Sinameki Çayının Faydaları

Sinameki Nedir? Son yıllarda ismini çok sık duymaya başladığımız sinameki ile zayıflama mümkün müdür? Şifalı bitkiler gerçekten olumlu sonuçlar veriyor mu? Bitkiler çay olarak her zaman kullanılabilir mi?  Sinameki otu ne iş yarar özellikleri nelerdir? Sinameki çayı hangi durumlarda içilmelidir. Size Sinameki hakkında püf noktalarından bahsedeceğiz.

Sinameki, Orta Doğu, Güney Asya ve Kuzey Doğu Afrika’da doğal olarak yetişen, iki çenekli çiçekli aromatik bir bitkidir. Tarçınla aynı aileden gelmekle birlikte, defne ile de akrabadır. Bitkinin meyvesi ve yaprağı kullanılmaktadır. Yapraklarından ayrılan çiçekli kısım soyularak tüketilir.

Sinameki daha çok çay olarak tüketilmektedir. Laksatif etkiye sahiptir. Sakinleştirici etkisinde de söz edilmektedir.

Sinameki çayı hazırlamak son derece basittir. Kaynar suyun içerisinde bir kaşık sinameki atıp, 10 dakika kadar demleyip tüketebilirsiniz. Günde 1 defadan fazla tüketilmemelidir. Ayrıca tadı pek hoş olmadığı için balla tatlandırılması da mümkündür.

Sinameki cayinin Faydalari

Sinameki, laksatif ve uyarıcı etkili bir bitkidir. Sindirim sistemi üzerinde müshil etkisi vardır. Aşırı tüketimi çok sakıncalıdır. Çok hızlı etki eder ve sistemi hızla boşaltır. Ayrıca iştah kesici özelliği sayesinde diyetlerde de düşük dozlarda kullanılır.

Son yıllarda sinameki nin kür biçiminde kullanıldığı ve haricen de kullanılabildiği görülmektedir. Cilt ve saçlar üzerinde olumlu etkileri olduğu belirtilmektedir.

Sinameki ile zayıflama bağırsağın yağ blokajını artırıp, ishale sebep olması sebebi ile mümkündür. Ancak bu durum uzun vadede bağırsakta elmen vitamin ve yağların alınamamasına sebep olacağından dikkatli ve dozunda kullanılması esastır.

Sinameki, pek yan etkisinden bahsedilmeyen bir bitidir. Ancak laksatif olması ve bağırsak kasları üzerinde uyarıcı etkisi olması sebebiyle, bağırsaklarda oluşturduğu geçici ishal, aşırı ve devamlı kullanılması durumunda bağırsak florasının bozulmasına ve kalıcı ahrazların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle spastik kolon vb. kronik bağırsak rahatsızlıkları olanların tüketmeden önce hekimlerinden bilgi almaları önerilmektedir. Bunun dışında hiçbir yan etkisi veya bilinen bir kontrendikasyon zinciri bulunmamaktadır.

sinameki yan etkileri

Sinameki daha çok çayı olarak demlenen ve içilen bir üründür. Bizim ham bitkiye erişmemiz pek mümkün değildir. Kaldı ki ulaşsak bile yaprağının veya çiçeğinin dalından tüketilmesi pek mümkün olmamaktadır. Sinameki otu ile son yıllarda harici kürler yapılmaya başlanıp, özellikle saç bakım ürünleri üretildiği görülmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/sinameki-cayinin-faydalari/