Sıkma Kehribar Nedir?

Sıkma kehribar nedir, sıkma kehribar aslında modifiye özellikler kazandırılmış bir çeşit fenol formaldehittir. Fenol formaldehit, fenol ve formaldehitin katalizörler vasıtasıyla reaksiyonundan elde edilen ve ısı aldığında sertleşen bir materyal olarak tanımlanabilir. Sıkma kehribar ne demek sorusuna kısaca yanıt verdikten sonra sıkma kehribar özelliklerine geçebiliriz.

Sıkma Kehribar Nedir? 1

Sıkma kehribarın 2. Dünya savaşı yıllarına kadar üretimi yapılmıştır. Zaman içinde dış yüzeyi koyulaşan hatta kararan ve yakıldığında özel bir koku yayan sıkma kehribar, Alman sakızı, Osmanlı, sıkma gibi isimlerle de bilinmektedir.

Savaş sürecinde üretimi duran sıkma kehribarı günümüzde de üretebilmek adına birtakım çalışmalar yapılmış fakat bu çalışmalardan hiçbiri zaman içinde koyulaşma yani renk değiştirme özelliğini tam anlamıyla yansıtamamıştır.

Osmanlı sıkma kehribar nedir sorusunun yanıtı burada yeniden zuhur eder. Sıkma kehribar 1910’dan itibaren Osmanlı topraklarına girmiştir. Sigara ağızlığı, tespih, şemsiye ve baston sapı, çekmece kulpu gibi figür ve eşyaların yapımında kullanılan sıkma kehribar yaygın olarak tespih yapımında kullanılagelmiştir.

Sıkma Kehribar Nedir? 2

Sıkma kehribar tespihler opak, yarı saydam ve saydam olarak üçe ayrılır. Bazen yarı saydam ve saydam özellikler bir arada bulunur ki buna hareli-haresiz adı da verilir. Opak olan çeşit ise daha az bulunur.

Şimdiki zamanda, geçmişte yapıldığı dönemlerden olduğu gibi bugüne taşınmış kehribar ürünler olduğu gibi, eski dönemlerde yapılmış fakat çeşitli sebeplerle deforme olmuş şemsiye sapı, tespih, baston sapı, zar gibi farklı ve değişik objelerden yapılma sıkma kehribar ürünler de mevcuttur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sikma-kehribar-nedir/