşıntı ve ciltte bazı enfeksiyonlar görülebilir.

40 yaşını geçmiş erkeklerde sık idrara çıkma, prostat büyümesi ve prostat kanseri korkusu sebebiyle çoğu süre idrarla ilgili tüm şikâyetler prostatla ilişkilendirilmektedir.  “Aşırı etken mesane” olarak malum ve çoğu süre yaşlılarda görülen rahatsızlıkta da sık sık idrar yapma ve idrara sıkışma hissi ve süre süre idrar kaçırma şeklinde emareler gözlemlenmektedir.

Bu hastalıklar haricinde; idrar torbasında ya da bu bölgeye yakın idrar yollarında bulunan taşlar da idrarda rahatsızlık hissi, sık idrar yapma isteği ve idrarda kanama şeklinde şikâyetlere niçin olabilmektedir. Taşların varlığı bayağı bir ultrasonografi ya da röntgen filmi tespit edilebilmektedir. Teşhis arkasından endoskopik yöntemlerle tedavi edilerek ciddi sağlık problemlerin yol açmaları önlenebilmektedir.

Sık İdrara Çıkma Neden Olur, Nasıl Geçer? Hangi Doktora Gidilmeli? 2

Eğer sık sık idrar çıkma ile ilgili problemler giderilmeyip, müdahale edilmez ise mesane kanseri şeklinde çok ciddi esenlik problemlerine yol açabilmektedir. 40 yaş ve üstünde idrar yolu ile problemler hafife alınmaması gerekmektedir. Sık idrara çıkma sebepleri, idrar yolu hastalıkları benzer emareleri vermektedir. Bir tek her iyi huylu prostatın büyümesi emaresi sık sık idrara çıkma değildir. Bu şekilde durumlarda hiç süre kaybetmeden derhal doktora başvurmak gerekir.

Sık idrara çıkma tedavisinde, genel olarak orta yaş ve üzeri erkekler çok rahatsız eden, çoğu sorunlara neden olan bu rahatsızlıktan utanmalarından dolayı bayağı rahat dile getirmezler. Bu camianın birçok yanlış inanışlarından birisidir.

Bundan dolayı çok mecburi kalmadıkları sürece bu nedenden dolayı doktora başvurmazlar. İdrar ile ilgili yakınmalar başladığında doktorlara başvurulur. Eğer şikâyetlerde idrarda kan görülüyor ise prostat büyümesi olabileceği gibi başka hastalığın nedeni de olabilir.

Sık İdrara Çıkma Nasıl Geçer?

Sık idrara çıkma, hem erkek hem de kadınlarda sıklıkla görülebilen bir durum olmaktadır. Alkol, fazla su tüketimi ve bu gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabildiği gibi aynı zamanda birçok hastalığın habercisi olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Sık İdrara Çıkma Neden Olur, Nasıl Geçer? Hangi Doktora Gidilmeli? 3

Bundan dolayı kesinlikle hekim muayenesi önerilmektedir. Şeker hastalığında odaklanılması ihtiyaç duyulan kan şekerini denetim altında tutmaktır. İdrar yolu iltihapları söz mevzusu ise antibiyotikler ve bazı ağrı kesiciler önerilebilir. Böbrek taşı, prostat büyümesi, idrar yolu tümörleri şeklinde problemler söz mevzusu ise cerrahi müdahale lüzumlu olabilir.

Aşırı etkili mesane sendromunda bazı antikolinerjik ilaçlar önerilebilir. Tertipli olarak meydana getirilen Kegel egzersizleri leğen kemiği yörendeki pelvik taban kaslarını ve idrar kanallarındaki kasları kuvvetlendirir. Bu sayede mesane baskısına karşı geçirmek kolaylaşır, sık idrar ihtiyacı hissedilmez. İdrarınızı tutmak için kullandığınız kasları günde 30-80 kere minimum 8 hafta süresince kasıp gevşetin. Biyofeedback denetim şekilleri ile beraber uygulanmış olduğunda daha etkili sonuç verecektir.

Alıştırma yöntemi ile mesane kapasitesi artırılabilir. İdrara çıkma aralıklarını uzatmak, gelişim elde edecektir. Susuz kalmamaya dikkat ederek, sıvı alımınızı azaltabilirsiniz. Sadece günde 10 litreye kadar su tüketmenin herhangi bir sakıncası da yoktur. (Yeterince tuz-sodyum tüketiyorsanız) Kafein, alkol, çikolata, baharat, yapay tatlandırıcı şeklinde tahrişi ve idrar ihtiyacını artırabilecek ürünleri sınırlandırabilirsiniz. Böylelikle gün içerisinde sıklıkla yaşanan idrarın gelmesi problemi, gözle görülür bir şekilde azalabilmektedir.

Bütün bu önlemlere karşın halen azalmayan bir şekilde idrara çıkma problemi yaşanıyorsa, hiçbir zaman kaybı yaşanmadan üroloji uzmanına gidilmesi gerekmektedir. Uzman doktorlar tarafından gerekli testler ve kontroller yapılarak en etkili tedavi yöntemi belirlenerek uygulanabilmektedir. Böylelikle kişiler bu problemden kurtulabilme imkânına sahip olabilir.

Sık İdrara Çıkma Neden Olur, Nasıl Geçer? Hangi Doktora Gidilmeli? 4

Sık İdrara Çıkma Var İse Hangi Doktora Gidilmeli?

Sık idrara çıkma tedavisi, yine kişiden kişiye büyük bir değişkenlik gösterebilmektedir. Kişilerde bazen yanlış beslenme ile ortaya çıkabilen bu durum, bazen de birçok hastalık sebebi ile ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple de kişilerin öncelikle bir uzmana danışması gerekmektedir. Sık idrara çıkma durumunun çok sayıda sebebi olabilir. Bunlar içinde idrar yolunda meydana gelen herhangi bir sağlık problemi da niçin olabilir.

Mesanede enfeksiyon, yaralanma veya hastalık problemlerinin olması,  idrar üretimi artıran içeceklerin alınması da idrara niçin olmaktadır. Böbrek fonksiyonların değişmesi, aşırı oranda vücuda alınan sıvı tüketimi, idrar kanallarında meydana gelmiş herhangi bir problem, gebelik, prostat problemi, alkol veya kafein içerikli içecekler sık idrara çıkma sebepleri içinde yer alır. Daha hemen sonrasında hazırlana bu karışımdaki suyu içiniz.

Sık idrara çıkma bitkisel çözüm ile de ortadan kaldırılabilmektedir. Bu konuda ise en etkili bitki, andız köküdür. Ek olarak andız kökünü toz haline getirip bal ile karıştırınız. Elde edilmiş bu karışımı daha sonra her gün bir kaşık alıp yiyiniz. Sık idrara çıkmamak için ise alkol, sigara, kafein içerikli şeylerden uzak durunuz. Soğuk hava şartlarında iyi giyinmelisiniz.

Sık İdrara Çıkma Neden Olur, Nasıl Geçer? Hangi Doktora Gidilmeli? 5

Evde yapacağınız tedavi şekillerinin haricinde İlk olarak ne olursa olsun doktorunuza başvurmalısınız ve tedavi sürecini başlatmalısınız. Bu konuda merak edilen husus ise, sık idrara çıkma probleminde hangi doktora gidileceğidir. Birçok kişi dâhiliye uzmanı olarak bilse de, bu gibi problemlerin yaşanması halinde kişilerin üroloji uzmanına gitmesi gerekmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sik-idrara-cikma-neden-olur-nasil-gecer-hangi-doktora-gidilmeli/